Tallinna Sadam kujundab ümber D-terminaliga piirneva välisruumi

Tallinna Sadam kuulutas välja D-terminaliga piirneva välisruumi ehitustööde riigihanke  kujundamaks D-terminali ümbrusest kaasaegne linnaruum.

Linnauuendus, Arhitektuur, K-Projekt AS, AS Infragate Eesti, Arhitektuuribüroo Pluss, Birgit Pukk, D-terminal, Ülle Grišakov, Hele-Mai Metsal, Kaspar Krass, Tallinna Sadam, Roadplan OÜ, Triin Järve, Signe Kasepalu

Tallinna Sadama arendusosakonna juhataja Hele-Mai Metsali sõnul  soovib Tallinna Sadam muuta  D-terminaliga piirneva ala linnaruumi osaks ning teha sellest atraktiivne avalik ruum nii linnaelanikele kui Eestit külastavatele turistidele. “Kasutajakogemuse parandamiseks  ühendame terminali teenindusalad linnpargiga ning taastame piirkonna ajaloolise indentiteedi. Piirkonda tuleb rohkelt rohealasid ja haljastust ning uusi ajaveetmise kohti.“

D-terminaliga piirneva välisruumi rekonstrueerimise käigus realiseeritakse ideekonkursi võitnud maastikuarhitektuurne kontseptsioon, mille raames kujundatakse  D-terminali esine ala täielikult ümber. Projekti raames ehitatakse  uued jalakäijate liikumisteed (sh Masterplaanis ette nähtud promenaad), katusealused  busside ja taksode ootajatele, jalgratta parkla ning markeeritakse ajalooline Tõrvaköögi asukoht, rajatakse Kochi ja Girardi väljakud ning uue silla esine koos vajalike välisruumi kujunduselementide ja haljastusega. Lisaks uuendatakse kogu ala tänavavalgustus, kivisillutis ning teed ja tehnovõrgud.

Liiklusvoo paremaks sujumiseks muudetakse Uus-Sadama tänava ning bussipeatuste asukohta, luuakse uus parkla reisijaid teenindavatele taksodele ning lühiajaline parkla reisijaid toovatele või ootavatele autodele.

D-terminaliga piirneva välisruumi ümberehitamiseks 2019. aastal korraldatud ideekonkursi raames otsis Tallinna Sadam Vanasadama D-terminali ümbrusele ja seda läbivale promenaadile parimat avaliku ruumi lahendust, mis laiendaks aktiivse linnaruumi sadamani ning ühtlasi järgiks  Vanasadama arendusplaani ehk Masterplan 2030+ esitatud kontseptsiooni.

Žürii valis osalejate seast võidutöö märgusõnaga “TAGLAS”, mille kaasautorid olid Kivisilla OÜ maastikuarhitektid Ülle Grišakov ja Triin Järve ning K-Projekt AS maastikuarhitektid Signe Kasepalu ja Birgit Pukk.

2020. aasta märtsis toimus riigihange "Vanasadama D-terminaliga piirneva välisruumi insenerosade ehitusprojekti koostamine ja autorijärelevalve teenuse osutamine" mille võitjateks said ühispakkujad Roadplan OÜ ja AS Infragate Eesti.

Koos ümbritseva alaga on ümberkujundatava ala suurus ca 5,2 ha, mis hõlmab endast D-terminali esist, Lootsi kvartali esist  ning Reidi teed promenaadiga ühendatavaid alasid.

Esimest korda kasutab Tallinna Sadam ehituseks partneri leidmiseks konkurentsipõhist läbirääkimistega hankemenetlust. Hanke eeldatav maksumus on 6 miljonit eurot.

Ehitustöid toetab Euroopa Liit Euroopa Ühendamise Rahastu (CEF) meetme kaudu Twin-Port 4 raames.

Visuaalid: Kaspar Krass, Arhitektuuribüroo PLUSS.

Miks põllumaade hinnad kordades erinevad?

22.03.2021

alt
alt

Saabumas on maamaksu tasumise tähtaeg

22.03.2021

Sarnased uudised

alt

Arhitekt Indrek Allmann: linnaruumis tuleb suurendada tihedust, kuid seda ei saa teha rohekeskkonna arvelt

alt

Looduskaitse kriipsutas Tartu Sõbra silla mõtte maha

alt

Patarei Merekindluses algasid siselammutustööd

alt

Pärnu Seileri Kvartali arhitektuurivõistluse võitis arhitektuuribüroo „3+1 arhitektid“

alt

Stroomi rand saab uue rannahoone

alt

Selgusid Raadi piirkonna visioonivõistluse tulemused

alt

Rail Baltica Ülemiste ühisterminali ehituseks läheb järgmisel aastal

alt

Hiiumaa pealinn sai uue keskväljaku

alt

Valminud on Pärnu kolmanda silla eskiislahendus

Kõige populaarsemad

1

Elamispindade kättesaadavuse halvenemine jätkub

2

Eesti üürid ja elamuhinnad on kümne aastaga teinud EL-i suurima tõusu

3

Nõmmele kerkivad Metsatuka kortermajad

4

Estateguru kolmanda kvartali tulud kasvasid 81 protsenti

5

Efteni aktsia puhasväärtus kasvas septembris 0,9 protsenti

6

Viljandi kiitis heaks Järveotsa elamurajooni teise etapi krundijaotuse

Toimetaja valik

alt

Kiire hinnakasv vähendas Tallinna korterite taskukohasust

alt

Juurdepääsutee on krundi väärtuse oluline komponent

alt

Olulised põhjused, miks kaasomandit vältida