Omanikul peaks olema õigus ehitada oma maale endale kodu riigi nõusolekuta

Eesti Omanike Keskliidu vaates peab omanikul olema õigus ehitada oma maale endale kodu riigi nõusolekuta; seega ei ole maaeluministeeriumi plaan reguleerida põllumaa kasutust õiguspärane, kuna ei arvesta piisavalt omanike õiguste ja huvidega. 

Seadusandlus, Priidu Pärna, Omanike Keskliit

Igal inimesel peab olema õigus enda maale, sealhulgas väärtuslikule põllumaale, ehitada omale kodu või seda kodu või oma väiketootmist laiendada ning ta ei peaks vajama selleks põllumajandus- ja toiduameti eriluba, teatas liit. 

Lisaks tähendab ülereguleerimine keskliidu hinnangul bürokraatia ja kulude kasvu. "Ühelt poolt on arusaadav ministeeriumi soov tagada põllumajandusmaal toidutootmine, et oleks tagatud toidu varustuskindlus, kuid teisalt ei tohi see tulla ülemääraste omandikitsenduste arvelt," toonitas omanike liit. 

Omanike Keskliidu juhatuse esimehe Priidu Pärna sõnul peab põhiseaduse kohaselt iga põhiõiguse piirang olema läbinud proportsionaalsuse testi ehk omandikitsendused peavad olema vajalikud ja kohased.

Maaeluministeeriumi eelnõu suurendab tema vaates aga ilmselgelt omandikitsendusi ja bürokraatiat, olles sellega vastuolus valitsuse koalitsioonilepingu lubadusega seda vähendada. "Me ei tohi jõuda absurdini, kus kodutara ehitamiseks tuleb omanikul algatada detailplaneering," kommenteeris Pärna. 

Liidu volikogu esimees Heiki Hepner lisas, et kitsendused, mis puudutavad väärtuslikul põllumaal metsa majandamist, juhul kui põllumaa taastamine on lihtsasti teostatav, on samuti omaniku õigust riivav. Riik ei tohiks keelata omanikul maatulundusmaale näiteks istandike rajamist jõulukuuskede kasvatamiseks või lühikese raieringiga puidu varumiseks, tehes sellega ühtlasi kitsendusi ka ettevõtlusvabadusele, leiab Hepner. 

11. mail läbis riigikogus esimese lugemise maaelu ja põllumajandusturu korraldamise seaduse muutmise eelnõu, millega seatakse keskmisest viljakamate muldadega põllumajandusmaade kaitseks kitsendused.

Nende kitsendustega peab kohaliku omavalitsuse üksus üld- või detailplaneeringu koostamisel arvestama, et tagada keskmisest viljakamate muldade säilimine ja võimalus tagada riigi toiduga varustatus ka pikemas perspektiivis, teatas riigikogu pressiteenistus.

Väärtuslikku põllumajandusmaad käsitlev õiguslik regulatsioon kehtestatakse eesmärgiga saavutada kõrge viljelusväärtusega põllumajandusmaa ja selle mullastiku õiguslik kaitse ning et saavutada väärtusliku põllumajandusmaa võimalikult suures ulatuses põllumajanduslik kasutus ja selle kaudu julgeolek toidu tootmisel.

Regulatsiooniga kehtestatakse ka väärtuslikule põllumajandusmaale ehitiste ehitamise, metsastamise ning maatulundusmaa sihtotstarbega katastriüksuse siht- ja kasutusotstarbe muutmise piiramine ning saavutatakse riigi ülevaade väärtuslike põllumajandusmaade kohta.

Lisaks on regulatsiooni eesmärgiks põllumajandusmaa massiivide, sealhulgas väärtusliku põllumajandusmaa massiivide, kajastamine põllumajandusmaa massiivide registris ja vastaval kaardil.

Allikas: BNS

Foto: Pixabay

Kuidas oma kinnisvara müügiks ette valmistada?

01.06.2021

alt
alt

Tallinna korteri ruutmeetri hind tõusis maikuus 6,6 protsenti

02.06.2021

Sarnased uudised

alt

Ihaste elanikel ei õnnestunud uuselamukruntide rajamist nurjata

alt

Eesti Omanike Keskliit ja Eesti Korteriühistute Liit soovivad kinnistuomanike teoorjuse lõpetamist

alt

Rahandusministeerium: maahindamise uued maksumäärad ei mõjuta koduomanikke

alt

Riigikohus: naaber võib kaevandamislube vaidlustada ka aastaid hiljem

alt

Majutusteenuse osutamine muutus firmade jaoks lihtsamaks

alt

Riik kaotab eluasemelaenu intresside maksuvabastuse

alt

Erametsaliidu arvates on aeg maadevahetus tagasi tuua

alt

Riigikohus selgitas korteriomaniku ja -ühistu vastutust kahju eest

alt

Uutele hoonetele peab paigaldama elektriautode laadimistaristu

Kõige populaarsemad

1

Tabasallu kerkib 15 miljonit eurot maksev kogukonnakeskus

2

Eesti puitmajatootja ehitas Soome elamumessile eksklusiivse villa

3

Renoveeritud Viljandi mõisa peahoones avatakse butiikhotell

4

Materjalide kallinemine tõstis ehitushinnaindeksi rekordtasemele

5

Arco Vara nõukogu otsustas teha jaeinvestoritele suunatud aktsiaemissiooni

6

Uuring: naabritevaheline suhe peaks piirduma viisaka tervitamisega

Toimetaja valik

alt

Juurdepääsutee on krundi väärtuse oluline komponent

alt

Olulised põhjused, miks kaasomandit vältida

alt

Mida jälgida vana (maa)maja renoveerimisel?