Põletav küsimus: Kas praegu on mõistlik kodu osta või mitte?

1Partner Kinnisvara elukondliku kinnisvara juht Meelis Ränk selgitab lahti, miks inimesed praegu vähe kinnisvaratehinguid teevad ning vastab põletavale küsimusele – kas praegu teevad tehinguid hullud või geeniused.

Nädala küsimus, Nõuanne, Kodu ostmine, City24.ee, 1Partner Kinnisvara, Meelis Ränk, Kodu ostmine laenuga

“Lühike vastus on, et iseendale aastakümneteks kodu ostmiseks on sama hea aeg kui mõni teine aasta. Nagu börsiga, ei taba päris tippu või põhja teadlikult ja kindla peale mitte keegi. Näiteks pole pikas plaanis väga vahet, kas ostsid endale kodu 2010. või 2011. aastal,” ütles Ränk.

Kinnisvaraeksperdi sõnul mõjutavad kodu ostmist ka muud tegurid peale madalaima hinna tabamise. “Näiteks loevad sama palju ka asukoht, planeering ja viimistlus. Ja kui näiteks tõesti tabada majanduslanguse täielikku põhja, siis on tõenäoliselt vastukaaluks ka pangast raha keerulisem ja kallim laenata,” lisas Ränk.

“Iga majanduskriisiga kasvab ehitajatel surve odavamalt teha. Eks selle võrra läheb ka kaup lahjemaks – lõpphind võib tulla soodsam, aga samas hoitakse rohkem kokku ja kasutatakse odavamaid lahendusi, mis annab kodu välisilmes ja kvaliteedis tunda. Kallimal ajal ostetud korter on tavaliselt ka väärtuslikum,” rääkis Ränk.

“Oleme praegu ka ise teinud pikaajalise investeeringuna korteritele pakkumisi, aga kui väga palju rihtida ja kaaluda, siis näed, et üks hetk on kaup läinud. Erinevalt eelmisest majanduskriisist on näiteks uute korterite laojääk oluliselt väiksem, samuti pole ka täitemenetluste arv märkimisväärselt kasvanud ning ega midagi kuskilt oluliselt alla turuhinna saa. Eks osad head maasikad müüakse ka leti alt enne avalikku pakkumisse jõudmist ära ja seda peab lihtsalt teadma,” kirjeldas Ränk.

“Inimesed teevad praegu vähe tehinguid, sest tulevik on ebaselge. Keegi ei tea, kas tuleb teine laine ja mis töökohast saab. Samas on erinevad põhjused, miks seekordne majanduslangus kinnisvarasse võrreldes eelmise korraga nii suurelt ei jõua. Raha on nii pankadel kui majanduses piisavalt, ootused koroonakriisi lõpu suhtes on mõõdetavad pigem kuude kui aastatega ning ka inimestel pole lihtsalt sellist survet, et enda vara odavamalt ära anda,” lisas Ränk.

“Fakt on see, et Tallinn ja paar-kolm teist suuremat tõmbekeskust kasvavad, mistõttu midagi siin pikas plaanis odavamaks ei lähe. Kel on enda jaoks vaja uut kodu, siis praegu on sama hea aeg kui aasta tagasi või hiljem,” sõnas Ränk.

Foto: Pixabay

KredEx avas uue korterelamute rekonstrueerimistoetuse taotlusvooru

21.07.2020

alt
alt

Kuidas veenduda kummuti ohutuses?

21.07.2020

Sarnased uudised

alt

Mida teha, et kinnisvara väärtus oleks kõrgem?

alt

Millised erinevused on maja ja korteri müümisel?

alt

Kuidas tagada kinnisvaratehingu õnnestunud vormistamine notari juures?

alt

Millised on 5 enamlevinud viga elektriradiaatori valimisel?

alt

Kuidas osta korter sissemakseta?

alt

Kuidas kinnisvara hindamisest maksimumi võtta?

alt

Kas notariaalsest kaugtõestamisest saab uus normaalsus?

alt

Mida jälgida elamukrundi valikul?

alt

Kuidas mõjutab COVID-19 uusi kodulaene?

Kõige populaarsemad

1

Merko käivitab Noblessneri sadamalinnakus uue korteriarendusprojekti

2

Uuring: Eesti noored valivad kodu asukoha, Läti noored hinna järgi

3

Pandeemia on tõstnud toitlustuspindade pakkumiste arvu rekordkõrgusele

4

Patarei Merekindluses algasid siselammutustööd

5

Kinnisvarafirma Kapitel ostab Logassetsilt pool Nordassetsi

6

Saabuv sula paneb lumise katuse vastupidavuse proovile

Toimetaja valik

alt

Eesti elamuhinnad kasvasid kolmandas kvartalis EL-i keskmisest vähem

alt

Üürilepingute sõlmimiseks rakenduvad olulised muudatused

alt

City24 Aasta Tähed 2020 on selgunud!