Pandeemia pani inimesed aktiivselt eramukrunte ostma

Kuigi mullu räägiti palju sellest, et inimesed liiguvad koroonakriisi mõjul maapiirkondadesse elama, siis erilist maakodude ja suvilate ostubuumi seejuures ei täheldatud. Üllatuslikult on aga selgunud, et huviorbiidis olid hoopis krundid, kuhu endale tulevikus kodu või suvekodu ehitada.

Kinnisvaraturu ülevaated, Krundid, Eramumaa, Koroonaviirus ja kinnisvaraturg, Kruntide müük

Maa-ameti andmetel tehti 2020. aastal hoonestamata elamumaaga üle 3000 ostu-müügitehingu, koguväärtusega ligi 129 miljonit eurot. Tehingute arv kasvas varasema aastaga võrreldes 28% ja koguväärtus kümnendiku. Üldine hinnatase on püsinud ligi kolm aastat pigem stabiilne.

Tavapäraselt toimus enim ehk 41% kõikidest hoonestamata elamumaa tehingutest Harju maakonnas, järgnesid Tartu maakond (16%) ja Pärnu maakond (9%). Kui varasematel aastatel on ülejäänud maakondades hoonestamata elamumaa tehingute osatähtsus jäänud alla 5%, siis 2020. aastal toimus Lääne maakonnas 6,5% ja Saare maakonnas 5% tehingute koguarvust. Lääne-Eesti hoonestamata elamumaade turg on võrreldes teiste maakondadega suhteliselt aktiivsem: 10 000 elaniku kohta oli enim tehinguid Lääne maakonnas (97), järgnesid Hiiu (58) ja Saare maakond (46).

„Hoonestamata elamumaa tehinguaktiivsus kasvas 2020. aastal võrreldes aastatagusega oluliselt, selles turusegmendis on rohkem tehinguid tehtud vaid 2005. ja 2006. aastal,“ märkis Maa-ameti kinnisvara hindamise osakonna peaspetsialist Epp Rohtla. „Vaatamata keskmise tehinguhinna mõningasele langusele 2020. aastal, on mediaanhind viimasel kolmel aastal püsinud stabiilne, jäädes vahemikku 10-11 eurot ruutmeeter,“ lisas ta.

Elamumaa turu dünaamika erines 2020. aastal varasemate aastatega võrreldes oluliselt: juba jaanuaris ja veebruaris tehti oluliselt rohkem tehinguid, märts ja aprill olid riikliku eriolukorra tõttu vähemaktiivsed, kuid juba juunis ületas tehingute arv tavataseme ning septembrist kuni aasta lõpuni tehti kuus ligi 100 tehingut rohkem kui tavaliselt.

Hoonestamata elamumaa tehingu hinnatase oli kõrgeim Harju maakonnas, kus ruutmeetri mediaanhind oli 26,6 eurot, mis oli ühe euro võrra kallim kui aasta varem. Järgnesid Tartu, Pärnu ja Rapla maakond, kus ruutmeetri mediaanhind oli vastavalt 16,5 eurot, 9,3 ja 7,9 eurot. Tartu maakonnas ruutmeetri mediaanhind langes aastaga, Pärnu ja Rapla maakonnas tõusis. Teistes maakondades jäi ruutmeetri mediaanhind alla 5 euro, seejuures madalaim mediaanhind oli Põlva maakonnas – 1,1 eurot.

Hoonestamata elamumaa omandamiseks oli 2020. aastal Harju maakonnas vaja keskmiselt ligi 70 000 eurot, Tartu maakonnas ligi 37 000 eurot ning Pärnu ja Lääne maakonnas ligi 23 000 eurot. Maatüki keskmine pindala on maakonniti väga erinev ning see avaldab mõju tehinguhinnale: näiteks Pärnu maakonnas on ühikuhind kolm korda kõrgem kui Lääne maakonnas, kuid keskmised katastriüksused on kolm korda väiksemad, mistõttu tehinguhinnad on keskmiselt samal tasemel.

Foto: Maa-amet

Kapitel lisas oma hoonestamata kinnistute portfelli neli kinnistut

04.06.2021

alt
alt

Kadriorgu mere äärde rajatavad luksuslikud korterelamud said nurgakivi

07.06.2021

Sarnased uudised

alt

Üleujutused Euroopas tõstavad Eesti äripindade hindu

alt

Jah, meil on kinnisvarabuum!

alt

Aktiivne eluasemelaenuturg sai juunis veidi jahutust

alt

Kinnisvaratehingute koguväärtus püstitas II kvartalis uue rekordi

alt

Välismaalaste huvi Eesti kinnisvara vastu raugeb

alt

Kas korterite hindadest lastakse õhk välja?

alt

Juuni võttis kinnisvaraturul hoogu maha

alt

Tallinnas on küpsemas rohebüroode buum

alt

Tallinna korteri keskmine ruutmeetri hind tõusis juunis 8 protsenti

Kõige populaarsemad

1

Uuring: naabritevaheline suhe peaks piirduma viisaka tervitamisega

2

Haaberstis jätkub kaasaegsete ja energiatõhusate ärihoonete arendus

3

Jah, meil on kinnisvarabuum!

4

Aktiivne eluasemelaenuturg sai juunis veidi jahutust

5

Kuressaare golfialale kavandatakse elamukvartalit

6

Kaamos tahab Lätis jõuda 10-protsendise turuosani

Toimetaja valik

alt

Juurdepääsutee on krundi väärtuse oluline komponent

alt

Olulised põhjused, miks kaasomandit vältida

alt

Mida jälgida vana (maa)maja renoveerimisel?