Eluasemelaenuturu aktiivsus on taastumas

Eesti Panga ökonomisti Raido Kraaviku sõnul on eluasemelaenuturg kriisiaegse madalseisuga võrreldes elavnenud.

Kodulaen, Eluasemelaenu intressid, Raido Kraavik, Eluasemelaenu võtmine, Eesti Pank, Eluasemelaenu andmine, Eluasemelaen, City24.ee, Kodulaenu andmine, Kodulaenu intressid, Eluasemelaenud

"Laenumahud on alates juunist vähehaaval kasvanud ning augustis väljastati eluasemelaene 107 miljoni euro väärtuses. Keskmine eluasemelaenusumma ei ole kriisiajal oluliselt muutunud, kuid uute lepingute arv oli sel suvel 17 protsenti väiksem kui aasta tagasi," ütles Kraavik pressiteates.

Ta lisas, et muid laene väljastati majapidamistele augustis 34 miljoni euro väärtuses, mida on aastavõrdluses ligikaudu kümnendiku võrra vähem.

Eesti ettevõtetele väljastati eelmisel kuul pikaajalisi laene ja liisinguid 132 miljoni euro väärtuses, mis on viimase kuue aasta madalaim näitaja. "See väljendab ettevõtjate väikest investeerimisjulgust. Koroonapandeemia andis sellele tugeva löögi ja seetõttu on majanduse väljavaade jätkuvalt ebamäärane," märkis Kraavik.

Ökonomisti sõnul jäid enamiku sektorite laenumahud augustis võrreldes kriisieelse ajaga tunduvalt väiksemaks. Vähem alanes laenuaktiivsus ehitus- ja kinnisvarasektoris, kuhu väljastati augustis üle poole kõikidest ettevõtete laenudest.

"Tööstussektori kindlustunne paranes suve jooksul küll märgatavalt, ent sektori laenumahud on endiselt väikesed. Alates aprillist on tööstusettevõtetele väljastatud 46 protsenti vähem pikaajalisi laene kui samal perioodil aasta varem," sõnas Kraavik.

Juulis aktiveerunud autoliisinguturg võttis Kraaviku sõnul augustis aga jälle hoogu maha. Ettevõtted ja majapidamised liisisid augustis sõiduautosid 36 miljoni euro väärtuses ehk veerandi võrra vähem kui juulis.

Ökonomist tõi välja, et keskmised laenuintressimäärad ei ole koroonakriisi ajal muutunud. Ettevõtete pikaajaliste laenude keskmine intressimäär oli augustis 2,9 protsenti ja tagatisega eluasemelaenude oma 2,3 protsenti.

Eelmistel kuudel väga kiiresti kasvanud ettevõtete ja majapidamiste hoiused suurenesid Kraaviku sõnul augustis rahulikumas tempos. Ettevõtete hoiused kasvasid kuuga 22 miljoni ja majapidamiste hoiused 18 miljoni euro võrra.

"Võrreldes aastatagusega on hoiused kasvanud väga palju: ettevõtete omad 12 protsenti ehk 7,7 miljardi euroni ja majapidamiste omad 11 protsenti ehk 8,8 miljardi euroni," ütles Eesti Panga ökonomist.

Allikas: BNS

Foto: Pixabay

Merko alustas Pikaliiva kvartalis järgmiste kortermajade ehitust

22.09.2020

alt
alt

Hoone ja seadmete kulumine pole kindlustusjuhtum

23.09.2020

Sarnased uudised

alt

Laenupakkujad võistlevad taas koduostjate nimel

alt

Maksepuhkusel eluasemelaenude summa väheneb tasapisi

alt

Pankade ühise maksepuhkuste korra kehtivusaeg lõppes

alt

7 ajatut tõde kodulaenu taotlemisel

alt

Bigbank sisenes kodulaenuturule

alt

Kuidas osta korter sissemakseta?

alt

Peamised müüdid, mis kimbutavad koduostjaid

alt

Tagashoidlik loto mängimine kodulaenu ei välista

alt

Kas maksepuhkus takistab tulevikus uue laenu võtmist?

Kõige populaarsemad

1

A. Lauteri tänavale kavandatakse kõrghoonet

2

Kui palju maksavad elamud päris-päris maal?

3

Seli müüs Danske peahoone Bigbankile

4

Laenupakkujad võistlevad taas koduostjate nimel

5

Tartu Kandi arenduses peeti kahekordset sarikapidu

6

III kvartali kinnisvaraturu aktiivsus oli kõrgem kui mullu

Toimetaja valik

alt

5 asja, millele uut kodu valides tähelepanu pöörata

alt

Kuidas valida kinnisvara hindajat?

alt

Kinnisvaratehinguid saab edaspidi tõestada üle videosilla