Juuni võttis kinnisvaraturul hoogu maha

Soe juuni tõmbas kinnisvaraturule pisut pidurit, kuid suureks languseks on seda veel raske nimetada. Üha hoogsamaks muutub uusarenduste müük.

Kinnisvaraturu ülevaated, Igor Habal, Kinnisvarastatistika, Uus Maa Kinnisvarabüroo, Eramumaa

Võrreldes eelneva kolme kuuga, mil sõlmiti 2300+ korteriomanditehingut, oli juuni kuumalaine, puhkuste ja piirangute vähenemise saabudes juba vähemaktiivsem. Esialgsetel andmetel sõlmiti 1935 tehingut, tõenäoliselt jääb lõplik tehingute arv 2000 juurde. Seda on siiski enam kui näiteks 2018. või 2019. aastal keskmiselt, mis tähendab, et hoolimata suvisest tagasiminekust on turg üle keskmise aktiivne. Endiselt liigub turul inimesi, kes jätsid mullu oma ostuotsused tegemata, ehkki ainult sellele grupile aktiivsuse kasvu omistada on selgelt liiga meelevaldne.

Väga tormiliselt jätkab Tallinna uusarendusturg ning seda hoolimata sellest, et uusi kortereid tuli II kvartali jooksul müüki enam kui 1000 – laojäägi realiseerimine jääb täna poole aasta juurde, mis on kaks korda kiirem kui tavapärases turuolukorras. Ning kuna paljud tänased uusarendustehingud, mis statistiliselt realiseeruvad viitega, on tihti turu lakmuspaberiks, ei näe me kõrge aktiivsuse tingimuses ruumi hinnalangusele.

Aastane kasv endiselt suur

Kogu Eestis juuni jooksul müüdud korterite mediaanhind oli 1935 tehingu juures taas üle 1600 €/m2 ning eelmise aasta detsembri rekordilisest tulemusest jäi vaid veidi puudu.

Maakondade lõikes on mullusega võrreldes vähem kui 10% korteritehingute arvu kasvu näidanud vaid Jõgeva ja Läänemaa. Näiteks Harjumaal oli kasv 32,5%, Ida-Virumaal 30,3% ning Tartumaal koguni 49,4%.

Tehingute mediaanhind oli mullusega võrreldes languses vaid Hiiu- ja Raplamaal. Kõrgeim oli mediaanhind Harjumaal – 2003 €/m2 (+4,6%), millele järgnesid Tartumaa (1656 €/m2, +12,9%) ja Pärnumaa (1131 €/m2, +7,4%).

Tehinguid vähem, hinnakasv püsiv

Suuremates linnades näeme esialgsetel andmetel samuti tagasiminekut. Tallinnas sõlmiti juunis 782 korteritehingut, Tartus 167, Pärnus 73 ning Narvas 53 tehingut. Ehkki esmapilgul tundub müüdud korterite arvu langus üsna suur, siis kui arvesse võtta varasemate aastate keskmine ning seda, et tegemist on esialgsete tulemustega, peegeldab juuni näitaja sarnaselt Eestile keskmisest aktiivsemat turusituatsiooni.

Müüdud korterite mediaanhind oli Tallinnas 2173 €/m2 ning võrreldes eelmise aastaga on tänavu antud näitaja suurenenud 6,9%. Tartus oli mediaanhind 1652 €/m2 (+17,5%), Pärnus 1374 €/m2 (+1,8%) ning Narvas 400 €/m2 (+6,1%).

Soov majja kolida suur

Juunis sõlmiti majade ja suvilatega kogu Eestis esialgsetel andmetel 453 müügitehingut.

Arvuliselt on kiiremat kasvu näidanud loomulikult suuremad maakonnad, näiteks Harjumaal on sõlmitud enam kui 250 tehingut rohkem, Tartumaal 74 tehingut enam, Ida-Viru, Lääne-Viru ja Pärnumaal sõlmiti 60+ tehingut enam.

Eesti Omanike Keskliit ja Eesti Korteriühistute Liit soovivad kinnistuomanike teoorjuse lõpetamist

06.07.2021

alt
alt

Pangakonto väljavõtte kuus kuud peavad olema ilusad. Ent mida see tegelikult tähendab?

06.07.2021

Sarnased uudised

alt

September tõotab jääda kinnisvaraturul loiuks

alt

Kiire hinnakasv vähendas Tallinna korterite taskukohasust

alt

Rahasadu on, kuid buum see ei ole

alt

Eluasemeturul buumib praegu kvaliteet

alt

Hüppeline hinnatõus võib korteriostjaid eemale peletada

alt

Paljude jaoks on kinnisvara kättesaadavus halvenenud

alt

Rahulik august kinnisvaraturul – kas vaikus enne sügistormi?

alt

Tallinna korteri ruutmeetri hind tõusis augustis 10,5 protsenti

alt

Korteriturul käis esimesel poolaastal vilgas kauplemine

Kõige populaarsemad

1

Paljude jaoks on kinnisvara kättesaadavus halvenenud

2

Hüppeline hinnatõus võib korteriostjaid eemale peletada

3

RKAS müüb enampakkumisel kolme Maleva tänava korterit 340 900 euroga

4

Rahasadu on, kuid buum see ei ole

5

Merko ja BLRT ehitavad Noblessnerisse 148 korteriga äri- ja eluhoone

6

Eluasemeturul buumib praegu kvaliteet

Toimetaja valik

alt

Kiire hinnakasv vähendas Tallinna korterite taskukohasust

alt

Juurdepääsutee on krundi väärtuse oluline komponent

alt

Olulised põhjused, miks kaasomandit vältida