Eluasemelaenude kasvu tõukab tagant suur nõudlus

Elukondlik kinnisvaraturg on erakordsele ajale hästi vastu pidanud. Tehinguaktiivsus on taastunud ja ka keskmine tehinguhind kasvanud. Kevadise eriolukorra piirangud vähendasid võimalusi tehinguid läbi viia ning osa neist lükati edasi. Ka pangad hindasid kevadel eluasemelaenu soovijaid suurema ettevaatlikkusega. Praeguseks on eluasemeturg aga taas kasvama hakanud. Sarnaseid suundumusi on näha mitmeski teises Euroopa riigis.

Kodulaen, Eluasemelaenu leping, Kaido Kraavik, Pangalen, Eesti Pank, Eluasemelaen

Jaanuaris sõlmiti uusi eluasemelaenulepinguid 115 miljoni euro väärtuses ehk 24% enam kui aasta varem. Jätkus juba eelmise aasta lõpus alanud aktiivne eluasemelaenude taotlemine. 2020. aasta IV kvartalis sõlmiti lepinguid keskmiselt 125 miljoni euro väärtuses kuus ehk aasta varasemast 14% rohkem. Pankade eluasemelaenuportfell on aastaga suurenenud 7%. Laenulepingute elavnenud sõlmimise taga võib osaliselt olla kevadel edasilükatud ostuotsuste kuhjumine.  

Samuti on juba mitu aastat kestnud kiire pangahoiuste kasv parandanud võimekust eluaset soetada. Jaanuaris kiirenes hoiuste aastakasv 15%ni. Hoiuste kasvu jätkumist on toetanud koroonakriisi eripära – see on küll tugevasti pitsitanud näiteks turismivaldkonnas töötavaid inimesi, kuid paljudes teistes valdkondades on majanduslik löök olnud tagasihoidlikum.

Laenutehingute arvu kõrval on tõusnud ka keskmine eluasemelaenu summa, mis on jõudnud 94 000 euroni.

See peegeldab nii kinnisvarahindade kasvu kui ka seda, et suurenes uute eluasemetega tehtud tehingute osakaal – viimasel kolmel kuul keskmiselt 27% kõikidest korteritehingutest. Selle põhjuseks on mitmete enne kriisi alustatud arenduste valmimine. Ettevaates võib uute eluasemetega tehtavate tehingute hulk aga ajutiselt väheneda, kuna osade arenduste alustamine lükati koroonakriisi alguses edasi.

Pangalaenu võtmist eluaseme soetamiseks soosib küllaltki soodne laenuhind. Lisaks üldiselt madalatele intressimääradele on pankade küsitav keskmine intressimarginaal viimastel kuudel pisut alanenud. Jaanuaris oli tagatisega uute eluasemelaenulepingute keskmine intressimäär 2,2% ehk 0,2% võrra madalam kui aasta varem. Eluasemelaenude head kättesaadavust ilmestab seegi, et varasemast rohkem on väljastatud laene, mille laenusumma on tagatise väärtuse suhtes (LTV) küllaltki kõrge (85–90%). Varem väljastatud eluasemelaenude kvaliteet on püsinud väga hea. Üle 60 päeva tagasimaksetähtaega ületanud eluasemelaenud moodustavad vaid 0,2% eluasemelaenuportfellist.

Foto: Pixabay

Luksustooted käivad paljudele uusarenduste asukatele üle jõu

23.02.2021

alt
alt

Lasnamäele rajatakse Tondiraba park

25.02.2021

Sarnased uudised

alt

Rusikareegel esimese kodu ostuks

alt

Tuhanded plaanivad pensionirahaga tasuda eluasemelaenu

alt

Eluasemelaenude intressimäär langes kolme aasta madalaimale tasemele

alt

Inimesed on hakanud rohkem kodulaene võtma

alt

Kuidas saab pangalaenu noor inimene või maakodu ostja?

alt

SEB: Pandeemia ei ole noorte jaoks eluasemelaenude võtmist pidurdanud

alt

Uuring: noored on valmis kodulaenule kulutama 300 eurot kuus

alt

Swedbanki kodulaenude suur ülevaade

alt

Keskmine eluasemelaenude summa on kasvanud 88 000 euroni

Kõige populaarsemad

1

Lennusadamasse kerkib kolm uut elumaja

2

Tõrva saab peagi ligi 2,4 miljonit eurot maksva uue spaa

3

Kalamaja tuiksoonele rajatakse 30 miljonit maksev ärikvartal

4

Kodukontorid uusi büroopindu siiski tühjaks ei jäta

5

Ehitaks maja, aga kuidas alustada?

6

Ligi pooled eestlased sooviksid soetada oma kodule päikesepaneelid

Toimetaja valik

alt

Mida jälgida vana (maa)maja renoveerimisel?

alt

Buumi pole, aga olukord on siiski uskumatu

alt

Kus on kinnisvaramull?