Kuidas parketti paigaldada ja mida selleks vaja on?

Uus aasta toob kaasa uued muutused, mistõttu on aasta algus hea aeg kodu värskendamiseks. Selleks ei pea tegema põhjalikku remonti, vaid piisab ka mõne detaili väljavahetamisest või uuendamisest. Vahetades välja põranda, saab tuba ja ka kogu elamine uue hingamise. Laia valiku kodu remondi jaoks vajalikke tooteid leiate Kaup24 veebipoest.

Nõuanne, Kaup24, Parketi valik, Uue põranda paigaldamine, Kodu renoveerimine, Remont, Kodu remont, Laminaatparkett, Parketi paigaldamine, Renoveerimine, Puitparkett, Parkett, Põrandad, Kuidas valida parketti

Põrandakatte vahetus on töö, mille jaoks on vaja teha palju ettevalmistusi. Kõigepealt on vaja välja valida sobiv põrandakate, seejärel tuleb teha vajalikud mõõtmised, et arvutada välja, kui palju uut põrandakatet on vaja soetada. Põrandakatte valik sõltub ka ruumi omadustest- näiteks esikus ja köögis võiks olla põrandakate lihtsasti puhastatav.

Parkettpõrand

Parkett on põrandakattena populaarne, kuna seda on lihtne hooldada ja tal on hea soojusisolatsioon. Parkettpõrand on ökoloogiline ja vastupidav - korralikult hooldatud parkett kestab ligi 20 aastat. Parkett ei sobi aga niisketesse ruumidesse, pigem sobib see koridori, elu- ja magamistuppa.

Parkette on olemas laias valikus - erinevates värvitoonides ja mustrites. Seega sobib parkettpõrand igasuguse värvilahendusega ruumidesse. Heledam parkett sobib väiksematesse ruumidesse, kuna muudab ruumi visuaalselt avaramaks. Suuremad ruumid muutuvad hubasemaks, kui parkett on tumedat värvi.

Parketi paigutuse viisist sõltub, milline jääb lõpptulemus. Levinud on parketi paigutamine nii, et see oleks paralleelselt toa pikiseintega või lähtuvalt valgusallikast ja selle valguse langemisest.  

Laminaatparkett

Laminaatparketid on hinnaklassilt soodsad, neid on olemas erinevates värvitoonides ja mustrites. Esmapilgul nad puitparketist väga ei erinegi. Laminaatparketti valides tasub arvestada ruumi niiskuse ja kasutatavusega, samuti põrandakatte paksusega.

Laminaatparketid jaotatakse 3 kategooriasse vastavalt kulumiskindlusele - 31, 32 ja 33. Suurem number tähendab, et põrandakate on vastupidavam kasutamisele. Seega sobib kategooria 31 parkett näiteks magamistuppa, aga suurema numbriga parkett ruumidesse, kus käiakse rohkem, nagu näiteks koridor. Lisaks on suurema numbriga parkett vastupidavam ka kriimustustele. Kulumiskindlusest sõltub, kaua parkett ilusana püsib. Võimalusel tasuks ka väiksema kasutatavusega ruumi valida suurema kulumiskindlusega parkett.

Laminaadi miinusena tuuakse välja, et see tundub jala all külm ja kõle. Seda saab parandada põrandaküttega või interjööriga sobiva vaibaga.

Puitparkett

Puitparkett ehk laudparkett on naturaalne materjal. See tekitab ruumis sooja ja hubase tunde. Samuti on puitparketi eeliseks ka see, et õige hoolduse korral peab ta kaua vastu. Peale selle on teda hooldada lihtne, kuna puitparketil saab välja vahetada vajadusel ka ainult üksikuid laudu.

Täisnurkses ruumis võib ühetasandilist parkettpõrandat paigaldada kuni 240 ruutmeetri ulatuses. Maksimaalne põranda laius on 12 meetrit, pikkus 10 meetrit. Suuremate pindade puhul tasub jätta vahe paisumise jaoks.

Kuidas parketti vahetada?

Parketi vahetamine ei ole keeruline töö, kuna on olemas klikk-süsteemiga parketid, mille paigaldamiseks ei ole vaja liimi kasutada, valid parketi erinevad osad saab omavahel mugavalt ühendada.

Ettevalmistustööd

Parketti peab hoidma vähemalt 48 tundi avamata pakis ja ruumis, kuhu parkett paigaldatakse. Temperatuur peaks olema vähemalt 16 kraadi ja suhteline õhuniiskus 40-60%. See on vajalik, et parkett kohaneks ruumi temperatuuri ja niiskusega. Samuti ühtlustab see niiskustaset, mis teeb parketi paigaldamise hõlpsamaks.

Oluline on põrandakatte aluspind, mis teab olema korralikult ette valmistatud. See tähendab, et see peab olema sile, kuiv, kindel ja ilma pragudeta. Ebatasasele aluspinnale paigaldatud parkett võib hakata kriuksuma, aga lõpuks ka pragunema. Betoonist aluspõranda suhteline niiskus peab olema vähem kui 70%.

Laminaatparketti võib paigaldada ka vana linoleumi peale, kuna vana aluspõrand toimib aurutõkke- ja mürasummutajana. Enne paigaldamist tuleb vana aluspind korralikult puhtaks pesta ja lasta seejärel täielikult kuivada. Laminaadi alla tuleb alati paigaldada aurutõke. Eemaldada tuleb ka põranda- ning ukseliistud.

Paigaldamine

Parketi paigaldamist tuleb alustada ruumi vasakust nurgast. Parketi paisumise tagamiseks tuleb paigutada parketi ja seina vahele umbes sentimeetrised distantskiilud. Peale distantskiilude eemaldamt kaetakse paisumisvuuk liistuga. Paisumisvuuk peab olema seinaga paralleelne.

Seina poole peab jääma laua punniga serv. Järgmine laud tuleb asetada eelmise laua soontele ülevalt poolt. Kui tegemist on klikkühendusega, tuleb paigaldus kohale koputada paigaldusklotsiga. Nii tuleb teha, kuniks rea viimane laud on paigaldatud. Viimase laua paigaldamiseks kasutage tõmbekangi.

Järgmist rida alustades tuleb jätta distantsi killud põranda ja seina vahele. Uut rida alustades tasuks kasutada eelmise rea lõpust ära saetud tükki. Tuleb jälgida, et kõrvuti asetsevate ridade otsavuugid ei oleks teistele lähemal kui 30 cm. Tegevust tuleb jätkata kuni viimase reani. Viimase rea ja seina vaheliseks paisumiseks tuleb jätta samuti vaba ruumi 1 cm.

Liitekohtades tuleb parketi lõikamist vältida. Kui kasutate parketi lõikamisel käsisaagi, hoidke pealispind ülevalpool, elektrisae kasutamise korral hoidke pealispind allpool.

Et parketi paigaldamine sujuks, on vaja selle jaoks soetada ka vajalikud tööriistad. Selleks on vaja nii mõõtevahendeid ruumi mõõtmiseks, aga ka näiteks saagi, et saaksite parketi laudu lõigata vastavalt ruumi mõõtmetele. Kindlasti tasub enne paigaldamist lugeda ka kasutusjuhendit, et saada teada, milliseid abivahendeid selleks veel vaja on. Vajalikud tööriistad leiate Kaup24 veebipoest.

Paljudes kodudes on aeg suitsuandur välja vahetada

13.01.2021

alt
alt

Kolme aasta jooksul selguvad Pärnu jõeruumi kasutamise tulevikusuunad

14.01.2021

Sarnased uudised

alt

Mida sauna rajamisel silmas pidada?

alt

Mida teha, et kinnisvara väärtus oleks kõrgem?

alt

Soovitused jõulutulede ohutuks kasutamiseks

alt

Millised erinevused on maja ja korteri müümisel?

alt

Miks on kodu müües targem võtta appi maakler?

alt

Kuus äraspidist müüti kinnisvaraturul

alt

Kuidas säästa vannitoa sisustamisel ruumi?

alt

Andree Raid: üürnikel on aeg sõlmida pikaajaline üürileping

alt

Kuidas tagada kinnisvaratehingu õnnestunud vormistamine notari juures?

Kõige populaarsemad

1

Euro kehtivusajal on mitmetes Eesti piirkondades korterite hinnad kahekordistunud

2

Merko arendab Nõmme keskväljaku kõrvale uue kortermaja

3

Mustamäele kerkib ligi miljon eurot maksev staadion

4

Swedbank: laenuintress korteriühistutele hakkab sõltuma energiamärgisest

5

Mullu novembris külastas majutusettevõtteid üle poole võrra vähem turiste

6

Kohanimeregistri kaardil saab nüüd vaadata nii mägede kui ka bussipeatuste nimesid

Toimetaja valik

alt

Eesti elamuhinnad kasvasid kolmandas kvartalis EL-i keskmisest vähem

alt

Üürilepingute sõlmimiseks rakenduvad olulised muudatused

alt

City24 Aasta Tähed 2020 on selgunud!