Andree Raid: Kinnisvarainvestorid, palun rahakott valmis panna!

Kinnisvaraturul on ees ootamas keerulisemad ajad. Nutikas kinnisvarainvestor teab, et parimad ostud tehakse ajal, mil veri on tänavatel. Tõsist verevalamist kinnisvaraturult ootama ei peaks, kuid mõistlik on rahakott valmis hoida ja otsida soodsaid investeerimisvõimalusi. Nii soovitab kinnisvarabüroo Raid & Ko juhataja Andree Raid.

Kinnisvarainvesteeringud, Investeerimine, Andree Raid, Raid & Ko

Tõsiasi on, et töötuid on koroona-ajal juurde tulnud kümnetes tuhandetes. Palgatõusudel on lähitulevikuks kriips peal. Nii on inimestel vähem raha kulutada. See seab piirangud kinnisvaraturul tegutsevate ostjate potentsiaalsele arvule ehk nõudlusele.

Korterituru pakkumisepool seevastu on optimistlik. Uusarenduste turule tulemise maht on jätkuvalt märgatav. Ka vanemate korterite turul on pakkumine kasvanud. Kui pakkumist on palju, kuid nõudlusel on oht väheneda, avaldab see paratamatusena survet hindadele.

Kinnisvaratehingute statistika näitab, et Tallinna korteritehingute hindades on juba mõningane napp langus. Optimistid ootavad hindade püsimist, pessimistid näevad varasema püsiva hinnatõusutrendi pöördumist ja saabuvat hinnakorrektsiooni.

Korteriturgu ei pea tabama totaalne ja ulatuslik hinnalangus. See ei olegi tõenäoline. Küll võiks keerukamates majandusoludes oodata, et siin-seal näeme olulisi ehk kümnekonna protsendi suuruseid allahindlusi. Soodushinda pakuvad kinnisvaramüüjad, kel on müügiga mingil põhjusel tuli takus.

Kiirustamise põhjus võib olla kartus tulevase suurema hinnalanguse ees. Mõnel puhul mängib rolli lõppev laenupuhkus. Samuti võib tööpuudus olla tegur, mis ei luba võetud eluasemelaenu tagasi maksta ja sunnib kinnisvara müüma. Osalt võiks pakkumine suureneda varasemalt majutussektorisse suunatud korterite müügiturule tulemise läbi, kus üürileandjatel jääb loodetud kõrge rahavoog teenimata.

Kinnisvaraomanike pakiline müügivajadus loob ostuvõimalused investoritele. Hea ostuhinna väljakauplemiseks peab investoril raha kontol olemas olema. Vaieldamatu eelise hea tehinguhinna väljakauplemiseks annab otsustamise ja tegutsemise kiirus. Teisisõnu peab soodushinda jahtival investoril raha tagataskus olemas olema, et vajadusel loetud päevadega notariaalse lepinguni jõuda. Kiire ostuotsus on hea ja oluline argument allahindluse väljakauplemiseks.

Valdavad majandusprognoosid näevad ette, et tänavune majanduslangus asendub 2021. aastal majanduskasvuga. See tähendab, et periood soodushinnaga kinnisvarainvesteeringuid teha ei saa olema pikem kui aasta-poolteist.

Üldjuhul on turul tehingute ajastamine keeruline kui mitte võimatu. Nüüd aga mängib saatus selle võimaluse ise kätte. Kes on kinnisvarasse investeerimisest huvitatud, peaks võimalusest kinni hakkama, vaikselt juba pakkumisi uurima ja rahakoti valmis hoidma.

Fotol Andree Raid, Raid & Ko juhataja.

City24.ee toob reaalsed kliendid

14.10.2020

alt
alt

Swedbanki peakontor kolib Hipodroomi kvartalisse

14.10.2020

Sarnased uudised

alt

Efteni kolmas fond tegi septembris rekordkäibe

alt

Baltic Horizon soovib osakute pakkumisega kaasata 20 miljonit eurot

alt

Riik suunab hoonete ehituseks ja remondiks 136 miljonit eurot

alt

Suurtegija siseneb uue fondiga elukondlike üürimajade turule

alt

EfTEN Real Estate Fund III ostis büroohoone Vilniuses

alt

5 tegurit, mis aitavad turbulentsetel aegadel hoida ärikinnisvara väärtust

alt

Efteni kolmas fond langes poolaastaga ligi 1,1 miljoniga kahjumisse

alt

Milliseks kujunes esimese poolaasta kinnisvara investeerimis- ning arendusturg?

alt

Efteni kolmanda fondi üüritulu kasvas mais 772 000 euroni

Kõige populaarsemad

1

Uus parkimisnorm on löök koduostja rahakotile

2

Segased signaalid kinnisvarasektoris

3

Kui palju kinnisvara Eestis kingitakse?

4

Raivo Aeg: on aeg lubada Eesti üüriturule paindlikkust

5

Patarei Merekindluse arhitektuurikonkursi võitis ideekavand „Taevakaar“

6

Startis sügise suurim valmismajade kampaania

Toimetaja valik

alt

5 asja, millele uut kodu valides tähelepanu pöörata

alt

Kuidas valida kinnisvara hindajat?

alt

Kinnisvaratehinguid saab edaspidi tõestada üle videosilla