Andree Raid: Kinnisvarainvestorid, palun rahakott valmis panna!

Kinnisvaraturul on ees ootamas keerulisemad ajad. Nutikas kinnisvarainvestor teab, et parimad ostud tehakse ajal, mil veri on tänavatel. Tõsist verevalamist kinnisvaraturult ootama ei peaks, kuid mõistlik on rahakott valmis hoida ja otsida soodsaid investeerimisvõimalusi. Nii soovitab kinnisvarabüroo Raid & Ko juhataja Andree Raid.

Kinnisvarainvesteeringud, Investeerimine, Andree Raid, Raid & Ko

Tõsiasi on, et töötuid on koroona-ajal juurde tulnud kümnetes tuhandetes. Palgatõusudel on lähitulevikuks kriips peal. Nii on inimestel vähem raha kulutada. See seab piirangud kinnisvaraturul tegutsevate ostjate potentsiaalsele arvule ehk nõudlusele.

Korterituru pakkumisepool seevastu on optimistlik. Uusarenduste turule tulemise maht on jätkuvalt märgatav. Ka vanemate korterite turul on pakkumine kasvanud. Kui pakkumist on palju, kuid nõudlusel on oht väheneda, avaldab see paratamatusena survet hindadele.

Kinnisvaratehingute statistika näitab, et Tallinna korteritehingute hindades on juba mõningane napp langus. Optimistid ootavad hindade püsimist, pessimistid näevad varasema püsiva hinnatõusutrendi pöördumist ja saabuvat hinnakorrektsiooni.

Korteriturgu ei pea tabama totaalne ja ulatuslik hinnalangus. See ei olegi tõenäoline. Küll võiks keerukamates majandusoludes oodata, et siin-seal näeme olulisi ehk kümnekonna protsendi suuruseid allahindlusi. Soodushinda pakuvad kinnisvaramüüjad, kel on müügiga mingil põhjusel tuli takus.

Kiirustamise põhjus võib olla kartus tulevase suurema hinnalanguse ees. Mõnel puhul mängib rolli lõppev laenupuhkus. Samuti võib tööpuudus olla tegur, mis ei luba võetud eluasemelaenu tagasi maksta ja sunnib kinnisvara müüma. Osalt võiks pakkumine suureneda varasemalt majutussektorisse suunatud korterite müügiturule tulemise läbi, kus üürileandjatel jääb loodetud kõrge rahavoog teenimata.

Kinnisvaraomanike pakiline müügivajadus loob ostuvõimalused investoritele. Hea ostuhinna väljakauplemiseks peab investoril raha kontol olemas olema. Vaieldamatu eelise hea tehinguhinna väljakauplemiseks annab otsustamise ja tegutsemise kiirus. Teisisõnu peab soodushinda jahtival investoril raha tagataskus olemas olema, et vajadusel loetud päevadega notariaalse lepinguni jõuda. Kiire ostuotsus on hea ja oluline argument allahindluse väljakauplemiseks.

Valdavad majandusprognoosid näevad ette, et tänavune majanduslangus asendub 2021. aastal majanduskasvuga. See tähendab, et periood soodushinnaga kinnisvarainvesteeringuid teha ei saa olema pikem kui aasta-poolteist.

Üldjuhul on turul tehingute ajastamine keeruline kui mitte võimatu. Nüüd aga mängib saatus selle võimaluse ise kätte. Kes on kinnisvarasse investeerimisest huvitatud, peaks võimalusest kinni hakkama, vaikselt juba pakkumisi uurima ja rahakoti valmis hoidma.

Fotol Andree Raid, Raid & Ko juhataja.

City24.ee toob reaalsed kliendid

14.10.2020

alt
alt

Swedbanki peakontor kolib Hipodroomi kvartalisse

14.10.2020

Sarnased uudised

alt

Pensioniraha voolab kinnisvarasektorist mööda

alt

Esmaspäeval algab Arco Vara uute aktsiate märkimine

alt

Euromoney: EfTEN Capital on Kesk- ja Ida-Euroopa parim kinnisvara fondivalitseja

alt

EstateGuru kaasas A-seeria rahastusvoorus 5,8 miljonit eurot

alt

BTA ja YIT sõlmivad tehingu üürimajade arendamiseks Balti riikides

alt

Arco Vara nõukogu otsustas teha jaeinvestoritele suunatud aktsiaemissiooni

alt

EfTEN Real Estate Fund III ostis Panevėžyses kaks tööstushoonet

alt

Üüriinvestori parim panus on Haabersti kolmetoaline

alt

Kuidas kinnisvaraturu hinnarallist riske maandades osa saada?

Kõige populaarsemad

1

RKAS müüb enampakkumisel kolme Maleva tänava korterit 340 900 euroga

2

Merko ja BLRT ehitavad Noblessnerisse 148 korteriga äri- ja eluhoone

3

Rahasadu on, kuid buum see ei ole

4

Kiire hinnakasv vähendas Tallinna korterite taskukohasust

5

Euromoney: EfTEN Capital on Kesk- ja Ida-Euroopa parim kinnisvara fondivalitseja

6

September tõotab jääda kinnisvaraturul loiuks

Toimetaja valik

alt

Kiire hinnakasv vähendas Tallinna korterite taskukohasust

alt

Juurdepääsutee on krundi väärtuse oluline komponent

alt

Olulised põhjused, miks kaasomandit vältida