Kaamos avas Tallinna suurima päikesepargi

Avala ärikvartalis avati pealinna suurim päikeseenergia park. 24 000 ruutmeetril paiknevad päikesepaneelid suudavad tagada 30% kogu ärikvartali aastasest elektrivajadustest.

Taristu, Ärikinnisvara, Energiatõhusus, Päikeseenergia, Kaamos Group, Päikesepaneelid

Kaamos Energy juht Mihkel Loorist sõnas, et 24 000 ruutmeetril paiknev päikesepark on projekteeritud võimsusega 1,4 MW, mis on tänasel hetkel Tallinna suurim.

„Aastaaegade vaheldumisega on päikeseenergiast elektrienergia tootmine sesoone – suvel suudab päikesepark toota ühe päevaga sama palju energiat kui talvel ühe kuuga. Arvestades sesoonsusega oleme hinnanud, et suudame päikesepargis toodetud roheenergiaga katta 30% kogu kvartali aastasest elektrivajadustest,“ avaldas Loorits lootust ja nentis, et lõplik näitaja selgub paari aasta jooksul, kui Avala ärikvartal on saavutanud oma tarbimisvõimsuse ja tootmine on kenasti käivitunud.

Ta lisas, et paneelide oodatav eluiga on 35 aastat ning investeeringu hinnanguline tasuvusaeg 7 aastat.

„Päikesepark koos kõikide kõrvalkuludega maksis ligikaudu miljon eurot. Arvesse tuleb võtta ka seda, et päikesepargi enda maksumus on ligi 70% ja ülejäänud kulud on seotud Avala kvartali roheelektri tarbimise tagamisega,“ selgitas Loorits. Ta rõhutas, et  roheelektrilahendus ei suurenda Avala klientide kõrvalkulusid.

Elektrilevi juhatuse esimees Mihkel Härm lisas, et kuna päikeseparkide toodang on sessoone, siis on vajalik elektrivõrk. „Suur päikesepark ärikvartali juures eeldab sünergiat võrguga, kuna suvel toodetakse elekter kohapeal, aga talvel kasutatakse elektrivõrku. Elektrilevi eesmärk on selliseid lahendusi tariifistruktuuriga toetada, samas tagades, et ka tootjad panustavad võrgu ülevalhoidmisesse,“ sõnas Härm ja lisas, et Avala päikesepargi näol on tegemist ühega esimestest suurte moodulitega päikeseparkidest, mis on sektori tulevik.

„Tootmise rajamine tarbimise juurde on väga mõistlik, sest see võimaldab vähendada kadusid elektrivõrgus ja aitab kaasa rohepöördele,“ tõi Elektrilevi juhatuse esimees Mihkel Härm Avala ärikvartali arendajat teistele eeskujuks.

Ta rõhutas, et Elektrilevi ootab suuri päikeseparke oma võrguga liituma ja teeb omalt poolt kõik selleks, et liitumine võrguga oleks üha lihtsam ja mugavam, andes eelised rohepöörde kiiremale teostumisele.

Tulevikus rajatakse Avala ärikvartalisse suurim elektrisõidukite laadimisvalmidus, kus saab roheenergia toel laadida kokku 200 sõidukit. Tänaseks on valminud esimene etapp laadimispunkte, mis teenindavad ankurrentniku Elektrilevi sõidukiparki.

Kaamos Energy juht lisas, et kuna suvisel ajal on Avala kvartalis päikeseelektri tarbimisbilanss positiivne, siis võib piltlikult öelda, et kvartalis parkivad ja laadivad elektriautod laetakse 100% kohapeal toodetud taastuvenergiast.

Kaamos jätkab pealinna suurima päikesepargi projekti valmimise järgselt ka teistes Kaamose arendustes lokaalsete energia tootmislahenduste loomise ja integreerimisega, et tagada positiivset energiatootmist ja kuluefektiivsust.

„Lisaks vaatame kindlasti ka Kaamos Groupi arendustest väljapoole, pakkudes terviklikke taastuvenergialahendusi ka teistele tarbijatele. Loome nii tootmis- ja tarbimisprofiilile sobivaid lokaalseid tootmislahendusi, mis aitaksid energiakuludelt säästa ja tõstaksid rohelise energia osakaalu kogu tarbimises ning aitaks saavutada otsest rahalist kokkuhoidu täiendavate investeeringuteta,“ nentis Loorits.

Avala ärikvartalis asuva pealinna suurima päikesepargi tellijaks oli Kaamos Energy tütarettevõte Novedigi Energiatootmine OÜ, peatöövõtjaks Kaamos Ehitus ning päikeseelektrijaama paigaldajaks Smartecon OÜ.

Fotod: Egert Kamenik

Kõige vähem soovivad Eesti lastega pered elada maal korteris

02.06.2021

alt
alt

Korteritehingute arv vähenes pealinnas teist kuud järjest

03.06.2021

Sarnased uudised

alt

Tallinna Vanasadamas avati uus kruiisiterminal ja promenaad

alt

Tallinna Vanasadamas sai nurgakivi kruiisiterminal

alt

Rohemõtlemine surub ärikinnisvara

alt

MKM soovitab Ida-Viru maakonnas ehitada 20-miljonise filmistuudio

alt

Valitsus andis loa Tartumaale päikesepargi hoonestusõiguse andmiseks

alt

Liwentaali büroohoone pälvis keskkonnasäästliku ehituse eest LEED Platinum taseme

alt

Tallinna Vanasadama D-terminal uueneb 2020. aasta kevadeks

alt

Enefit alustab Ruhnu elektritootmissüsteemi ehitamist lähinädalatel

alt

KredEx jagab toetust päikesepaneelide paigaldamiseks

Kõige populaarsemad

1

Paljude jaoks on kinnisvara kättesaadavus halvenenud

2

Hüppeline hinnatõus võib korteriostjaid eemale peletada

3

RKAS müüb enampakkumisel kolme Maleva tänava korterit 340 900 euroga

4

Rahasadu on, kuid buum see ei ole

5

Merko ja BLRT ehitavad Noblessnerisse 148 korteriga äri- ja eluhoone

6

Eluasemeturul buumib praegu kvaliteet

Toimetaja valik

alt

Kiire hinnakasv vähendas Tallinna korterite taskukohasust

alt

Juurdepääsutee on krundi väärtuse oluline komponent

alt

Olulised põhjused, miks kaasomandit vältida