Soovitused jõulutulede ohutuks kasutamiseks

Jõulutuled aitavad pimedal ja kõledal ajal rõõmu tuua. Nende kasutamisel tuleb siiski jälgida ohutusreegleid, et vältida tulekahjusid ja elektrilööke. Enda, oma kodu ja lähedaste turvalisuse tagamiseks jagab soovitusi elektriinsener Ragnar Roos.

Nõuanne, Kodu turvalisus, Elektrisüsteem, Ragnar Roos, Elektriohutus, Jõulutuled

Kontrolli tulesid enne elektrivõrku ühendamist

Jõulutuled seisavad enamiku aastat kapis ja sealt välja võttes tuleb kindlasti üle kontrollida, ega vahepeal pole mõni näriline neist oma lõunasööki teinud või isolatsioon pole muud moodi kahjustada saanud.  Kui juhtme isolatsioon on pealt katki ent sisemist metallist osa ei ole näha, saab seda parandada elektriisolatsiooniteibiga. Kui metallosa paistab, tuleb tuled välja vahetada. Samuti tuleb tuledest loobuda, kui juhe on värvunud pruunikaks ehk on märke ülekuumenemisest.

Kasuta sobivaid tulesid

Tulesid tehakse kahesuguseid – neid, mida on ohutu õues kasutada ja need, mis sobivad vaid siseruumides kasutamiseks. Toas kasutamiseks mõeldud tuled on õrnema isolatsiooniga ja võivad õues kasutades lihtsalt puruneda ja seega elektrilöögi anda. Samuti peab pikendusjuhtme kasutamisel veenduma, et õues oleks kasutusel sobiv juhe. Tavalist toa kasutamiseks mõeldud pikendusjuhet õues kasutada ei tohi.

Samuti tuleks nüüdseks kindlasti välja vahetada nõukogudeaegsed jõulutuled. Nende juhtmed on rabedad ja võivad lihtsalt üle kuumeneda ja tekitada tulekahju. Mõistlik on kasutada LED tulesid, mis on ohutud ja tarbivad ka vähe elektrit.

Kaitse oma jõulutulesid

Kui tavapäraselt peidame kõik elektrijuhtmed seina sisse, et vältida nende otsa koperdamist ja juhtmete kulumist, siis pühade ajal on kõik juhtmed nähtaval. Seega peab jälgima, et need oleksid paigutatud turvaliselt, et need ei jääks jalgu ega kätte väikestele lastele. Kindlasti ei tohi juhtmeid panna akna või ukse vahele, kus isolatsioon kergelt kahjustada saab. Kui jõulutulesid on tarvis kinnitada, on mõistlik naelte ja kruvide asemel kasutada isolatsiooniga konkse. Tulede ohutut kasutamist tuleb selgitada ka lastele.

Liiga palju tulesid ei ole ka hea

Tuled toovad rõõmu ja on loomulik, et neid tahetakse korraga kasutada palju. Paljusid jõulutulede kette saab omavahel ühendada, et näiteks kogu maja äär tuledega katta. Seejuures tuleb jälgida, et järjest ei saaks ühendatud liiga palju tulesid. Tavaliselt on tulede paki peal kirjas, mitu komplekti omavahel ühendada võib. Samuti ei tohi mitut pikendusjuhet omavahel ühendada, vaid pikema distantsi jaoks valida pikema juhtmega pikendusjuhe. Vastasel juhul võib tekkida ülekuumenemine ja tulekahju.

Vaata üle ka oma elektrikapp

Üks seade, mis on kasulik nii pühade kui ka igal muul ajal, on sädeluskaitse. See tuvastab kahjustatud juhtme (nii seina sees kui ka jõulutulede küljes) tõttu tekkiva elektrikaare, mis võib olla tulekahju põhjuseks. Kui seade elektrikaare avastab, lülitab see elektrisüsteemi välja nii, nagu liigvoolukaitse „lükkab korgid välja“ siis, kui paneme korraga liiga palju seadmeid tööle. See on eriti kasulik vanemate elektrisüsteemidega majades, kus seina sees olevate juhtmete kvaliteet pole teada. Pühade ajal suureneb tavaliselt elektri tarbimine ja seega ka oht, mistõttu on sädeluskaitse paigaldamine mõistlik just enne pühi.

Kui elektrituled pannakse õue, kus on niiske keskkond, on eriti oluline, et pistikupesa, kuhu tuled ühendame, oleks kaitstud rikkevoolukaitsme või kombineeritud seadmega, kus on rikkevoolukaitse funktsioon. Üks selliseid seadmeid on AFDD+, kus on koos nii liigvoolukaitse, rikkevoolukaitse kui ka sädeluskaite. Sellise seadme integreerimine elektrisüsteemi ei ole keeruline, kuid kingib jõuludeks (ja igaks muuks ajaks) olulise lisakindluse.

Foto: Pixabay

 

Tallinna kesklinna kerkib luksuslik butiikmaja

18.12.2020

alt
alt

Novembris panustasid ostu-müügitehingute kasvu kõik kolm kinnisvaraturu sektorit

21.12.2020

Sarnased uudised

alt

10 olulist asja, mida kodu turvalisuse jaoks enne puhkusele minekut teha

alt

Viis asja, millele kodus jaheda ilmaga tähelepanu pöörata

alt

Ahju küljes rippuv riideese põhjustas ulatusliku tulekahju

alt

Kuidas pildistada kinnisvara?

alt

Saabuv sula paneb lumise katuse vastupidavuse proovile

alt

Jääpurikakahjud tasub kinnistuomanik

alt

Mida sauna rajamisel silmas pidada?

alt

Kuidas parketti paigaldada ja mida selleks vaja on?

alt

Paljudes kodudes on aeg suitsuandur välja vahetada

Kõige populaarsemad

1

2020. aasta kinnisvaraturu suurimad võitjad ja kaotajad

2

Pandeemia on tõstnud toitlustuspindade pakkumiste arvu rekordkõrgusele

3

Uuring: Eesti noored valivad kodu asukoha, Läti noored hinna järgi

4

Patarei Merekindluses algasid siselammutustööd

5

Luminor: koroonakriisi mõju kinnisvaraturule on möödas

6

Arco Vara võitis kohtuvaidluse kaubamärgi üle

Toimetaja valik

alt

Eesti elamuhinnad kasvasid kolmandas kvartalis EL-i keskmisest vähem

alt

Üürilepingute sõlmimiseks rakenduvad olulised muudatused

alt

City24 Aasta Tähed 2020 on selgunud!