Renoveerimise tulemusena valmisid Eesti kõige energiatõhusamad korterelamud

SmartEnCity projekti raames renoveeritud „hruštšovkadest“ on saanud energiatõhusad hooned – seda kinnitavad nii majadest tehtud termopildid kui ka kogutud andmed. Esialgsed võrdlusandmed näitavad, et energiavajadus on hoonetes vähenenud keskmiselt 43 protsenti.

Korteriühistud, Kortermajade remont, Korterite renoveerimine, Kortermajade renoveerimine

"Projekti toel on rekonstrueeritud 17 Tartu kesklinna piirkonna asuvat kortermaja, millest nüüdseks on saanud kõige energiatõhusamad rekonstrueeritud kortermajad Eestis," ütles Tartu abilinnapea Raimond Tamm. "Märkimisväärselt on paranenud ka hoonete sisekliima, millesse annab olulise panuse kõigis neis hoonetes toimuv uudne CO2-põhine ventilatsioonijuhtimine.“

Lisaks tavapärasest paksemale soojustuskihile said kõik elamud ka nõudluspõhise soojustagastusega ventilatsioonisüsteemi ja katusele päikeseelektrijaama. Renoveerimise käigus vahetati kõik aknad välja kolmekihiliste akende vastu ning vähendati akende ümbruse külmasildu. Nii on enne renoveerimist tehtud termopiltidelt näha, et suuremad soojuskaod olid elamutes akende ümbruses, radiaatorite asupaigas akende all ja paneelivuukides. Renoveeritud majadest tänavu veebruaris tehtud termopildid näitasid aga ühtlaselt värvunud fassaade, mis tähendab, et soojalekked enamasti puudusid. Mõnel üksikul juhul paistsid silma väiksemad temperatuurierinevused.

Renoveeritud majade 2020. aasta energiakasutusest saab praeguseks kokkuvõtte teha veidi enam kui pooltest elamutest kogutud andmete põhjal. Esialgsed andmed energiakasutuse kohta näitavad, et rekonstrueeritud elamutes on  energiavajadus vähenenud varasemaga võrreldes keskmiselt 43 protsenti. Võrguelektrit on kasutatud 27% ja maagaasi 58% vähem. Kaugküttesoojust on kasutatud 43% vähem. Tegelikult kulub otseselt küttele veelgi vähem, sest osa kaugküttesoojusest läheb nüüd ka tarbevee soojendamisele, mida varem tehti gaasi või elektriga.

„Need ei ole lõplikud andmed, sest mitmes vaatluse all olnud hoones lõppes renoveerimine aasta või vähem aega tagasi. Lõplik energiasääst saavutatakse aasta või kaks pärast ehituse lõppemist – see on seotud tehnosüsteemide optimeerimise ja ehitusaegse niiskuse väljakuivamisega aga ka elanike harjumisega uute süsteemidega,“ selgitas Tartu Regionaalse Energiaagentuuri insener Kalle Virkus. Ta lisas, et kõige rohkem mõjutab energia säästmist elanike endi käitumine ning see, kuidas hooldatakse majade tehnosüsteeme.

Nutika linnaosa ehk SmartEnCity projekt algas Tartus 2016. aastal ja sellega on ühinenud 18 kortermaja, millest ehitustööd on lõppenud 17s. Projekti toel tekib Tartu kesklinna tarkadel lahendustel toimiv ja energiasäästlik linnaosa, kus on kasutusel uuenduslikud lahendused kaugküttes, tänavavalgustuses ja taastuvenergia kasutamises.

Jõuluks oma koju: soovide kaardistamisest krundi soetamiseni

28.05.2021

alt
alt

Kas kinnisvaraturg pöördub aastaga tagasi normaalseks?

31.05.2021

Sarnased uudised

alt

Eriarvamus korteriühistu koosolekul: kuidas oleks korrektne see edastada?

alt

Tallinn tahab korteriomanike ja -ühistute vaidluste lahendamiseks seadust

alt

5 olulist soovitust turvaliseks suveks korrusmajas

alt

Maakondlikud arenduskeskused üle Eesti asuvad korteriühistuid nõustama

alt

Uuenduslikku tehaselise rekonstrueerimise toetust taotleb 37 korteriühistut üle Eesti

alt

Kiratsev korteriühistu võib kinnisvaraturul saatuslikuks saada

alt

Kortermajas tuleb loobuda tegevusest, mis teisi häirib

alt

Riigikohus selgitas korteriomaniku ja -ühistu vastutust kahju eest

alt

Kortermajade tehaseline renoveerimine annab eelise rekonstrueerimise kiiruses

Kõige populaarsemad

1

Väikeinvestori piinad kinnisvaraturul

2

Merko käivitas Tallinnas Uus-Veerenni arenduse viienda etapi

3

Endover ehitab Rocca al Mare kaubanduskeskuse lähistele veel kaks tornmaja

4

Kuidas valida kodu, mis on täna valmis vaid paberil?

5

Eluaseme hinnaindeks tõusis teises kvartalis aastaga 16,1 protsenti

6

Eriarvamus korteriühistu koosolekul: kuidas oleks korrektne see edastada?

Toimetaja valik

alt

Kiire hinnakasv vähendas Tallinna korterite taskukohasust

alt

Juurdepääsutee on krundi väärtuse oluline komponent

alt

Olulised põhjused, miks kaasomandit vältida