Uuenduslikku tehaselise rekonstrueerimise toetust taotleb 37 korteriühistut üle Eesti

Kokku esitas 37 korteriühistut mitmelt poolt Eestist KredExile taotluse tüüpprojektide järgi ehitatud kuni viiekorruselise korterelamu rekonstrueerimiseks uuenduslikul ja tavapärasest tõhusamal moel.

Toetused, Korteriühistud, Kortermajade remont, Triin Reinsalu, Toetused korteriühistutele, Kortermajade renoveerimine, KredEx

Tehaselise rekonstrueerimisega paigaldatakse kortermajale tehases valmistatud seina- ja katusepaneelid, millesse on juba paigaldatud soojustus, aknad ja ventilatsioonitorud. Kokku jagab KredEx uut moodi rekonstrueerimiseks ligi 17 mln eurot.

"Väga rõõmustav on näha, et uudsel moel korterelamu rekonstrueerimisest on huvitatud aktiivsed ühistud üle Eesti, seda nii suuremates kui väiksemates linnades. Oleme selle pilootprojektiga saanud palju tähelepanu kogu Euroopas ja Eestist on saanud omamoodi vanade hoonete rekonstrueerimise innovatsioonikeskus. Teised riigid ootavad pingsalt  projekti tulemusi,“ lausus KredExi eluaseme- ja energiatõhususe osakonna juht Triin Reinsalu. "Laekunud taotluste kogusumma on 20,2 miljonit eurot."

Kõigist taotlustest 16 esitati Tallinnast ja Harjumaalt, üheksa Tartust ja Tartumaalt, kuus Pärnumaalt, kaks Raplamaalt ning Lääne-Virumaalt, Viljandimaalt, Järvamaalt ja Saaremaalt igaühest üks.

Järgmise sammuna koostatakse koostöös toetust saavate korteriühistutega rekonstrueerimise lähteülesanded, mille alusel pakuvad meetmes osalevad ettevõtete konsortsiumid (projekteerija, soojustuselementide tootmise majatehas, ehituse peatöövõtja) hoonete rekonstrueerimise maksumused ja selgub iga hoone projekteerimis-ehitustöövõtja. Need töövõtjad selguvad sügiseks, misjärel alustatakse projekteerimisega. Rekonstrueerimistööd toimuvad põhiliselt aastal 2022.

Nii Eestis kui kogu Euroopas uuenduslik tehaselise rekonstrueerimise pilootprojekt on suunatud kuni viiekorruselistele kortermajadele. Maksimaalne toetus on 50% tööde maksumusest või kuni üks miljon eurot.

"Tehaselise rekonstrueerimise eelisteks on üheltpoolt energiatõhususe ja korterite sisekliima paranemine ning märkimisväärne küttekulude vähenemine. Kuid samavõrra oluline on kogu protsessi kiirus – kuna tehases toodetud soojustuselemendid paigaldatakse otse maja olemasolevale fassaadile, on ehitusprotsess märkimisväärselt lühem ja majaelanikele vähem häiriv," kirjeldas Triin Reinsalu toetusega kaasnevaid hüvesid.

Tehaselise rekonstrueerimise toetusmeetme puhul võtab KredEx oluliselt suurema rolli ja vastutuse, hoolitsedes kogu asjaajamise eest ning otsib nii tööde kavandaja kui ka elluviija.

Toetust sai taotleda järgmiste tüüpprojektide järgi ehitatud korterelamute renoveerimiseks: "hruštšovka" (tüüpprojekt 1-317), "Mustamäe paneelelamu" (1-464), "Õismäe ja Lasnamäe paneelelamu" (111-121) ja "Annelinna paneelelamu" (111-133).

Kodulaenu sissemakse on kättesaadav vaid 13 protsendile peredest

10.05.2021

alt
alt

Kas oled mõelnud, kui suur on sinu kodulaenu makse 10 aasta pärast?

11.05.2021

Sarnased uudised

alt

Maakondlikud arenduskeskused üle Eesti asuvad korteriühistuid nõustama

alt

KredEx avab 1. novembril tehaselise rekonstrueerimise toetuse taotlusvooru korteriühistutele

alt

KredEx avas uue korterelamute rekonstrueerimistoetuse taotlusvooru

alt

KredEx avas korterelamute rekonstrueerimistoetuse taotlusvooru

alt

Riik eraldas korterelamute rekonstrueerimiseks täiendavalt 71 miljonit eurot

alt

Korterelamute rekonstrueerimistoetus tuleb uute tingimustega

alt

Tartu eraldas nutilinna projektiga korteriühistule üle 300 000 euro

alt

Korteriühistud saavad küsida toetust kütteseadme väljavahetamiseks

alt

Korteriühistud vajavad rekonstrueerimiseks igal aastal vähemalt 50 miljonit eurot

Kõige populaarsemad

1

Elamispindade kättesaadavuse halvenemine jätkub

2

Eesti üürid ja elamuhinnad on kümne aastaga teinud EL-i suurima tõusu

3

Nõmmele kerkivad Metsatuka kortermajad

4

Estateguru kolmanda kvartali tulud kasvasid 81 protsenti

5

Efteni aktsia puhasväärtus kasvas septembris 0,9 protsenti

6

Viljandi kiitis heaks Järveotsa elamurajooni teise etapi krundijaotuse

Toimetaja valik

alt

Kiire hinnakasv vähendas Tallinna korterite taskukohasust

alt

Juurdepääsutee on krundi väärtuse oluline komponent

alt

Olulised põhjused, miks kaasomandit vältida