Kuidas kaitsta WC-potti katlakivi kahjuliku mõju eest?

Vannitoa koristamine on aeganõudev ja tüütu tegevus, eriti siis, kui koristamine puudutab WC-poti põhjalikku puhastamist. Küll aga peame me seda tegema vältimaks ebameeldivusi, mis mustuse tagajärjel kaasnevad.

Tualettruum

Tualettruumi pikaajaline mitte koristamine ja igapäevane kasutamine soodustab katlakivi moodustumist, mida on äärmiselt raske eemaldada. Jagame teiega põhjalikumalt, mis on katlakivi ning kuidas sellest lahti saada.

Valige endale ülisoodsa hinnaga kvaliteetne WC-pott Kaup24 veebipoest!

Katlakivi teke

Katlakivi ei avaldu kohe. Ainult pika aja möödudes ilmub kivi WC-poti ääre alla ja kohtadesse, kus vesi välja voolab. Aja jooksul muutub tavalise harjaga puhastamine võimatuks ning toimub WC-poti seinte katlakivi ladestumine. Seetõttu on oluline tualettruumi puhastada nii tihti kui võimalik.

Kahjuks on nii, et katlakivi ladestumine kõikidesse veega kokkupuutuvatesse kohtadesse on meie majapidamistes üks tüütuim ja sagedaseim probleem. Meie vesi sisaldab hulgaliselt soolasid, mis muudav vee karedaks. Soolad sadestuvad ja moodustavad pindadele raskesti eemaldatava sette, mis loob pindadega keemilise sideme ja rikub aja jooksul nende välimuse ehk tekib ebameeldiv katlakivi.

Katlakivi ennetamine

Tõepoolest, katlakivi tekkimist on võimalik ennetada, aga see nõuab pidevat hoolt ja tegutsemist. Kui jätta WC-pott nädalateks seisma nii nagu see meist maha jääb, tekib potti päris kindlasti ja üsna kiiresti katlakivi. Seda on aga puhastada päris keerukas ja see nõuab tihtipeale tõsisemat sekkumist. Puhastus muutub tunduvalt hõlpsamaks siis, kui kasvõi iga nädal puhastada WC pinnad neutraalse vahendiga.

Veel üks hea nipp katlakivi ennetamiseks on katta WC spetsiaalse kaitseainega, mis moodustab pinnale vetthülgava kihi. See ei lase vee piiskadel pinnale kinnituda ning need valguvad ära. Üksikud piisad, mis siiski kinnituvad, on hiljem tavapäraste vahenditega kergesti eemaldatavad, kuna pinnaga ei moodustu enam keemilist sidet. Et tulemus püsiks, tuleb kaitsekihti aeg-ajalt uuendada.

Koduseid nippe, kuidas katlakivist lahti saada

ÄädikasWC katlakivist puhtaks saada. Valage äädikas WC-poti vette umbes 3 tunniks ning pärast seda vajutage tühjendusnuppu, samuti võite äädikat lisada õhtul potti ning järgmisel hommikul puhastada WC-pott harjaga

Söögisooda

Mustuse eemaldamiseks WC-poti seintelt piisab sellest, kui raputada pindadele söögisoodat ja veidi äädikat. Lasta mõned minutid mõjuda ning seejärel pesta maha harjaga. Ebameeldiva lõhna eemaldamiseks kanalisatsioonitorudest lisada torusse paar supilusikatäit söögisoodat ja umbes pool klaasitäit 30%-list äädikat. Lase sel pool tundi seista ning loputa külma veega.

Sidrunhape

Samuti üks komponente, mis võimaldab teil eemaldada katlakivi ilma tarbetute kulude ja üleliigse ajata. Vala kaks kotti sidrunhapet tualettpotti ja jäeta sinna 3-5 tunniks. Pärast seda pese puhta veega ja puhasta lisaks harjaga. Kui pärast esimest puhastamist oodatud tulemust ei saavutata, peaksite seda protseduuri kordama.

Isetehtud puhastustabletid

Kui te armastate kodus erinevaid puhastusvahendeid teha võite proovida ka WC-poti jaoks puhastuskuubikuid teha. Teil läheb tarvis ainult küpsetuspulbrit, sidrunhapet, natukene nõudepesuvahendit ja jääkuubikute alust.

Segage küpsetuspulber sidrunhappega ja lisage nõudepesuvahend. Vormige kõik ühtlaseks massiks ja asetage segu jääkuubikute alusesse. Laske 4 tundi kuivada ja võite oma puhastusvahendi kuubikut kasutama hakata.

Sarnased puhastusmeetmed sobivad ka vannide puhastamiseks. Kaup24.ee veebipoest leiad laia valiku erinevas suuruses ja kujus vanne, mis kaunistavad igat vannituba.

Prill-laua puhastamine

Lisaks poti sisemusele tuleb hoida puhtana ka prill-laud. Prill-laudade puhastamiseks võite kasutada seebivett või lahjat puhastusainet. Mitte kunagi ei tohi kasutada klooripõhiseid ega abrasiivseid puhastusaineid. Pärast puhastamist kuivatada pinnad puhta lapiga. Kui plekid jäävad alles, tuleb neid korduvalt hõõruda seebivette kastetud lapiga.

Pärast WC-poti puhastamist tuleks poti kaas ja prill-laud mõneks ajaks üles jätta, et puhastusaine ja vee jäägid saaksid kuivada.

Katlakivieemaldajad poest

Kui te koduste vahenditega mässata ei soovi, leiate sobivad vahendid ka poeriiulilt. Valik on loomulikult väga lai.

Esmalt uurige, milline on toodete happelisus, sest katlakivi eemaldab edukalt vahend, mis on happeline (pH<6). Happed on veidike ekstreemses ja kasutatakse ainult siis, kui torustik ei ole valmistatud plastikust. Puhastusained pH-ga 5-6 (nõrgalt happeline) on profülaktilised, sest neil on veesette tekkimist takistavad omadused. Kui neid aineid regulaarselt kasutada, siis kaob enamasti vajadus happelisemate toodete järele.

Katlakivi eemaldamist happega tuleks teha ainult kaitsekindaid kandes, et kaitsta oma nahka võimaliku keemilise põletuse eest. Valage tualeti seintele kuiva hapet ning seejärel jätke pooleks tunniks seisma. Peale seda küürige natukene harjaga ja loputage mitu korda puhta veega. Meetod on üsna toksiline, kuid äärmiselt tõhus katlakivi puhul.

Kui tihti on WC puhastamine vajalik?

Kuna Eestis on pigem kare vesi ning see on katlakivi tekkimise peamiseks põhjustajaks, tuleks WC eest hoolt kanda vähemalt korra nädalas, põhjalikum koristus tuleks läbi viia korra kuus. Regulaarne hooldamine annab teie vannitoas olevale potile kindlasti pikema eluea ning tagab ka kasutusmugavuse.

Kodukontor on tore küll, aga kes katab kulud?

15.02.2021

alt
alt

Efteni kasum kukkus mullu enam kui poole võrra 3,3 miljonile eurole

16.02.2021

Sarnased uudised

alt

Kuidas valida professionaalset koristusteenust?

alt

Kuidas luua lastele aeda mõnus ja turvaline mänguala?

alt

5 nippi, kuidas hoida korteris normaalset õhuniiskuse taset

alt

Milliseid seadmeid vajad nutikodu loomiseks?

alt

Kuidas kinnisvaraturu hinnarallist riske maandades osa saada?

alt

Platsiehitus versus elementmaja versus moodulmaja

alt

Kuidas muuta äsja valminud korter hubaseks?

alt

Kuidas panna kokku vettpidav remondieelarve?

alt

Kuidas pikendada nõudepesumasina eluiga?

Kõige populaarsemad

1

Uuring: naabritevaheline suhe peaks piirduma viisaka tervitamisega

2

Haaberstis jätkub kaasaegsete ja energiatõhusate ärihoonete arendus

3

Jah, meil on kinnisvarabuum!

4

Aktiivne eluasemelaenuturg sai juunis veidi jahutust

5

Kuressaare golfialale kavandatakse elamukvartalit

6

Kaamos tahab Lätis jõuda 10-protsendise turuosani

Toimetaja valik

alt

Juurdepääsutee on krundi väärtuse oluline komponent

alt

Olulised põhjused, miks kaasomandit vältida

alt

Mida jälgida vana (maa)maja renoveerimisel?