Mida koduostul alahinnatakse?

Eestimaalased ja ka teiste Balti riikide elanikud pööravad kodu ostmisel vähe tähelepanu mitmetele teguritele, mis võivad aga pikas perspektiivis osutuda ootamatult olulisteks, selgus Luminori poolt Balti riikides korraldatud uuringust.

Nädala küsimus, Kinnisvaraturu ülevaated, Luminor, Kuidas osta korterit, Kodu ostmine, Tanel Rebane, Kuidas osta uut korterit

Tänavu märtsis läbiviidud uuringu järgi ei pea eestlased, lätlased ja leedukad eriti oluliseks näiteks seda, millised on tulevased arendused piirkonnas. Samuti polnud küsitlusele vastanute jaoks eriti tähtsad parkimiskohtade ning jalgrataste hoiuruumide olemasolu, kinnisvara vanus ega naabrite sõbralikkus. Piirkonna tulevasi arendusi ja naabrite sõbralikkust pidas oluliseks vaid 6% eestlastest ning kinnisvara vanust hindas tähtsaks ainult 5%. Ka Läti ja Leedu tulemused selles osas palju ei erinenud.

„Arvestades seda, et enamus Balti riikide peresid valivad kodu terveks eluks, peaks ka neile esmapilgul võibolla mitte nii määravatele teguritele rohkem tähelepanu pöörama, sest pikas perspektiivis võivad need osutuda vägagi olulisteks,“ ütles Luminor Eesti jaepanganduse juht Tanel Rebane „Näiteks piirkonna arendusplaanid võivad praegust elukeskkonda märgatavalt muuta vaid mõne aastaga. Ja eks ka naabritel on päris palju võimalusi meie elukvaliteeti ühes või teises suunas mõjutada. Samuti on ostetava kinnisvara vanust oluline teada, sest lisaks hoone üldisele seisukorrale mõjutab see ka korteri või maja väärtuse edaspidist kasvu.“

Olulisim tegur kodu valikul on eestlaste jaoks kinnisvara asukoht (57%), lätlaste ja leedukate jaoks aga taskukohane hind (55% ja 61%). Tähtsaks hinnati ka töökoha, transpordiühenduste, kooli ja poodide lähedust, mida pidas oluliseks 45% eestlastest ning 36% leedukatest, kuid ainult 25% lätlastest.

Üle poole Baltimaade peredest sooviks, et uues kodus oleks praegusega võrreldes rohkem ruumi, ümbruses oleks muruplatse ja rohelust ning kõrvalhooneid, näiteks ait või garaaž. Iga kümnes Leedu pere märkis, et neile meeldiks väga, kui kodus oleks bassein. Läti ja Eesti lastega perekonnad rõhutasid aga, et nemad valiksid tulevase elukohana maapiirkonna (19%).

Luminor korraldas uuringu 2021. aasta märtsis koostöös uuringukeskusega SKDS ja küsitles rohkem kui 2100 Balti riikidest pärit alla 18-aastaste lastega peret.

Foto: Pixabay

Tallinna südames avati kinnisvarabutiik Luxum

26.05.2021

alt
alt

Valitsus toetas eluasemelaenu intresside maksuvabastuse kaotamist

27.05.2021

Sarnased uudised

alt

Kas korterite hindadest lastakse õhk välja?

alt

Kus on kinnisvaramull?

alt

Mida tähendaks kinnisvaraturule uus eriolukord?

alt

Kas COVID-19 viib linnarahva maale elama?

alt

Mis siis, kui kinnisvarahinnad tõusevad koroonakriisist hoolimata?

alt

Kui palju tehakse tehinguid uute korteritega?

alt

Üürida end vaeseks või osta end rikkaks?

alt

Millal ületatakse Tallinnas korteri ruutmeetri 2000-eurone hinnapiir?

alt

Mis ootab 2019. aastal Tallinna korteriomanikke?

Kõige populaarsemad

1

Arendaja tahab Viljandi spaahotelli tähtaega kaks aastat edasi lükata

2

Usutlus sisekujundajatega: keraamilise plaadi järgi saab hinnata maja ehitusaega

3

Efteni müügitulu kasvas teises kvartalis 27,5 protsenti 3,1 miljonini

4

Üleujutused Euroopas tõstavad Eesti äripindade hindu

5

Arco Vara müügitulu kasvas aastaga 58 protsenti 1,5 miljoni euroni

6

Tallinna korteri keskmine ruutmeetri hind tõusis juulis 17,3 protsenti

Toimetaja valik

alt

Juurdepääsutee on krundi väärtuse oluline komponent

alt

Olulised põhjused, miks kaasomandit vältida

alt

Mida jälgida vana (maa)maja renoveerimisel?