Eluasemelaenuturu aktiivsus on taastumas

Eesti Panga ökonomisti Raido Kraaviku sõnul on eluasemelaenuturg kriisiaegse madalseisuga võrreldes elavnenud.

Kodulaen, Eluasemelaenu intressid, Raido Kraavik, Eluasemelaenu võtmine, Eesti Pank, Eluasemelaenu andmine, Eluasemelaen, City24.ee, Kodulaenu andmine, Kodulaenu intressid, Eluasemelaenud

"Laenumahud on alates juunist vähehaaval kasvanud ning augustis väljastati eluasemelaene 107 miljoni euro väärtuses. Keskmine eluasemelaenusumma ei ole kriisiajal oluliselt muutunud, kuid uute lepingute arv oli sel suvel 17 protsenti väiksem kui aasta tagasi," ütles Kraavik pressiteates.

Ta lisas, et muid laene väljastati majapidamistele augustis 34 miljoni euro väärtuses, mida on aastavõrdluses ligikaudu kümnendiku võrra vähem.

Eesti ettevõtetele väljastati eelmisel kuul pikaajalisi laene ja liisinguid 132 miljoni euro väärtuses, mis on viimase kuue aasta madalaim näitaja. "See väljendab ettevõtjate väikest investeerimisjulgust. Koroonapandeemia andis sellele tugeva löögi ja seetõttu on majanduse väljavaade jätkuvalt ebamäärane," märkis Kraavik.

Ökonomisti sõnul jäid enamiku sektorite laenumahud augustis võrreldes kriisieelse ajaga tunduvalt väiksemaks. Vähem alanes laenuaktiivsus ehitus- ja kinnisvarasektoris, kuhu väljastati augustis üle poole kõikidest ettevõtete laenudest.

"Tööstussektori kindlustunne paranes suve jooksul küll märgatavalt, ent sektori laenumahud on endiselt väikesed. Alates aprillist on tööstusettevõtetele väljastatud 46 protsenti vähem pikaajalisi laene kui samal perioodil aasta varem," sõnas Kraavik.

Juulis aktiveerunud autoliisinguturg võttis Kraaviku sõnul augustis aga jälle hoogu maha. Ettevõtted ja majapidamised liisisid augustis sõiduautosid 36 miljoni euro väärtuses ehk veerandi võrra vähem kui juulis.

Ökonomist tõi välja, et keskmised laenuintressimäärad ei ole koroonakriisi ajal muutunud. Ettevõtete pikaajaliste laenude keskmine intressimäär oli augustis 2,9 protsenti ja tagatisega eluasemelaenude oma 2,3 protsenti.

Eelmistel kuudel väga kiiresti kasvanud ettevõtete ja majapidamiste hoiused suurenesid Kraaviku sõnul augustis rahulikumas tempos. Ettevõtete hoiused kasvasid kuuga 22 miljoni ja majapidamiste hoiused 18 miljoni euro võrra.

"Võrreldes aastatagusega on hoiused kasvanud väga palju: ettevõtete omad 12 protsenti ehk 7,7 miljardi euroni ja majapidamiste omad 11 protsenti ehk 8,8 miljardi euroni," ütles Eesti Panga ökonomist.

Allikas: BNS

Foto: Pixabay

Merko alustas Pikaliiva kvartalis järgmiste kortermajade ehitust

22.09.2020

alt
alt

Hoone ja seadmete kulumine pole kindlustusjuhtum

23.09.2020

Sarnased uudised

alt

Eluasemelaenude kasvu tõukab tagant suur nõudlus

alt

SEB: Pandeemia ei ole noorte jaoks eluasemelaenude võtmist pidurdanud

alt

Uuring: noored on valmis kodulaenule kulutama 300 eurot kuus

alt

Swedbanki kodulaenude suur ülevaade

alt

Keskmine eluasemelaenude summa on kasvanud 88 000 euroni

alt

Swedbank toob turule eramute energiatõhususe parandamise laenu

alt

Suurem omafinantseering toob kodulaenu kergemalt

alt

Eluasemelaenuturg on koroonakevadest kiiresti kosunud

alt

Pangad finantseerivad taas keerulisemaid koduoste

Kõige populaarsemad

1

Kas eelistada kinkelepingut või testamenti?

2

Uusarendused leiavad praegu väga hästi ostjaid

3

Nõmme keskuse areng on sisse saanud uue hoo

4

Soodsa üürihinna nautimise asemel tasub tegeleda kodu ostmisega

5

Merko Ehitus käivitab 130 korteriga Metsatuka arendusprojekti Nõmmel

6

Pirita velodroomist võib saada spordikeskus

Toimetaja valik

alt

Kuidas koostada kinnisvarakuulutust, mis köidab tähelepanu ja tekitab usaldust?

alt

Kuidas korteri üürilt õigesti makse tasuda?

alt

Kinnisvaraturu struktuurimuutus: korteriomanditehingud jäid kinnisasjade tehingutele alla