Kinnisvaraturg jätkas juulis taastumise lainel

Kinnisvaraturu taastumine, mis algas kohe pärast piirangute leevenemist mais-juunis, jätkus järgmise loogilise trepiastmena ka juulis.

Kinnisvaraturu ülevaated, Kinnisvarastatistika, Igor Habal, Uus Maa Kinnisvarabüroo, Kinnisvaraturg ja koroonakriis

Esialgsetel andmetel sõlmiti juulis kogu Eestis 1775 korteritehingut, mida oli 282 võrra rohkem kui juunis. Pandeemiaeelsete tulemusteni on veel veidi maad minna (-10% võrreldes kriisieelse 12 kuuga). Samas aga on mediaanhind aastases võrdluses esimese seitsme kuuga suurenenud 6%, mis tähendab, et korteriturg on rahalises mahus langenud vaid 7% võrra.

Kui korterituru puhul peame rääkima langusest, siis majade ja suvilate turul on esimene ehmatus juba üle elatud, mida peegeldavad ka arvud: võrreldes mullusega on esimese seitsme kuuga sõlmitud vaid 24 tehingut vähem ehk tühised 1,1%, samas kui suvilatega on väljaspool Harjumaad tehtud 44 tehingut enam. Kinnitavad maakleridki, et kõige aktiivsemalt otsitakse odavamaid krunte ja suvilaid. Ilmselt oleks juulis tehingute arv veelgi kõrgem tulnud, ent nii mitmedki osapooled ütlevad, et pankade laenuveskid jahvatavad põhjalikumalt ja ka aeglasemalt.

Uusarendustel suur mõju

Statistilisest hinnalangusest on seega enamike kinnisvaratüüpide puhul veel vara rääkida. Leidub ihaldusväärseid objekte, mille hinnad pole langenud, samas kiirendab müüjapoolne paindlikkus müüki ning tõsi on ka see, et kõrge pakkumise, ent vähenenud nõudluse tingimustes on esimesena sattunud löögi alla kehvemas seisukorras vanema tüüpkinnisvara hind.

Hinnalangus on peatunud ka üüriturul ning kõrgperioodi ajal lähevad kaubaks ka heas asukohas paiknevad korralikult sisustatud üürikad, mille eest küsitakse kohati eelmise aasta hinda.

Suuremates linnades püsib hinnatase jätkuvalt kõrgena peamiselt uusarenduste mahu kasvu pealt. Kriisieelsel ajal kokkulepitud tehingute hulk on väga kõrge, näiteks juunis oli Tallinnas uusarenduste maht koguni 45%, Tartus oli mais ja juunis uusarenduste maht 39% ning Pärnus oli maikuul 29%. Aasta esimese kuue kuuga (juuli detailsem statistika pole veel laekunud) on Tallinnas uusarendused moodustanud 33,6% tehingute koguarvust (mullu samal ajal 28,1%), Tartus 28,6% (20,7%) ja Pärnus 25,9% (22,4%). Seega on peamine tehingute arvu langus tulnud järelturu pealt, mis on viimaste kuude lõikes aga kergelt kosunud.

Tehinguid üha rohkem

Kõigis suuremates linnades pakkus juuli kõrgeimat tehingute arvu alates aprillist, Tallinnas sõlmiti 667 tehingut (+37 võrreldes juuniga), Pärnus 68 tehingut (+8), Narvas 49 tehingut (+4). Eriti aktiivne oli juuli Tartus, kus 181 tehinguga vormistati tänavuse aasta parim tulemus. Teoks sai see eelkõige tänu mahtu kasvatanud uusarendustele, kuna mediaanhind oli üle 1600 €/m2 – varem on sellise piirini jõutud vaid kolmel korral.

Tallinnas oli tehingute mediaanhind 1901 €/m2, jäädes kahe varasema kuu tulemusele ligi 200 €/m2 võrra alla, mis aga viitab lisaks muudele asjaoludele ka järelturu kiirenevale taastumisele. Tipulähedane oli mediaanhind ka Pärnus (1241 €/m2), samas kui Narvas oli mediaanhind tänavuse aasta madalaim, vaid 347 €/m2.

Tartu Kandi arenduse esimene hoone sai ehitusloa

05.08.2020

alt
alt

Varajane tudengikorterite palavik vähendab kaugemate õppurite valikuid

06.08.2020

Sarnased uudised

alt

Ärikinnisvara nõudlus püsib lähiajal madalam

alt

Mullu valmis kõige rohkem eluruume 3-5 korruselistes majades

alt

Paldiski kinnisvaraturu mootorid: töökohad ja hea ühendus Tallinnaga

alt

Jaanuari tehinguaktiivsus oli mullusega võrreldaval tasemel

alt

Tartu uusarenduste müügiturg kasvas mullu kriisist hoolimata

alt

Eelmisel aastal tõusis Keilas nii korterite, majade kui maa hind

alt

Uuring: eksperdid prognoosivad Tallinna kinnisvarahindade jätkuvat tõusu

alt

Korteritehingute ruutmeetri hinna vahe on kärisemas hiiglasuureks

alt

Tänavu jaanuaris osteti mullusest märksa kallimaid kortereid

Kõige populaarsemad

1

Uue pilvelõhkuja ankurrentnikuks saab Coop

2

Uutele hoonetele peab paigaldama elektriautode laadimistaristu

3

Lasnamäele rajatakse Tondiraba park

4

Luksustooted käivad paljudele uusarenduste asukatele üle jõu

5

Pärnus sai nurgakivi ajaloo kalleim kortermaja

6

Eluasemelaenude kasvu tõukab tagant suur nõudlus

Toimetaja valik

alt

Kuidas koostada kinnisvarakuulutust, mis köidab tähelepanu ja tekitab usaldust?

alt

Kuidas korteri üürilt õigesti makse tasuda?

alt

Kinnisvaraturu struktuurimuutus: korteriomanditehingud jäid kinnisasjade tehingutele alla