Uue kodu ostmise soov püsib

Kinnisvaraportaal City24.ee viis septembris-oktoobris koduhuviliste seas läbi küsitluse, millest selgus, et võrreldes möödunud sügisega on uue kodu ostusoov pisut jahtunud – kui mullu teatas ligi 68 protsenti vastanutest, et kaaluvad lähitulevikus uue elamispinna omandamist, siis nüüd väljendas seda soovi 60,5 protsenti küsitletutest ehk 7,5% vähem.

Kinnisvaraturu ülevaated, Uuringud, Karin Noppel-Kokerov

Teisalt on tulemus sarnane käesoleva aasta kevadisele küsitlusele ja selle põhjal võib väita, et nõudlus kinnisvaraturul on püsiv ning lähima kahe aasta perspektiivis ollakse uue kodu soetamise või ehitamise suhtes jätkuvalt optimistlikud.

„Möödunud aastast hoogu enam uute kodude soetamiseks kinnisvaraturul ei ole, aga samas teeb rõõmu, et vaatamata tagasilöökidele on turg väga kiiresti stabiliseerunud,“ ütles kinnisvaraportaali City24.ee juhataja Karin Noppel-Kokerov. „Neil päevil teatas Eesti Pank, et septembris sõlmiti kodulaenu lepinguid kokku 127 miljoni euro väärtuses ja et tegu oli viimaste aastate ühe aktiivsema laenukuuga.“ 

Küsitlusest selgus samuti, et kolmandik vastanuist plaanivad kolida päris uude korterisse. Oma maja ehitamisele tahavad panustada 11% küsitletuist.

45 protsenti küsitletuist eelistaks uut eluaset uusarenduses ja see näitaja on võrreldes kevadega 5 % võrra väiksem. 25 protsenti lepiksid kuni kümne aasta vanuste järelturu korteritega ja ligi 20 protsenti sooviks oma kodu omada ennesõjaaegses puit- või kivimajas. Huvitav on seejuures asjaolu, et koduhuviliste eelistused on kandunud uusarendustelt just vanemate majade poole.

Olulisemad argumendid kodu ostmisel on olnud aasta lõikes muutumatud – esikohale tõstetakse hinda, seejärel ehituskvaliteeti ja elukeskkonda.

Elamispinna suuruse poolest soovitakse eelkõige elada 3-4-toalistes korterites, mille planeeringu juures on kõige olulisemateks hea loomulik valgus, avarad aknaid ja nutikas, paljude panipaikadega ruumilahendus.

Vastanute arvates on Tallinna linnaosadest atraktiivseimad elukeskkonnad Kesklinn, Kristiine ja Nõmme. Tõmbekeskustest on pealinna kõrval endiselt populaarsed Tartu ja Pärnu.

Koduotsinguid alustaksid küsitluses osalejad kaaluka ülekaaluga kinnisvaraportaalidest ja arendajate kodulehekülgedelt. Otse maakleriga oleks valmis ühendust võtma kümnendik vastanuist.

Vastajatel paluti ka uusarenduse seast välja valida oma lemmikud. Selgus, et enim meeldisid elamuarendused nagu Väike Tallinn, Sadama 28, Uus-Veerenni, Hõbemetsa ja Uus-Meremaa.

Kinnisvaraportaal City24.ee viib uusarenduste kampaania „Kuumad pakkumised“ raames kodueelistuste teemalist küsitlust läbi kaks korda aastas. Küsitlusele vastas 14. septembrist 18. oktoobrini 722 inimest. Valdav osa vastanuist jäid vanusevahemikku 18 – 54 eluaastat.

Foto: Pixabay

Millised on 5 enamlevinud viga elektriradiaatori valimisel?

29.10.2020

alt
alt

Suurem omafinantseering toob kodulaenu kergemalt

30.10.2020

Sarnased uudised

alt

Uusarendused leiavad praegu väga hästi ostjaid

alt

Ärikinnisvara nõudlus püsib lähiajal madalam

alt

Mullu valmis kõige rohkem eluruume 3-5 korruselistes majades

alt

Paldiski kinnisvaraturu mootorid: töökohad ja hea ühendus Tallinnaga

alt

Jaanuari tehinguaktiivsus oli mullusega võrreldaval tasemel

alt

Tartu uusarenduste müügiturg kasvas mullu kriisist hoolimata

alt

Eelmisel aastal tõusis Keilas nii korterite, majade kui maa hind

alt

Uuring: eksperdid prognoosivad Tallinna kinnisvarahindade jätkuvat tõusu

alt

Korteritehingute ruutmeetri hinna vahe on kärisemas hiiglasuureks

Kõige populaarsemad

1

Uue pilvelõhkuja ankurrentnikuks saab Coop

2

Uus ehitisregister jõudis kasutajate ette

3

Lasnamäele rajatakse Tondiraba park

4

Pärnus sai nurgakivi ajaloo kalleim kortermaja

5

Lidli pood kerkib ka Tartu kesklinna

6

Eluasemelaenude kasvu tõukab tagant suur nõudlus

Toimetaja valik

alt

Kuidas koostada kinnisvarakuulutust, mis köidab tähelepanu ja tekitab usaldust?

alt

Kuidas korteri üürilt õigesti makse tasuda?

alt

Kinnisvaraturu struktuurimuutus: korteriomanditehingud jäid kinnisasjade tehingutele alla