Põletav küsimus: Kas praegu on mõistlik kodu osta või mitte?

1Partner Kinnisvara elukondliku kinnisvara juht Meelis Ränk selgitab lahti, miks inimesed praegu vähe kinnisvaratehinguid teevad ning vastab põletavale küsimusele – kas praegu teevad tehinguid hullud või geeniused.

Nädala küsimus, Nõuanne, Kodu ostmine, City24.ee, 1Partner Kinnisvara, Meelis Ränk, Kodu ostmine laenuga

“Lühike vastus on, et iseendale aastakümneteks kodu ostmiseks on sama hea aeg kui mõni teine aasta. Nagu börsiga, ei taba päris tippu või põhja teadlikult ja kindla peale mitte keegi. Näiteks pole pikas plaanis väga vahet, kas ostsid endale kodu 2010. või 2011. aastal,” ütles Ränk.

Kinnisvaraeksperdi sõnul mõjutavad kodu ostmist ka muud tegurid peale madalaima hinna tabamise. “Näiteks loevad sama palju ka asukoht, planeering ja viimistlus. Ja kui näiteks tõesti tabada majanduslanguse täielikku põhja, siis on tõenäoliselt vastukaaluks ka pangast raha keerulisem ja kallim laenata,” lisas Ränk.

“Iga majanduskriisiga kasvab ehitajatel surve odavamalt teha. Eks selle võrra läheb ka kaup lahjemaks – lõpphind võib tulla soodsam, aga samas hoitakse rohkem kokku ja kasutatakse odavamaid lahendusi, mis annab kodu välisilmes ja kvaliteedis tunda. Kallimal ajal ostetud korter on tavaliselt ka väärtuslikum,” rääkis Ränk.

“Oleme praegu ka ise teinud pikaajalise investeeringuna korteritele pakkumisi, aga kui väga palju rihtida ja kaaluda, siis näed, et üks hetk on kaup läinud. Erinevalt eelmisest majanduskriisist on näiteks uute korterite laojääk oluliselt väiksem, samuti pole ka täitemenetluste arv märkimisväärselt kasvanud ning ega midagi kuskilt oluliselt alla turuhinna saa. Eks osad head maasikad müüakse ka leti alt enne avalikku pakkumisse jõudmist ära ja seda peab lihtsalt teadma,” kirjeldas Ränk.

“Inimesed teevad praegu vähe tehinguid, sest tulevik on ebaselge. Keegi ei tea, kas tuleb teine laine ja mis töökohast saab. Samas on erinevad põhjused, miks seekordne majanduslangus kinnisvarasse võrreldes eelmise korraga nii suurelt ei jõua. Raha on nii pankadel kui majanduses piisavalt, ootused koroonakriisi lõpu suhtes on mõõdetavad pigem kuude kui aastatega ning ka inimestel pole lihtsalt sellist survet, et enda vara odavamalt ära anda,” lisas Ränk.

“Fakt on see, et Tallinn ja paar-kolm teist suuremat tõmbekeskust kasvavad, mistõttu midagi siin pikas plaanis odavamaks ei lähe. Kel on enda jaoks vaja uut kodu, siis praegu on sama hea aeg kui aasta tagasi või hiljem,” sõnas Ränk.

Foto: Pixabay

KredEx avas uue korterelamute rekonstrueerimistoetuse taotlusvooru

21.07.2020

alt
alt

Kuidas veenduda kummuti ohutuses?

21.07.2020

Sarnased uudised

alt

Kuidas kinnisvara hindamisest maksimumi võtta?

alt

Kas notariaalsest kaugtõestamisest saab uus normaalsus?

alt

Mida jälgida elamukrundi valikul?

alt

Kuidas mõjutab COVID-19 uusi kodulaene?

alt

Millised tegurid mõjutavad kinnisvara väärtust?

alt

Millele pöörata tähelepanu eriolukorra ajal kodu ostes?

alt

Kas eriolukord annab õiguse nõuda üürisumma vähendamist?

alt

Kus müüa kinnisvara?

alt

Kas kinnisvara tasub praegu müüa?

Kõige populaarsemad

1

Üüritulu deklareeritakse karmi sanktsiooni kartuses üha enam

2

Tallinna üüriturg vaevleb ülepakkumise käes

3

Peamised müüdid, mis kimbutavad koduostjaid

4

Uusarenduste müük kogub uuesti hoogu

5

Ehitusfirmad: kriisi mõjud jõuavad ehitussektorisse tuleval aastal

6

Allahindlused kinnisvaraturul – müüt või tegelikkus?

Toimetaja valik

alt

5 asja, millele uut kodu valides tähelepanu pöörata

alt

Kuidas valida kinnisvara hindajat?

alt

Kinnisvaratehinguid saab edaspidi tõestada üle videosilla