Nüüd siis hinnad kukuvad?!

Suvi liigub kiiresti ja ongi aeg uueks turuülevaateks. Nagu ikka, vaatame Eesti kinnisvaraturu põhilist indikaatorit – Tallinna korteriturgu, vahendab Ruutmeetrid Kinnisvara maakler Jorma Liivalaid.

Kinnisvaraturu ülevaated, Tallinna korteriturg, Ruutmeetrid Kinnisvara, Korterite hinnad, Kinnisvaraturg, Kinnisvara hind, Jorma Liivalaid

Tehingute arv

Juulikuus tehti Tallinna korteriomanditega 668 tehingut, mis on natuke rohkem kui juunis. Küll oleme kõige aktiivsematest perioodidest eelmise aasta lõpus veel ca 20% allpool, aga taastume igati jõudsalt. Mida on ka turul näha. Ilmselt lähikuudel veel tehingute rekordit oodata ei ole, kuid oleme juba turu jaoks mõistlikul tasemel ning sügiskuudel tehingute arv kindlasti tõuseb edasi.

Hinnad

Kui tehingute arv tegi läbi suure languse ja nüüd oleme kiiresti taastunud, siis tehingute hind on olnud üsna stabiilne. Tehingute hind on küll langenud, kuid võib öelda, et tegemist on oodatud langusega. Juulikuus oli Tallinna korteriomandite keskmine ruutmeetrihind 1986 eurot, mis on tegelikult mullu juuliga samal tasemel. Tuletan ka meelde, et juunis olime kõigi aegade rekordile väga lähedal.

Miks just oodatud langus? Kui vaadata statistikat, siis näeme, et nii loogikavastane hindade kasv kriisiajal, kui ka praegune langus, on pigem põhjustatud sellest, palju tehti tehinguid uute või vanade korteritega, kui ka sellest, mis nende varade hinnad reaalsuses tegid. Aprillist juunini oli kõige raskem paneelikatega, see osa sai kõige rohkem kannatada, kuid praegu on tehingute arvu kasv tulnud just paneelmajadest, samal ajal kui uute korterite tehingute arv on jäänud madalamale. Seetõttu langeb ka keskmine hind.

Maaklerina näen, et nõudlust on turul piisavalt, et peatada igasugune hinnalangus, kuid statistika näitab mõnda aega veel madalamaid hindu.

Mis edasi?

Kui mõelda, mis hakkab juhtuma pärast kriisi, siis kindlasti Tallinna elanikkond ei vähene ja nõudlus Tallinna korterite vastu sügisel jätkab kasvamist.

Samas on üks trend muutumas. Seni pikalt langenud pakkumiste arv on pöördunud tõusule. Päris palju on müügiturule jõudnud üürikortereid, isegi mitte Airbnb korterid, nagu oleks võinud arvata, pigem just tavalisi ema-isa üürikad. Kuna tootlus on seal kõvasti langenud, siis keegi ei viitsi enam sellega tegeleda. Korterid, mis tühjaks jäävad, pannakse müüki, mistõttu on ajalooliselt nende hinnad väga heal tasemel. Pakkumise kasv on positiivne, kuna ostjatel on nüüd valikut rohkem.

Ka pangad on hakanud pärast igasuguseid abipakette jälle ilusti laenu pakkuma, mis samuti on turu jaoks positiivne tõuge.

Kokkuvõtvalt

Praegune kinnisvaraturg taastub kriisist ning midagi ootamatut ei ole juhtunud. Tehingute arv kasvab vaikselt ning hinnad langevad, nagu oli ka oodata. Ka üürituru olukord on taastumas. Uueks trendiks on saamas Tallinna ümbruses asuvad kinnisvarad, et inimestel oleks koht, kuhu minna.

Foto: Pixabay

Uuring: üürihindade langusega on selleks korraks kõik

20.08.2020

alt
alt

IKEA kaubamaja ehitamine Kurnasse võib sattuda ohtu

21.08.2020

Sarnased uudised

alt

III kvartali kinnisvaraturu aktiivsus oli kõrgem kui mullu

alt

Kui palju maksavad elamud päris-päris maal?

alt

Mis kriis? Uusarendusi müüakse mulluse tempoga!

alt

Kinnisvarasektor jõudis septembris koroonaeelsele tasemele

alt

Kinnisvaraturg oli septembris üle ootuste edukas

alt

Korteriturg kasvas septembris hoogsalt

alt

Tallinna korteri ruutmeetri hind tõusis septembris 9,3 protsenti

alt

Üüriturg pole sugugi nii põhjas kui arvatakse

alt

Augusti kinnisvaraturu aktiivsus oli võrreldav eelmise aasta sama ajaga

Kõige populaarsemad

1

Puhas sissekolimise rõõm ja luksus!

2

DEPO avab Tallinnas Eesti suurima aia- ja ehituskaupade poe

3

City24.ee toob reaalsed kliendid

4

Swedbanki peakontor kolib Hipodroomi kvartalisse

5

Andree Raid: Kinnisvarainvestorid, palun rahakott valmis panna!

6

Lumi Capital avas logistikakinnisvarale keskenduva ärisuuna

Toimetaja valik

alt

5 asja, millele uut kodu valides tähelepanu pöörata

alt

Kuidas valida kinnisvara hindajat?

alt

Kinnisvaratehinguid saab edaspidi tõestada üle videosilla