Kortermajas tuleb tavakasutusest tekkivate mõjudega leppida

Eesti Korteriühistute Liidu juhatuse liikme ja õigusosakonna juhataja Urmas Mardi sõnul tuleb kortermajas elades meeles pidada, et normaalse elutegevusega kaasnevad hääled ja näiteks toidutegemise lõhnad on paratamatus, millega kortermajas elades tuleb leppida. „Ei saa keelata naabril näiteks kõndimist, WCs käimist, kala praadimist või muud elutegevusega kaasnevat,“ rõhutas Mardi.

Seadusandlus, Korteriühistud, Urmas Mardi, Korteriomanikud, Korteri võõrandamine, Eesti Korteriühistute Liit

Mardi peab korteriomanik tagama, et tema perekonnaliikmed, ajutised elanikud ja korteriomandit kasutavad isikud järgivad seaduse nõuet hoida eriomandi eset korras ning seda ja kaasomandi eset kasutades hoiduda tegevusest, mille toime teistele korteriomanikele ületab omandi tavakasutusest tekkivad mõjud. „Kindlasti on välistatud korteris pidutsemine ja valju muusika kuulamine, võõraste valimatu majjalubamine, samuti  valesti parkimine või  hooletu prügikäitlus,“ rõhutab Mardi. „Tegelikult tuleks ikkagi vaadata, et korteris peetakse kinni mõistliku ühiselu reeglitest.  Oluline on käituda nii, et see naabreid ei häiriks,“ tuletab Mardi meelde.

Kui mõne korteriomaniku käitumine häirib, tuleks Mardi sõnul esmalt sellest temaga rääkida. „Kui häiriv käitumine jätkub, pöörduda lähimate naabrite juurde samas trepikojas ja uurida, kas ka neid see mõjutab. Seejärel pöörduda, soovitavalt kirjalikult, korteriühistu poole, samuti otsida abi õiguskaitseorganitelt. Omakohus on kindlasti absoluutselt taunitav ja mingit õigustust sellele pole, kui kellelegi minnakse füüsiliselt kallale,“ rõhutab Mardi.

Korteriomandi- ja korteriühistuseadus sätestab, et kui korteriomanik on korduvalt rikkunud oma kohustusi teise korteriomaniku või korteriühistu suhtes ja kui korteriomanikud ei pea enam võimalikuks tema kuulumist korteriomanike hulka, võivad nad nõuda, et ta oma korteriomandi võõrandab. „Pahatahtlikult käituvad või kohustuste täitmisest kõrvalehoidvad omanikud peaksid siiski arvestama võimalusega, et korteriühistul on õigus nõuda neilt korteriomandi võõrandamist. Korteri võõrandamise tulemusena jääb inimene oma kodust ilma, see on kõige raskem karistus, mis korteriomanikule osaks võib saada ja selle rakendamine peab tõesti olema hästi kaalutud," toonitab Urmas Mardi.

Omakohtu rakendamine võib karistuse kaasa tuua hoopis sellele osapoolele, kes enda arust müratekitajale kätte soovib maksta – nii sai näiteks ühe korteriühistu liikmetel mõõt täis inimese suhtes, kes ülakorruse naabreid korrale soovis kutsuda, tagudes harjavarrega vastu radiaatorit. „Asi lõppes sellega, et võõrandamistaotlus esitati hoopis talle – teised inimesed ei soovinud elada majas, kus keegi pidevalt vastu radiaatoreid taob, nii et kogu püstak kajab,“ vahendas Mardi.

PERH kavatseb Seewaldi kinnistu uue detailplaneeringuga maha müüa

06.01.2021

alt
alt

Tartu vana veterinaarkooli kompleks otsib 625 000 euroga uut omanikku

07.01.2021

Sarnased uudised

alt

Riigikohus selgitas korteriomaniku ja -ühistu vastutust kahju eest

alt

Kõnniteede rookimine kasvatab ebaõiglaselt korrusmajade niigi mitmekordistunud koristuskoormust

alt

Kortermaja turvareeglid tuleb ühiselt kokku leppida

alt

Mis on väikese korteriühistu aruandluses teisiti?

alt

Kas korteriühistu tohib paigaldada jälgimiskaamerat?

alt

Omanike keskliit: MKM peaks looma eluasemevaldkonna arengukava

alt

Korteriühistul tuleks põhikirjas loobuda 100% häälteeenamuse nõudest

alt

Vargaks tembeldamine korteriühistu koosolekul tõi karistuse

alt

Eesti Korteriühistute Liit toetab riigi plaani korteriühistud riigilõivust vabastada

Kõige populaarsemad

1

Kinnisvarabuum on inimeste peas, tehingute arv ja -hinnad seda tegelikult ei kinnita

2

Elamispindade eufooria taandus maikuus

3

Triple Net Capital ehitab Tondile 200 korteriga äri- ja eluhoone

4

Tallinna ühes suurimas elamuarendusprojektis startis neljas etapp

5

Üüriinvestori parim panus on Haabersti kolmetoaline

6

Tallinnas pandi nurgakivi Eesti esimesele rohelisele kõrghoonele

Toimetaja valik

alt

Mida jälgida vana (maa)maja renoveerimisel?

alt

Buumi pole, aga olukord on siiski uskumatu

alt

Kus on kinnisvaramull?