Kinnisvaraturg jätkas juulis taastumise lainel

Kinnisvaraturu taastumine, mis algas kohe pärast piirangute leevenemist mais-juunis, jätkus järgmise loogilise trepiastmena ka juulis.

Kinnisvaraturu ülevaated, Kinnisvarastatistika, Igor Habal, Uus Maa Kinnisvarabüroo, Kinnisvaraturg ja koroonakriis

Esialgsetel andmetel sõlmiti juulis kogu Eestis 1775 korteritehingut, mida oli 282 võrra rohkem kui juunis. Pandeemiaeelsete tulemusteni on veel veidi maad minna (-10% võrreldes kriisieelse 12 kuuga). Samas aga on mediaanhind aastases võrdluses esimese seitsme kuuga suurenenud 6%, mis tähendab, et korteriturg on rahalises mahus langenud vaid 7% võrra.

Kui korterituru puhul peame rääkima langusest, siis majade ja suvilate turul on esimene ehmatus juba üle elatud, mida peegeldavad ka arvud: võrreldes mullusega on esimese seitsme kuuga sõlmitud vaid 24 tehingut vähem ehk tühised 1,1%, samas kui suvilatega on väljaspool Harjumaad tehtud 44 tehingut enam. Kinnitavad maakleridki, et kõige aktiivsemalt otsitakse odavamaid krunte ja suvilaid. Ilmselt oleks juulis tehingute arv veelgi kõrgem tulnud, ent nii mitmedki osapooled ütlevad, et pankade laenuveskid jahvatavad põhjalikumalt ja ka aeglasemalt.

Uusarendustel suur mõju

Statistilisest hinnalangusest on seega enamike kinnisvaratüüpide puhul veel vara rääkida. Leidub ihaldusväärseid objekte, mille hinnad pole langenud, samas kiirendab müüjapoolne paindlikkus müüki ning tõsi on ka see, et kõrge pakkumise, ent vähenenud nõudluse tingimustes on esimesena sattunud löögi alla kehvemas seisukorras vanema tüüpkinnisvara hind.

Hinnalangus on peatunud ka üüriturul ning kõrgperioodi ajal lähevad kaubaks ka heas asukohas paiknevad korralikult sisustatud üürikad, mille eest küsitakse kohati eelmise aasta hinda.

Suuremates linnades püsib hinnatase jätkuvalt kõrgena peamiselt uusarenduste mahu kasvu pealt. Kriisieelsel ajal kokkulepitud tehingute hulk on väga kõrge, näiteks juunis oli Tallinnas uusarenduste maht koguni 45%, Tartus oli mais ja juunis uusarenduste maht 39% ning Pärnus oli maikuul 29%. Aasta esimese kuue kuuga (juuli detailsem statistika pole veel laekunud) on Tallinnas uusarendused moodustanud 33,6% tehingute koguarvust (mullu samal ajal 28,1%), Tartus 28,6% (20,7%) ja Pärnus 25,9% (22,4%). Seega on peamine tehingute arvu langus tulnud järelturu pealt, mis on viimaste kuude lõikes aga kergelt kosunud.

Tehinguid üha rohkem

Kõigis suuremates linnades pakkus juuli kõrgeimat tehingute arvu alates aprillist, Tallinnas sõlmiti 667 tehingut (+37 võrreldes juuniga), Pärnus 68 tehingut (+8), Narvas 49 tehingut (+4). Eriti aktiivne oli juuli Tartus, kus 181 tehinguga vormistati tänavuse aasta parim tulemus. Teoks sai see eelkõige tänu mahtu kasvatanud uusarendustele, kuna mediaanhind oli üle 1600 €/m2 – varem on sellise piirini jõutud vaid kolmel korral.

Tallinnas oli tehingute mediaanhind 1901 €/m2, jäädes kahe varasema kuu tulemusele ligi 200 €/m2 võrra alla, mis aga viitab lisaks muudele asjaoludele ka järelturu kiirenevale taastumisele. Tipulähedane oli mediaanhind ka Pärnus (1241 €/m2), samas kui Narvas oli mediaanhind tänavuse aasta madalaim, vaid 347 €/m2.

Tartu Kandi arenduse esimene hoone sai ehitusloa

05.08.2020

alt
alt

Varajane tudengikorterite palavik vähendab kaugemate õppurite valikuid

06.08.2020

Sarnased uudised

alt

Üüriturg pole sugugi nii põhjas kui arvatakse

alt

Augusti kinnisvaraturu aktiivsus oli võrreldav eelmise aasta sama ajaga

alt

Koroonakriis tõstis korteriturul uusarenduste osakaalu

alt

Liigume stabiilselt ehk Tallinna korteriturg augustis

alt

Vastuvoolu: Tallinna luksuskorterite müük on tänavu hoopis kasvanud

alt

Kõige minevam kaup Tallinna korteriturul on vana korter

alt

Koroonakriis pidurdas esimese poolaasta korterite järelmüügituru aktiivsust

alt

Korterite hinnad küll kasvasid, kuid edaspidi hinnatõus pidurdub

alt

Jõukurid vedasid Tallinna korterituru üles

Kõige populaarsemad

1

Kas korteriühistu tohib paigaldada jälgimiskaamerat?

2

Fahle Park plaanib end linnarahvale järjest enam avada

3

Uuring: Eesti elanike kodune elektriohutus jätab soovida

4

Tabasalu südames algas saja koduga elurajooni ehitus

5

Enne kütteperioodi algust lase spetsialistil korstent kontrollida

6

Kaks bürood liituvad Arco Vara City nime all Arco Vara frantsiisiga

Toimetaja valik

alt

5 asja, millele uut kodu valides tähelepanu pöörata

alt

Kuidas valida kinnisvara hindajat?

alt

Kinnisvaratehinguid saab edaspidi tõestada üle videosilla