Eluasemelaenud maapiirkondades vajavad rohkem toetust

Riigikogu rahanduskomisjon käsitles esmaspäeval koos Maaelu Edendamise Sihtasutuse (MES), Kredexi, Pangaliidu, Eesti Panga ja maaeluministeeriumi esindajatega eluasemelaene regionaalses vaates; komisjoni esimehe Erki Savisaare sõnul vajab eluasemelaenude andmine maapiirkondadesse suuremat tähelepanu ja toetust. 

Kodulaen, Aivar Kokk, Erki Savisaar, Maaelu Edendamise Sihtasutus, Eesti Pank, Eluasemelaen, Riigikogu rahanduskomisjon, Pangaliit, KredEx

"Kui suurtes keskustes on eluaseme laenu omafinantseering 10–30 protsenti tegelikust finantseerimisvajadusest siis väljaspool "kuldseid ringe" kipub see suhe olema vastupidine ehk omaosalus ilma lisatagatisteta tuleb kuni 90 protsenti," märkis Savisaar pressiteates.

Tema sõnul on Kredexil ja MES-il aga valmimas meetmed, mis seda probleemi adresseerivad. "MES saaks oma meedet piloteerida juba sel poolaastal, kuid Kredex vajab käivitamiseks esmalt riigieelarvelisi vahendeid," lisas Savisaar. MES kavatseb oma pilootprojekti meetmed käivitada esmalt Kagu- ja Kirde-Eestis.

Savisaar selgitas, et kommertspangad annavad laenu vaid 70 protsendi ulatuses tagatise väärtusest. "Isegi kui pangad kasutaksid ehitamisel ja renoveerimisel ehitiste tulevikuväärtuseid ei kataks need ikkagi maapiirkondades ehitamise vajalike investeeringute mahtusid mõistlikus ulatuses," nentis komisjoni esimees. 

Rahanduskomisjoni aseesimees Aivar Kokk märkis, et kinnisvaraturgu iseloomustab praegu kiire kinnisvara hindade kasv, mis on toonud kaasa ka kiire laenukasvu. "Vaadates regionaalsest aspektist, peaksid Kredex ja MES rohkem maapiirkondades oma toetuste ja käenduste kaudu tuge pakkuma eluasemete rajamiseks," leidis Kokk.

Ta lisas, et tema vaates on seejuures on oluline, et riik väärtustaks kodu omamist. "Näiteks tuleks säilitada eluasemelaenu intresside maksutagastus," tõi ta välja. 

Arutelu käigus tõdeti, et valitsus peab kindlasti üle vaatama Kredexi käenduse sihtgrupid ja kriitiliselt hindama, kas Kredexi käenduse andmise tingimused on mõistlikud ning arvestavad regionaalset vaadet. Ka omafinantseeringu määrad ei tohiks komisjoni hinnangul regionaalselt nii drastiliselt erineda.

Samuti leiti, et väljaspool kuldset ringi investeerimise atraktiivsemaks muutmiseks vajab Kredexi ja MES-i omavaheline koostöö koordineerimist.

Pankade esindajad rõhutasid, et laenu andmine eeldab eelkõige taotleja stabiilset sissetulekut ja võimet laenu teenindada. Ebastabiilne sissetulek võib veelgi suurendada omafinantseerimise määr.

Rahanduskomisjon pöördub riigikogu pressiteenistuse teatel teema juurde tagasi sügisel, kui algab tuleva aasta riigieelarve menetlemine.

Allikas: BNS

Foto: Pixabay

Võõrtöölised sikutavad üürikorterid hädast välja

14.05.2021

alt
alt

Sisekujundamine paneb silma särama

17.05.2021

Sarnased uudised

alt

Pangakonto väljavõtte kuus kuud peavad olema ilusad. Ent mida see tegelikult tähendab?

alt

Millist laenu valida maakodu soetamiseks?

alt

Statistika: millele eestlased peamiselt kulutavad ja miks meil nii vähe laenuga kinnisvara on?

alt

Valitsus toetas eluasemelaenu intresside maksuvabastuse kaotamist

alt

Miks on tänased laenuintressid niivõrd madalal tasemel?

alt

Keskmine kodulaenu summa on kasvanud üle 100 000 euro

alt

Kas oled mõelnud, kui suur on sinu kodulaenu makse 10 aasta pärast?

alt

Kodulaenu sissemakse on kättesaadav vaid 13 protsendile peredest

alt

Kinnisvaraturu ülekuumenemise ilmnemisel on keskpank valmis nõudeid eluasemelaenude andmisele karmistama

Kõige populaarsemad

1

Eesti puitmajatootja ehitas Soome elamumessile eksklusiivse villa

2

Renoveeritud Viljandi mõisa peahoones avatakse butiikhotell

3

Uuring: naabritevaheline suhe peaks piirduma viisaka tervitamisega

4

Materjalide kallinemine tõstis ehitushinnaindeksi rekordtasemele

5

Arco Vara nõukogu otsustas teha jaeinvestoritele suunatud aktsiaemissiooni

6

Haaberstis jätkub kaasaegsete ja energiatõhusate ärihoonete arendus

Toimetaja valik

alt

Juurdepääsutee on krundi väärtuse oluline komponent

alt

Olulised põhjused, miks kaasomandit vältida

alt

Mida jälgida vana (maa)maja renoveerimisel?