Legendaarne Adavere tuulik ootab uut omanikku

Põltsamaa vallas Järvamaa piiril asuv tõenäoliselt 18. sajandil ehitatud Adavere tuulik on müügis, kirjutab Vooremaa. 

Ärikinnisvara, Adavere tuulik

Kalme külas asuva Hollandi tüüpi tuuliku müügihinnaks on 220 000 eurot. Hoones on võimalik avada nii majutus- kui ka toitlustusasutus.

Kui veel mõnda aega tagasi tegutses Tallinna-Tartu maantee ääres paiknevas Adavere tuulikus restoran, mis kogus rohkem populaarsust just 1990. aastatel, siis praeguseks on seal tegutsenud toitlustusasutus juba pikemat aega suletud ning väravad tuuliku parkla eeski on lukus. Tuuliku juures ei peatu maanteel mööduvaid sõiduautosid ega turiste vedavaid reisibusse.

Pealinnast Tartusse sõites kasutab rahvas toidu kaasa ostmise võimalust teeäärsetest kiirtoidurestoranidest ja tanklatest, nagu Tikupoisi restoran, Puhu risti tankla, Adavere kiirtoidukoht ja Laeva tankla.

Adavere tuuliku müügiga tegeleva kinnisvaramaakleri Philip Saksingu sõnul tuuliku ostu vastu huvi tundjaid on, kuigi müügitehinguni pole siiani veel jõutud. „Adavere tuulik on olnud juba pikemat aega müügis. Kellegagi ühtegi kokkulepet veel sõlmitud pole. Kui keegi soovib tuuliku ära osta, siis on võimalus rajada sinna näiteks majutus- või toitlustusasutus,“ lausus Saksing.

Ta lisas, et tuulik vajab kindlasti remonti, mida seal pole juba aastaid tehtud. Kui keegi soovib tuulikusse taas toitlustusasutust rajada, siis tingimused selleks on olemas. Logistiliselt on tegu soodsa asukohaga suure maantee ääres – Tallinnasse on Adavere tuuliku juurest maad 118 kilomeetrit, Tartusse aga vaid 67 kilomeetrit.

Tuulikus on ruumi 633,4 ruutmeetrit. Restoran mahutab siseruumidesse 85 inimest, suvel õuealale 125 inimest. Tuuliku esimesel kahel korrusel on restorani kohvik ja saalid, köök ja teenindava poole abiruumid, samuti tualettruumid külastajatele. Tuulikus asub kaminaruum, kus saab elava tule paistel üritusi korraldada, seminare või koosviibimisi pidada. Neljandal ja viiendal korrusel asuvad näituseruumid ja galerii, kuuendal korrusel aga vaateplatvorm. Lisaks on hoonel ka keldrikorrus, kus asuvad katla- ja laoruumid.

Hollandi tuulikuid hakati Eestis ehitama 18. sajandi lõpul mõisate juurde. Adavere tuulikut on esmakordselt kirjalikes allikates mainitud 1761. aastal, mil ehitisest kirjutas baltisaksa kirikuõpetaja August Wilhelm Hupel. Adavere mõis oli tuntud oma viljakate maade ja kaugeleulatuvate põldude poolest. Mõisal oli tellise- ja lubjapõletus, vesiveski ja suur kivist ehitatud hollandi tüüpi tuuleveski. Toitlustusasutus hakkas Adavere tuulikus tegutsema aastal 1986.

Allikas: BNS

Kus on kinnisvaramull?

26.03.2021

alt
alt

Kontori eest võlgu ei jääda

29.03.2021

Sarnased uudised

alt

Merko ja BLRT ehitavad Noblessnerisse 148 korteriga äri- ja eluhoone

alt

Tallinna kaubamaja kõrvale ehitatakse kõrghoone

alt

Järvevana tee äärde kerkib omanäoline maja

alt

Veskimöldre eliitrajooni elanikele avati 4,3 miljoniline külapood

alt

Südasuve majutusäri toetas rekordarv siseturiste

alt

Prisma avas Tiskres supermarketi

alt

EfTEN tegi aegade suurima tehingu, ostes Riias bürookvartali

alt

Kristiine Keskus soovib keskuse juurde rajada büroosid ja kortereid

alt

Lasnamäele planeeritakse uut elu- ja ärikvartalit

Kõige populaarsemad

1

Paljude jaoks on kinnisvara kättesaadavus halvenenud

2

Hüppeline hinnatõus võib korteriostjaid eemale peletada

3

RKAS müüb enampakkumisel kolme Maleva tänava korterit 340 900 euroga

4

Rahasadu on, kuid buum see ei ole

5

Merko ja BLRT ehitavad Noblessnerisse 148 korteriga äri- ja eluhoone

6

Eluasemeturul buumib praegu kvaliteet

Toimetaja valik

alt

Kiire hinnakasv vähendas Tallinna korterite taskukohasust

alt

Juurdepääsutee on krundi väärtuse oluline komponent

alt

Olulised põhjused, miks kaasomandit vältida