5 tegurit, mis aitavad turbulentsetel aegadel hoida ärikinnisvara väärtust

2020. aasta I poolaastal muutunud majanduskeskkond lõpetas ärikinnisvara pikka aega kestnud kasvutrendi. Teadmatus tuleviku ees ja ettevõtete suurenenud ebakindlus jättis ära väga paljud ostu-müügi- ja üüritehingud ning sellega seoses sattusid surve alla ka varade väärtused. Siiski on jäänud turul teatavad ärikinnisvaraga seotud näitajad, mis kõigi eelduste kohaselt ei ole kadunud ning aitavad hoida vara likviidsust ka kõige turbulentsematel aegadel.

Nõuanne, Ärikinnisvara, Kinnisvara väärtus, Kuidas säilitada kinnisvara väärtust, Kinnisvarainvesteeringud, Toomas Vaks, Kinnisvara hind, Domus Kinnisvara

Järgnevalt toome välja 5 põhitegurit:

Varal on pikaajalised rendilepingud – tähtajalised ja pikad lepingud annavad suurema kindlustunde tulevikus saadavatele rahavoogudele, aga ka võimaluse täpsemaks rahavoogude prognoosiks. Turul on alati eelistatud kindla rahavooga objekte.

Varal on tugevad rentnikud – majanduslikult tugevate ettevõtete näol esineb varal väiksem võimalus rahavoo ajutiseks katkemiseks või lõppemiseks. Kindlaim viis selgust saada on tutvuda ettevõtte majandusaasta aruandega, aga samuti annab teatavat indikatsiooni ka ettevõtete panus SKP-sse. Tõenäoliselt on tugevad rentnikud just suurimate panustajate seas ehk nimekirja eesotsas (info ja side, hulgi- ja jaekaubandus, töötlev tööstus).

Vara rentnikud ei ole homogeensed – üldiselt on ühetaolise tegevusalaga ettevõtete puhul risk renditulule suurem, sest majanduskeskkonna muutumisel käituvad nad kõik sarnaselt. Erinevate tegevusaladega ettevõtete puhul oleks rendirisk rohkem hajutatud ning seetõttu võib vara poolt genereeritavat rahavoogu pidada kindlamaks. Muidugi leidub ka tegevusalasid, mida muutused majanduses nii palju ei mõjuta, kui tegemist on eluliselt vajalike teenuste või toodetega (nt kodupoed, tervisemajad).

Varal on madal vakantsus – vähene füüsiline ja majanduslik vakantsus võimaldab varal genereerida tulu, mis on võimalikult lähedal selle potentsiaalsele kogutulule. Reeglina tuleneb vakantsus rentnike vahetumisest, vaeglaekumistest või rentnikule tehtud soodustustest. Näiteks monorentniku vahetumisel on vara vakantsus suurem kui aegajalt üksikute rentnike vahetumisel. Üldistatult võib öelda, et mida madalamad on varaga seotud vakantsusemäärad, seda likviidsem see on.

Varal on madalad omanikukulud – vara tulupotentsiaali hoidmiseks ja remondiks on vajalikud perioodilised ning ühekorsed kulud. Lühidalt ja üldistatult võib neid jaotada haldus-, hooldus- ja kindlustuskuludeks, millele lisanduvad maamaks ja remondifond. Kõrgete omanikuludega varad on madalama väärtusega, sest kõik need kulud võivad moodustada olulise osa potentsiaalsest kogutulust. Viimane on ka põhjuseks, miks turul eelistatakse varasid, mille omanikulud on suhteliselt madalad.

Foto: Unsplash

Hästi lähevad kaubaks ülikoolide lähiümbrusesse jäävad korterid

10.08.2020

alt
alt

Olukord on halvendanud ennekõike ärikinnisvara valdkonnas

11.08.2020

Sarnased uudised

alt

Kuidas sisustada nõupidamisruum videokonverentside tarbeks õige tehnikaga?

alt

Mainor Ülemiste poolaasta kasum langes 1,7 protsenti 3,4 miljonile

alt

Fahle Park plaanib end linnarahvale järjest enam avada

alt

Tallinna kerkib järjekordne pilvelõhkuja

alt

Vaata, milline näeb välja Eesti uusim sviitidega eakatekodu

alt

Prisma avab tuleval aastal Tallinnas kolm kauplust

alt

Kinnisvara osta Tallinna, kodu Hiiu- või Saaremaale

alt

Makita rajab Tallinna hiiglasliku Balti- ja Põhjamaade keskuse

alt

Tallinnas algas Eesti esimese rohekõrghoone ehitus

Kõige populaarsemad

1

Kas korteriühistu tohib paigaldada jälgimiskaamerat?

2

Fahle Park plaanib end linnarahvale järjest enam avada

3

Uuring: Eesti elanike kodune elektriohutus jätab soovida

4

Tabasalu südames algas saja koduga elurajooni ehitus

5

Enne kütteperioodi algust lase spetsialistil korstent kontrollida

6

Kaks bürood liituvad Arco Vara City nime all Arco Vara frantsiisiga

Toimetaja valik

alt

5 asja, millele uut kodu valides tähelepanu pöörata

alt

Kuidas valida kinnisvara hindajat?

alt

Kinnisvaratehinguid saab edaspidi tõestada üle videosilla