Mis vahe on kombineeritud ja elektrilisel veeboileril?

Veeboiler on asendamatu tsentraal- või gaasikütte puudumisel. Boilereid on mitut erinevat tüüpi - elektriline ja kombineeritud boiler. Boileri soetamisel tasub aga tähelepanelikult uurida boileri hooldusvõimalusi ja ökonoomsust, samuti suurust ja kuju, et leiaksite oma vajadustele vastava.

Kodutehnika, Veeboileri hind, Veeboileri paigaldamine, Kaup24, Boilerite müük, Veeboileri hooldamine, Elektriboiler, Veeboilerite müük, Kombineeritud boiler, Veeboilerid, Veeboiler, Boileri paigaldamine, Kuidas valida veeboilerit?

Boilerid on nii vertikaalseid kui ka horisontaalseid, milline valida sõltub teie sisekujundusest. Väiksematesse vannitubadesse soovitatakse valida horisontaalne boiler, mille saab kinnitada seinale või lakke. See aitab ruumi kokku hoida, samuti saab selle hõlpsasti ära peita. Küttekeha asub sellisel boileril ühes otsas. Võrreldes horisontaalse boileriga on vertikaalne efektiivsem, kuid need võtavad rohkem ruumi ja sobivad paremini peidetud kappidesse või nurgatagustesse. Vertikaalsel boileril asub küttekeha all.

Boileri valikul on oluline ka selle suurus. Valimisel tuleb arvestada pereliikmete arvu, samuti sõltub ka sellest, kas on vann või dušš ning nõudepesumasin.  Näiteks kaheliikmelise pere puhul peaks piisama 50-liitrisest boilerist. Kui majapidamises on vann ja nõudepesumasin, tasuks võtta suurem ja võimsam boiler.

Kaup24 veebipoes on müügil erinevat tüüpi boilerid, et leiaksite selle õige enda koju.

Kombineeritud boiler

Kombineeritud ehk kahesüsteemne boiler töötab lokaalses küttesüsteemis, seega on selle soojendamiseks vaja katelt või õhksoojuspumpa. Kui küttekeha ei tööta, saab kasutada ka elektrit. Kombineeritud boileri puhul juhitakse katla kuum vesi boileri soojusvahetisse, kus antakse soojus ära, seejärel suundub jahtunud vesi tagasi keskküttesüsteemi. Küttesüsteemi abil boilerit soojendades on selle efektiivsus suurem ja vee soojenemise aeg lühem.

Elektriga kütmise puhul on oluline välja lülitada boileri tsirkulatsioonipump või toru sissevoolu sulgventiil, mis läheb katlasüsteemist soojusvahetisse, sulgeda. Vastasel korral kasutab boiler soojendamiseks katelt. Väljavoolu sulgventiili ei tohi sulgeda, kuna sel juhul pole tagatud vaba rõhu tasakaal. Sel juhul võib boiler lõhkeda. Elektrienergiaga boilerit küttes kulub vee soojendamiseks rohkem energiat. Samuti kulub elektriga boilerit küttes rohkem raha.

Elektriline boiler

Elektriline boiler sobib kõikidesse elamutesse, sõltumata küttetüübist. Elektriboiler on elektrijuhtmete ja sooja- ning külmaveetorude abil ühendatud süsteemiga. Elektriboiler tasuks paigaldada võimalikult lähedale tarbimiskohale. Samuti tuleb boiler paigutada külmumiskindlasse kohta.

Elektrilise boileri üheks suurimaks eeliseks saab pidada seda, et ta võtab vähe ruumi, samuti sõltumatus küttetüübist. Elektriboilerite energiakadu on väike, samuti on neid lihtne paigaldada.

Enne elektriboileri paigaldamist tasub mõelda mõningatele asjaoludele. Kui soovite söe-; jäme- ja/või kangasfiltrit paigaldada, tasuks leida neile koht enne boileri paigaldamist. Samuti peab majapidamises olev torustik taluma vett temperatuuril 100 kraadi ja survet 10 baari. Elektriboilerit on võimalik ühendada kahetariifse vooluvõrguga, mille korral toimub vee kütmine öösel, võimaldades nii kokkuhoidu elektrienergiat.  

Mida veel silmas pidada?
Boileri hooldamine

Vastavalt hooldusele jagunevad boilerid nn hooldusvabadeks ja hooldust vajavateks boileriteks. Hooldusvabadel boileritel on keraamiline küttekeha ja titaananood korrosiooni kaitseks. Neid ei ole vaja vahetada. Hinnaklassilt odavamaid boilereid on sukelküttekehaga, mis vajavad aga regulaarselt hooldust. Korrosioonikaitseks on magneesiumanood, mis vajavad regulaarset vahetamist.

Boileri suurimaks vaenlaseks võib pidada katlakivi, mida põhjustavad vees olevad mineraalid. Sagedamat hooldust vajavad need boilerid, millel on küttekeha otseses kontaktis veega, mistõttu tekib sel juhul rohkem katlakivi. Liigne katlakivi viib küttekeha läbipõlemiseni. Katlakivi saab eemaldada, kui lasta boilerist vesi välja ja küttekeha puhastada. Boileri tühjendamiseks tuleb kasutada külma vee sisendtoru, eemaldades selle küljes oleva ülerõhuklapi.

Lisaks katlakivile tuleks jälgida vee temperatuuri. Hea oleks, kui veetemperatuur on 55-65 kraadi, enamik boilereid hoiab automaatselt 60-kraadist temperatuuri. Madalama temperatuuri korral hakkavad levima bakterid, liiga kõrge temperatuur soodustab katlakivi ladestumist, mis toob kaasa ka suurema elektrikulu Lubjarikka vee korral soovitatakse soetada vee karedust vähendav filter.

Kui lahkute paariks päevaks, ei ole mõtet boilerit veest tühjaks lasta. Vee uuesti üles soojendamine võtab rohkem, mistõttu ei saavuta te selle tegevusega kokkuhoidu. Lisaks sellele tekitab see katlakivi. Tänapäevased boilerid on piisavalt hea soojapidavusega, mistõttu kulutab boileri soojana hoidmine vähe energiat. Laia valiku erinevaid kütteseadmeid leiate siit!

Iga paari aasta tagant soovitatakse boiler põhjalikult üle vaadata. Selleks tasub kutsuda appi spetsialisti, kuna kareda vee korral tasub kontroll ennast ära. Samuti tasub vaadata ja kontrollida boileri küttekeha ja sellel olevat katlakivi.

Boileri asukoht

Oluline on ka boileri asukoht. Boiler tuleks paigutada vee kasutamise kohale võimalikult lähedale, et soe vesi oleks võimalikult odav. Soe vesi peaks jõudma kraanini 4 sekundiga, et soojust kasutataks võimalikult ökonoomselt, kuna pika toru puhul tekib teatud soojuskadu.  Samas ei tohi boilerit ümbritsevas keskkonnas olla temperatuur püsivalt üle 40 kraadi.

Boileri paigutamisel on soovitatav kutsuda appi vastav spetsialist. Kindlasti lugege enne paigaldamist ka kasutusjuhendit. Igasse külge peaks jääma vähemalt 50 cm vaba ruumi, et vajadusel saaks seadmele ligi.

Metro Capital rajab Kadriorgu mere äärde kaks luksuslikku korterelamut

10.12.2020

alt
alt

Eesti kodumajapidamised toodavad kuusteist korda rohkem päikeseenergiat

14.12.2020

Sarnased uudised

alt

Uuring: koroonaviirus on pannud inimesed rohkem kodu koristama

alt

Koduautomaatika on moodsa elustiili lahutamatu osa

Kõige populaarsemad

1

2020. aasta kinnisvaraturu suurimad võitjad ja kaotajad

2

Pandeemia on tõstnud toitlustuspindade pakkumiste arvu rekordkõrgusele

3

Uuring: Eesti noored valivad kodu asukoha, Läti noored hinna järgi

4

Patarei Merekindluses algasid siselammutustööd

5

Luminor: koroonakriisi mõju kinnisvaraturule on möödas

6

Arco Vara võitis kohtuvaidluse kaubamärgi üle

Toimetaja valik

alt

Eesti elamuhinnad kasvasid kolmandas kvartalis EL-i keskmisest vähem

alt

Üürilepingute sõlmimiseks rakenduvad olulised muudatused

alt

City24 Aasta Tähed 2020 on selgunud!