Esimesel poolaastal vähenesid Eestis ehitusmahud 2 protsenti

Statistikaameti teatel vähenesid tänavu esimesel poolaastal Eestis ehitusmahud 2 protsenti ja Euroopa Liidus (EL) kokku 8 protsenti.

Ehitamine, Ehitamise hind, Merike Sinisaar, Ehitusmahud, Ehitusturg, Statistikaamet, Statistika, Ehitamine Eestis

"Ehitusvaldkonna areng on kogu EL-is olnud kiire. Seda on soodustanud uute materjalide ja tehnoloogiate kasutuselevõtt ning struktuurifondidest saadavate vahendite tõhus kasutamine. Viimased viis aastat ehitusmahud aina kasvasid, kuid eriolukord tegi oma korrektuurid siingi," kirjutas statistikaameti juhtivanalüütik Merike Sinisaar asutuse blogis. 

Ta lisas, et selle aasta esimeses kvartalis ehitati EL-is hooneid 3,4 protsenti ja rajatisi – teid, sildu, sadamaid, magistraaltorustikke, side- ja elektriliine, spordiväljakuid ja muud sellist – 1,5 protsenti vähem, teises kvartalis olid vastavad näitajad 12,5 protsenti ja 9,4 protsenti.

"Ajas tagasi vaadates võis sellist kahanemist viimati täheldada 2009. aasta alguses, kui Euroopa ehitusturg oli oma sügavaimas kriisis. Tookord vähenesid ehitusmahud võrreldes eelmise aasta sama perioodiga kümnendiku võrra," märkis Sinisaar.

Analüütik tõi välja, et kui esimeses kvartalis kasvasid ehitusmahud veel enamikus EL-i riikides, siis teises kvartalis vaid kuues riigis – 10,4 protsenti Rumeenias; 5,8 protsenti Taanis; 2,4 protsenti Soomes; 1,3 protsenti Maltal; 0,9 protsenti Saksamaal ja 0,2 protsenti Horvaatias.

Ta lisas, et enim vähenesid ehitusmahud 36,1 protsendiga Iirimaal, 31,3 protsendiga Prantsusmaal ja 23,5 protsendiga Hispaanias.

"Kahe viimase tõttu oli EL-i ehitusmahtude kahanemine teises kvartalis just nii suur, sest need riigid annavad pea kolmandiku kogu EL-i ehitusmahust," tõdes Sinisaar.

Analüütik märkis, et kõige raskem oli ehitusturul aprillis, mil koroonaviiruse leviku tõkestamiseks välja töötatud meetmed hakkasid otseselt mõjutama ehitustööde tegemist. "Euroopa ehitusturg langes madalaimale tasemele, mis on registreeritud alates 1995. aastast," nentis ta.

Sinisaar ütles, et ehitusmahud vähenesid aprillis 26 protsenti, sealhulgas Prantsusmaal 64,5 protsenti, Luksemburgis 50,6 protsenti ja Hispaanias 32,5 protsenti. "Ainsana kasvasid mahud Soomes – 3 protsenti. Mais ja juunis, kui viiruse leviku tõkestamise meetmed leevenesid, hakkas ka ehitajatel veidi paremini minema," lisas ta.

"EL-is vähenes ehitustegevus lähiajaloo madalaimale tasemele, kuid lähinaabrite ehitusturu arengute kohta seda öelda ei saa. Kuna Põhja-Euroopasse jõudis koroonaviirus hiljem, siis esimese kvartali ehitusmahtudele see mõju veel ei avaldanud," tõdes Sinisaar.

Tema sõnul kasvasid ehitusmahud pea kõigis naaberriikides – neist enim 14,8 protsendiga Lätis ja 9,6 protsendiga Leedus. "Ehitati rohkem nii hooneid kui ka rajatisi, mahud vähenesid vaid Rootsis," märkis analüütik.

"Teises kvartalis pilt muutus ja ehitusmahud kahanesid pea kõikides riikides, neist enim 8,4 protsendiga Eestis. Vaid Soome suutis mahtusid kasvatada," ütles Sinisaar.

Ta tõdes, et kuigi ehitusmahtude kasv hakkas tasapisi vähenema juba 2019. aastal, võib teise kvartalis mahtude vähenemise üheks põhjuseks pidada märtsis alanud koroonaviiruse levikut ja sellega võitlemiseks kehtestatud majanduspiiranguid ja piiride sulgemist.

Sinisaare sõnul ehitati Lätis, Leedus ja Rootsis vähem nii hooneid kui ka rajatisi. "Eesti ehitusturgu mõjutas enim hoonete ehituse vähenemine, rajatiste ehitusmahud jäid väikesesse plussi. Soomes suurenes nii hoonete kui ka rajatiste ehitamine," tõi analüütik välja.

"Tavapäraselt jõuavad kriisi suuremad mõjud ehitussektorisse viitajaga. Kuidas läks ehitussektoril kolmandas kvartalis, näeme õige pea," ütles Sinisaar.

Allikas: BNS

Foto: Pixabay

Tartu Kandi arenduses peeti kahekordset sarikapidu

19.10.2020

alt
alt

III kvartali kinnisvaraturu aktiivsus oli kõrgem kui mullu

20.10.2020

Sarnased uudised

alt

Kolmandas kvartalis ehitati uusi hooneid vähem

alt

Läbi hoonefondi rekonstrueerimise kliimaneutraalseks Eestiks – miks on energiamärgis oluline?

alt

Noore pere hea kogemus

alt

Triple Net Capital pani nurgakivi Peetris asuvale Veskikodu elurajoonile

alt

Kolmanda MotorCenteri sarikapidu tähistanud YIT kavandab juba uut auto-moto ärihoonet

alt

Ehitushinnad langesid ka kolmandas kvartalis

alt

A. Lauteri tänavale kavandatakse kõrghoonet

alt

Patarei Merekindluse hoovid saavad 5000-ruutmeetrise klaaskatuse

alt

Tallinna kerkib järjekordne pilvelõhkuja

Kõige populaarsemad

1

LVM laiendab müügihitiks kujunenud eramupiirkonda Kuressaare piiril

2

EfTEN Real Estate Fund III siseneb hooldekodude segmenti

3

Vaata, mida kujutab endast Maakri HUB

4

Kolmandas kvartalis ehitati uusi hooneid vähem

5

Hakka jaamaülemaks või jaamaülema naiseks

6

Ülemiste City uus rohehoone viib talendid Bali saarele

Toimetaja valik

alt

5 asja, millele uut kodu valides tähelepanu pöörata

alt

Kuidas valida kinnisvara hindajat?

alt

Kinnisvaratehinguid saab edaspidi tõestada üle videosilla