Kuidas plokiahela tehnoloogia kinnisvarasektorit muudab

Arvestades plokiahela tehnoloogia abil pakutavate finantsteenuste turule jõudmist ja järgnevat laialdast rakendamist erinevates valdkondades, on raske leida tegevusala, mida see tehnoloogia juba poleks mõjutanud. Krüptorahad on avaldanud tugevat mõju maksetele, rahaülekannetele ja valuutavahetusele. Esmased mündipakkumised (ICO-d) on väljakutset esitamas isegi aktsiainvesteeringutele, stardilaenudele ja riskikapitalile.

Plokiahela tehnoloogia

Ka kinnisvarasektor pole pääsenud plokiahela tehnoloogia mõjudest. Varem pole suure väärtusega varade, näiteks kinnisvaraga tehingute tegemine eranditult digitaalsete kanalite kaudu kunagi olnud normiks. Kinnisvaratehingud toimuvad sageli näost näkku lepingute sõlmimise kaudu hõlmates erinevaid osapooli. Plokiahela tehnoloogia aga on avanud võimaluse seda muuta. Nutikate lepingute kasutuselevõtt plokiahela platvormidel võimaldab nüüd kinnisvara tokeniseerida ja sellega kaubelda kui krüptorahaga nagu Bitcoin ja Ethereum.

Siin on kuus viisi, kuidas plokiahela tehnoloogia on kinnisvarasektorit muutnud.

1. Platvormid ja turud

Kinnisvarasektor on traditsiooniliselt tegelenud peamiselt ostjate ja müüjate ühendamisega läbi kinnisvaraturu. Plokiahela tehnoloogia aga pakub uusi viise kinnisvaraga kauplemiseks ja võimaldab kauplemisplatvormidel ja veebiturgudel kinnisvaratehinguid igakülgsemalt toetada. Näiteks on välja töötatud Atlant platvorm, mis kasutab plokiahela tehnoloogiat, et hõlbustada kinnisvara ja üürikinnisvaraga tehtavaid tehinguid. Kinnisvara tokeniseerides saab varadega kaubelda sarnaselt aktsiatega börsil ja tehinguid võib vabalt teha veebis.

2. Vahendajaid pole

Maaklerid, juristid ja pangad on pikka aega olnud osa kinnisvara ökosüsteemist. Deloitte'i aruande kohaselt võib plokiahela tehnoloogia aga peagi nende vahendajate rollid kinnisvaratehingutes välja vahetada. Uued platvormid võivad lõpuks endale võtta selliseid funktsioone nagu maksed ja juriidiline dokumentatsioon.

Vahendajate skeemist väljalülitamine toob kaasa nii ostjate kui ka müüjate jaoks soodsamad tehingud, kuna tehingupooled hoiavad kokku vahendajate poolt küsitud vahendustasudelt. See muudab ka protsessi palju kiiremaks, kui edasi-tagasi nende vahendajate vahel käimine.

3. Likviidsus

Kinnisvara on pikka aega peetud mittelikviidseks varaks, kuna müügi lõpuleviimine võtab aega. Krüptorahade ja tokenite kasutamise puhul see nii ei ole, kuna teoreetiliselt saab neid turu kaudu hõlpsasti kaubelda fiat-valuutade vastu. Tokenitena saab seega ka kinnisvaraga hõlpsasti kaubelda. Müüja ei pea ootama ühte ostjat, kes suudab kogu kinnisvara ostuhinda endale lubada, et oma kinnisvara eest tulu saada.

4. Osaline omandiõigus

Osalise omandiõiguse lubamisega vähendab plokiahela tehnoloogia ka tõkkeid kinnisvarainvesteeringutele. Tavaliselt vajaksid investeeringud vara omandamiseks märkimisväärset raha. Alternatiivina võiksid erinevad investorid, kellel on olemas osaline vajalik investeering, ühendada oma raha ka suuremate kinnisvaraobjektide soetamiseks. Plokiahela tehnoloogia kaudu peaksid investorid lihtsalt oma äranägemise järgi pääsema juurde kauplemisrakendusele, mille kaudu osta või müüa murdosa kinnisvarast. Lisaks aitab osaline omand neil vähendada ka kinnisvara haldamisega seotud kulusid, näiteks objekti halduskulud.

Ainuüksi hooldus võib tuua märkimisväärseid kulusid ja ka üürnikega tegelemine võib olla tülikas pingutus. See mõjutab ka seotud tegevusi, näiteks laenu andmist, kus kinnisvara omanikud peavad sularaha kinnisvara alt vabastamiseks oma vara sageli laenude tagatiseks panema.

5. Detsentraliseerimine

Plokiahela tehnoloogia kasutab usaldust ja turvalisust kui detsentraliseeritud tehnoloogiat. Plokiahelasse salvestatud teave on juurdepääsetav kõigile võrguosalistele, muutes sellega andmed läbipaistvaks ja muutumatuks.

Tuleb ajas minna tagasi ainult 2008. aasta kinnisvaramulli juurde, et mõista, kuidas ahnusel ja läbipaistvuse puudumisel asutuste osas võivad olla kinnisvaraturule katastroofilised tagajärjed. Detsentraliseeritud tehingul on süsteemi sisse ehitatud usaldus ja kuna see on võrguosaliste poolt poolt kontrollitud võivad ostjad ja müüjad tehingute tegemisel teineteist rohkem usaldada. Vähenema peaksid ka erinevad pettused. Nutikad lepingud muutuvad üha enam aktsepteeritavateks dokumentideks.

6. Kulud

Detsentraliseeritud võrguga seotud läbipaistvus võib vähendada ka kinnisvaratehingutega seotud kulusid. Lisaks vahendajate teenustasude ja vahendustasude kärpimisega saavutatud kokkuhoiule on ka muid kulusid, nagu kontrollikulud, registreerimistasud, laenutasud ja kinnisvaraga seotud maksud. Need kulud võivad erineda sõltuvalt kinnisvaraobjekti asukohast. Nagu vahendajaid, saab ka neid kulusid võrrandis vähendada või isegi välja jätta, kuna platvormid automatiseerivad neid protsesse ja muudavad need süsteemi osaks.

Ülemaailmne kinnisvara on väärt sadu triljoneid dollareid, kuid valdkonda domineerivad jõukad ja suured korporatsioonid. Plokiahela tehnoloogia kaudu on võimalik, et rohkem inimesi pääseb turule, kus tehinguid saab muuta läbipaistvamaks, turvalisemaks ja õiglasemaks. Kinnisvaratehingud võivad lõpuks muutuda tõeliselt lihtsaks osapoolte vaheliseks igavpäevaseks tegevuseks, kus suurema osa tööst teevad plokiahela tehnoloogial töötavad platvormid.

Foto: Unsplash

Korterite hinnad küll kasvasid, kuid edaspidi hinnatõus pidurdub

04.09.2020

alt
alt

Suurtegija siseneb uue fondiga elukondlike üürimajade turule

07.09.2020

Kõige populaarsemad

1

City24 Aasta Tähed 2021 on selgunud!

2

Tallinna korteri ruutmeetri hind kasvas novembris pea 16 protsenti

3

Kuidas vähendada elektri tarbimist? – soovitusi nii uue kodu ehitajale kui ka kõigile koduomanikele

4

Trigon Property kolme kvartali kasum on ligi 300 000 eurot

5

Novembris olid pealinna korteriturul rekordilised nii hind kui tehingute koguarv

6

Kortermajas asuvad ärid ei tohi majaelanikke härida

Toimetaja valik

alt

Kiire hinnakasv vähendas Tallinna korterite taskukohasust

alt

Juurdepääsutee on krundi väärtuse oluline komponent

alt

Olulised põhjused, miks kaasomandit vältida