Uuring: noored on valmis kodulaenule kulutama 300 eurot kuus

Balti riikide 20–30-aastased noored on kõige sagedamini valmis ühes kuus kodulaenu tagasi maksma 300 euro ulatuses, selgus Luminori tellitud uuringust.

Kodulaen, Luminor, Laenumakse, Heiki Raadiku, SKDS, Eluasemelaen, Kodulaenu makse, Kodulaenu suurus, KredEx, Eluasemelaenu makse

Pea pooled uuringus osalenud noortest sooviksid endale järgmise viie aasta jooksul päris oma kodu osta (EE 50%, LT 54%, LV 42%). Sealjuures on 23% Eesti, 25% Leedu ja 20% Läti noortest valmis eraldama igakuisteks kodulaenumakseteks 201–300 eurot kuus.

Luminori krediiditoodete juhi Heiki Raadiku sõnul on see väga hea näitaja, et pea pooled Balti riikide noortest plaanivad lähiaastail oma kodu osta, sest tulevikule mõeldes on tegu hea investeeringuga. Ta märkis, et riigiti on noorte võimalused laenu tagasi maksta mõnevõrra küll erinevad. Nii on 15% Leedu ja 14% Eesti noortest valmis tagasi maksma ka kuni 400 eurot kuus, samas kui Läti noortest saab seda endale lubada vaid 9%. „Need erinevused on seletatavad riigiti veidi erinevate sissetulekute ja säästude tasemega,“ ütles Raadik.

Samas näitas uuring ka seda, et paljud Balti noored ei saa endale kodulaenu võtmist praegu lubada, kuna neil pole võimalusi laenu tagasimaksmiseks. Kõige sagedamini on tegu 20–25-aastatega, kes kas alles õpivad või on äsja tööle asunud. Peaaegu 20% kolme riigi noortest on sellised, kes ei soovi praegu laenu võtta.

Raadiku sõnul on igati mõistlik enne kodulaenu võtmist oma pikaajalist finantsvõimekust põhjalikult hinnata. Samas ei tasu unustada, et kuigi kodulaen võib esmapilgul tunduda eluaegse hirmutava kohustusena, siis tegelikkuses ei pruugi see nii olla. „Tagasimaksmise tingimusi saab lihtsalt ja paindlikult kohandada oma sissetulekute muutustega ja tihti võib laenu tagasimakse olla väiksem kui igakuine üüriarve,“ rääkis Raadik. „Samuti saab näiteks KredExi abil pakkuda noortele soodsamaid laenutingimusi,“ lisas ta.

Uuringu viis läbi uuringufirma SKDS veebiküsitluse meetodil. Osalejad olid Balti riikide noored vanuses 20–30 eluaastat ning osalejate arv igas Balti riigis oli ca 400 inimest.

Foto: Pixabay

Keerulise kinnisvara-aasta lõpetas aktiivne detsember

06.01.2021

alt
alt

Detsembris purustati Tallinna korterite uus hinnarekord

06.01.2021

Sarnased uudised

alt

Swedbanki kodulaenude suur ülevaade

alt

Keskmine eluasemelaenude summa on kasvanud 88 000 euroni

alt

Swedbank toob turule eramute energiatõhususe parandamise laenu

alt

Suurem omafinantseering toob kodulaenu kergemalt

alt

Eluasemelaenuturg on koroonakevadest kiiresti kosunud

alt

Pangad finantseerivad taas keerulisemaid koduoste

alt

SEB: eluasemelaenude väljastamise maht kasvas aastaga 2 protsenti

alt

Laenupakkujad võistlevad taas koduostjate nimel

alt

Maksepuhkusel eluasemelaenude summa väheneb tasapisi

Kõige populaarsemad

1

2020. aasta kinnisvaraturu suurimad võitjad ja kaotajad

2

Pandeemia on tõstnud toitlustuspindade pakkumiste arvu rekordkõrgusele

3

Uuring: Eesti noored valivad kodu asukoha, Läti noored hinna järgi

4

Patarei Merekindluses algasid siselammutustööd

5

Luminor: koroonakriisi mõju kinnisvaraturule on möödas

6

Arco Vara võitis kohtuvaidluse kaubamärgi üle

Toimetaja valik

alt

Eesti elamuhinnad kasvasid kolmandas kvartalis EL-i keskmisest vähem

alt

Üürilepingute sõlmimiseks rakenduvad olulised muudatused

alt

City24 Aasta Tähed 2020 on selgunud!