Tulekahju võib alguse saada ka märjast küttepuust

Ilmaprognoos lubab lähiajaks madalamaid temperatuure. Hoogustub kaminate ja ahjude kütmine, mistõttu sagenevad ka küttesüsteemidest alguse saanud tuleõnnetused. Kindlustusseltside hinnangul on rahaliselt suurim kahju tekitaja Eesti kodudes just tuli, mis sageli saab alguse pealtnäha süütust allikast.

Kodu turvalisus, Caterina Lepvalts, Ahiküte, Küttesüsteem, Ahju kütmine, ERGO

ERGO kindlustuse andmetel moodustab koduste tuleõnnetuste arv kõigist kindlustusseltsi jõudvatest kahjujuhtumitest küll vaid 2%, kuid rahaliselt moodustab selliste kahjude hüvitamine 25%. Kõige sagedasemaks tuleõnnetuste põhjuseks on hooldamata kütteseadmed, vead kütte- või elektrisüsteemides ja hooletus lahtise tulega ümberkäimisel. Tihti sünnivad kahjud ka hooletu ehitamise käigus.

„Näeme, et tuli teeb Eesti kodudes jätkuvalt päris palju kahju ning taoliste õnnetuste tagajärjed on sageli kurvad ja kulukad. Meenub juhtum, kus koduomanik jäi pärast ahju kütmist televiisori ees magama. Üles ärgates oli tuba paksult suitsu täis ning tuli oli valla pääsenud. Kiirelt põles ära kogu toa sisutus ja hoone sai tugevaid kuumakahjustusi. See õnnetus lõppes siiski võrdlemisi õnnelikult – inimene pääses šokiga ja kogukahju jäi pisut üle 36 000 euro. Samas võib taoline õnnetus viia väga kurbade tagajärgedeni ning kahju kogusumma ulatuda mitmesaja tuhande euro piiresse,“ ütles ERGO kahjukäsitlusvaldkonna juht Caterina Lepvalts.

Lepvaltsi sõnul peaks iga koduomanik veenduma, et küttesüsteemid oleks korrektselt ehitatud ja hooldatud ning neid köetaks õigesti. „Kui siiski tekib tuleõnnetus, mis on alguse saanud küttesüsteemist, vajame kahjujuhtumi käsitlemiseks korstnapühkija väljastatud küttesüsteemi ja -kollete puhastamise ja ülevaatuse akti ning kütmisel kasutatavate tehnoseadmete nagu näiteks katla puhul seadme hooldusdokumenti. Kui seda pole esitada, võib kindlustus hüvitist vähendada või selle maksmisest koguni keelduda,“ selgitas Lepvalts.

Kõiki õnnetusi pole võimalik ära hoida, kuid iga pere saab tuleõnnetuste ennetamiseks ja riskide vähendamiseks siiski palju ära teha. Kuidas vältida tuleõnnetusi küttekolletega?

Veendu, et eluruumidel oleks korrektne kasutusluba ja kõik küttekolded regulaarselt hooldatud.

Iga kütteperioodi eel peaks küttekolded üle kontrollima. Eramajade korstent võib iga majaomanik hooldada ka ise, kuid vähemalt kord viie aasta jooksul peab seda seaduse kohaselt tegema kutsetunnistusega korstnapühkija. 

Ahju, pliiti ja kaminat tasub kütta kuiva halupuuga. Märjast puidust eraldub palju veeauru, mis ladestub korstnalõõri seintele. Nii on oht, et lõõr kattub ajapikku pigiga, mis omakorda võib süttida ja tekitada tuleohtliku tahmapõlengu.

Ära põleta prügi, sest prügi põletamine küttekoldes suurendab tahmapõlengu ohtu ning võib halvasti mõjuda kütteseadmele. Lisaks pole see kuigi keskkonnasõbralik tegevus.

Järgi kütteseadme valmistaja etteantud juhiseid kütmiseks sobiliku materjali, koguse ja kütmise kestuse osas. Ahju ei tohi panna liiga palju kütet korraga.

Kui küttekolle on pikalt kasutamata seisnud, alusta kütmist rahulikult, paari puuhalu kaupa. Ülekütmisel võib küttekolle hakata pragunema. Lisaks on liigkütmine hoonete süttimise üks levinuim põhjus. Külmade ilmadega küta üks ahjutäis kaks kuni kolm korda päevas.

Ära ladusta põlevmaterjali küttekolde ees ega vahetus läheduses.

Kindlasti peaks igas kodus olema suitsuandur ning gaasi või puuküttega eluaseme puhul ka vingugaasiandur.

Kriis annab Tallinna kinnisvarasektorile hoogu juurde

27.11.2020

alt
alt

Trigon Property Development vähendas üheksa kuuga kahjumit

30.11.2020

Sarnased uudised

alt

Jääpurikakahjud tasub kinnistuomanik

alt

Paljudes kodudes on aeg suitsuandur välja vahetada

alt

Soovitused jõulutulede ohutuks kasutamiseks

alt

Riigikogu kiitis heaks vingugaasianduri kohustuslikuks muutva seaduse

alt

Kortermaja turvareeglid tuleb ühiselt kokku leppida

alt

Enim vargusi pannakse toime lukustamata ukse või lahtise akna kaudu

alt

Kütteperioodi algus tõstab päevakorda gaasiseadmete hooldamise vajaduse

alt

Sügistormide eel tuleb kontrollida suurte puude seisukorda

alt

Enne kütteperioodi algust lase spetsialistil korstent kontrollida

Kõige populaarsemad

1

Euro kehtivusajal on mitmetes Eesti piirkondades korterite hinnad kahekordistunud

2

Merko arendab Nõmme keskväljaku kõrvale uue kortermaja

3

Mustamäele kerkib ligi miljon eurot maksev staadion

4

Swedbank: laenuintress korteriühistutele hakkab sõltuma energiamärgisest

5

Mullu novembris külastas majutusettevõtteid üle poole võrra vähem turiste

6

Kohanimeregistri kaardil saab nüüd vaadata nii mägede kui ka bussipeatuste nimesid

Toimetaja valik

alt

Eesti elamuhinnad kasvasid kolmandas kvartalis EL-i keskmisest vähem

alt

Üürilepingute sõlmimiseks rakenduvad olulised muudatused

alt

City24 Aasta Tähed 2020 on selgunud!