Kas korteriühistu juhatuse liikme valimisel loeb ka vastuhääl?

Paljudes korteriühistutes on iga-aastase üldkoosoleku pidamine lükkunud sügisesse ja päevakorral KÜ juhatuse liikmete valimine.  „Aga siin tuleb teada, et vastuhääli pole mõtet kokku lugeda – õiguslikult arvesse lähevad vaid hääled, mis on antud kandidaadi poolt,“ selgitab Eesti Korteriühistute Liidu (EKÜL) õigusosakonna juhataja Urmas Mardi.

Korteriühistud, Urmas Mardi, Korteriühistu üldkoosolek, Korteriühistu haldamine

Ta toob välja kaks murelikku küsimust erinevatelt ühistutelt.

„Esimesel juhul sai juhatuse liikmekandidaat 12 ühistu liikmelt vaid kaks poolthäält - enda ja sugulase oma. Ülejäänud kümme korteriomanikku hääletasid tema vastu. Teise näite puhul sai juhatuse liikme kandidaat ühe hääle ehk siis hääletas iseenda poolt, ülejäänud liikmed ei hääletanud, sest nad ei tahtnud teda oma majas juhatuse liikmena näha,“ rääkis Mardi. „Oluline on veel märkida, et mõlema näite puhul oli tegemist korteriomanikuga, kel vastavalt seadusele on üldkoosolekul hääleõigus.“  Mõlema näite baasil tõusetus üks põhiline küsimus: kas tõesti on võimalik saada juhatuse liikmeks ka siis, kui enamus korteriomanikke seda ei toeta?

„Juhatuse liikmete valimise õiguslik regulatsioon tuleneb mittetulundusühingute seaduse paragrahvist 22 (11): isiku valimisel loetakse üldkoosolekul valituks kandidaat, kes sai teistest enam hääli, kui põhikirjas ei ole kehtestatud kõrgemat häältenõuet. Häälte võrdsel jagunemisel heidetakse liisku, kui põhikirjaga ei ole ette nähtud teisiti,” selgitab Mardi.

„Seega tuginedes eelmainitule osutub valituks korteriühistu juhatuse liikme kandidaat, kes sai enim hääli ja vastuhääled õiguslikkupuutumust ei oma, ehk siis – vastuhääli pole mõtet kokku lugeda. Reeglina ei ole ka ühistute põhikirjades määratud kõrgemat häältenõuet, mistõttu peabki lähtuma enim hääli saanud kandidaadi põhimõttest.“

Selleks, et korteriühistu juhatuse liikmeks ei satuks sobimatu isik,kellel tegelikult korteriomanike enamuse toetus puudub, pakub Mardi välja kolm võimalust. „Esiteks võib sätestada põhikirjas minimaalse arvulise häälte nõude. Näiteks, et kandidaat peab saama vähemalt viis häält, et osutuda valituks,” räägib ta. „Võib ka otsustada, et valitakse vähem juhatuse liikmeid. Juhul kui põhikirjas on kirjas üks kuni viis liiget, otsustatakse koosolekul, et valitakse viie liikme asemel kolm liiget.” Samuti võib Mardi sõnul teha otsuse, et kandideerima määratakse rohkem kandidaate, et oleks kandideerijate paljusus ja valituks osutuvad enim hääli saanud kandidaadid.

„Põhiliseks argumendiks ja üldreegliks korteriühistutes oluliste otsuste langetamisel on siiski teada-tuntud põhimõte – üldkoosoleku otsus on vastu võetud, kui selle poolt on olnud koosolekul osalejate enamus,“ räägib Mardi. „Tavapärase valitsemise raames see täpselt nii ongi. Samas on olemas ka erandid, mida tuleb ühistujuhtidel teada, näiteks kui soovitakse langetada kaasomandi ajakohastamise otsus (rahvakeeli tervikrenoveerimine), peab otsuse poolt olema kvalifitseeritud häälteenamus. Sama põhimõte kehtib ka laenu võtmisel, juhul kui laenusumma ületab ühistu eelmise majandusaasta majandamiskulude summa. Erisusi on veel, kuid oluline on seejuures, et ühistujuhid neid asjaolusid teavad ja ei satu teadmatusest õigusvaidlustesse.“

Foto: Pixabay

7 ajatut tõde kodulaenu taotlemisel

02.09.2020

alt
alt

Kodu valimine: kas üürida või osta?

03.09.2020

Sarnased uudised

alt

KredEx avab 1. novembril tehaselise rekonstrueerimise toetuse taotlusvooru korteriühistutele

alt

Kas korteriühistu tohib paigaldada jälgimiskaamerat?

alt

Kas korteriühistu üldkoosolekul saab osaleda elektroonilist keskkonda kasutades?

alt

Riik käivitab korterelamute tehaselise renoveerimise pilootprojekti

alt

Millised on levinumad pettused kortermajade haldamisel?

alt

KredEx avas uue korterelamute rekonstrueerimistoetuse taotlusvooru

alt

Omanike keskliit: MKM peaks looma eluasemevaldkonna arengukava

alt

Puhkusekorteri üürijale kehtivad samad reeglid, mis püsielanikelegi

alt

KredEx avas korterelamute rekonstrueerimistoetuse taotlusvooru

Kõige populaarsemad

1

Puhas sissekolimise rõõm ja luksus!

2

DEPO avab Tallinnas Eesti suurima aia- ja ehituskaupade poe

3

City24.ee toob reaalsed kliendid

4

Swedbanki peakontor kolib Hipodroomi kvartalisse

5

Andree Raid: Kinnisvarainvestorid, palun rahakott valmis panna!

6

Lumi Capital avas logistikakinnisvarale keskenduva ärisuuna

Toimetaja valik

alt

5 asja, millele uut kodu valides tähelepanu pöörata

alt

Kuidas valida kinnisvara hindajat?

alt

Kinnisvaratehinguid saab edaspidi tõestada üle videosilla