Korterihindade poolekslöömist seekord ei tule

Alates märtsikuu eriolukorrast on korteritehingute arv tüürinud mitmetesse kümnetesse protsentidesse jõudnud languseni. Hindadeni pole koroona mõju veel ulatunud. Korterite müüjad ei taha hindu alla lasta, ostjad on samuti ootel ja jälgivad, mis tulevik toob. Kui hinnad paigale jäävad, jääb ka tehingute arv püsima madalale tasemele, analüüsib elamispindade turul toimuvat Raid & Ko kinnisvarabüroo juhataja Andree Raid.

Kinnisvaraturu ülevaated, Kinnisvaraturg, Andree Raid, Raid & Ko

Ootamatu koroona-kriis ja selle mõjud on varasemalt sujuvalt toiminud kinnisvaraturule toonud palju prognoosimatust. Lisaks tööpuuduse kasvule on teadmatus ja ebakindlus tegurid, mis on tehingute tegemisele piduri peale pannud. Nii lükkavad kinnisvaraostjad, aga ka müüjad tehingute tegemist edasi ajani, mil pilt on loodetavasti selgem.

Selleks, et tehingute arv kerkiks tänasest sügavikust tagasi mõistlikule tasemele peab korterite hind mõnevõrra allapoole tulema. On ju hind peamine tegur, mis ostjad aktiveerida võiks ja mis võiks tehingute tegemise aktiivsuse tagasi tuua.

Liiga suurt allahindlust ostjad siiski ootama ei peaks. Tänase korteriturul pakutavad allahindlused on heal juhul paari protsendi piires. See teeb näiteks 100 000 eurot maksva korteri puhul kuni paartuhat eurot.

Kümnendi tagust hindade pooleks löömist seekord ei tule. Suuremat allahindlust saab ainult hinnast, mis on algselt olnud turutasemest märgatavalt kõrgemal. Sellised juhtumid ei pruugi olla liiga harvad erandid, sest turutasemest oluliselt kõrgema hinnaga ostja kalastamine on olnud varasema tõusva kinnisvaraturu tavapraktika.

Ettepoole vaadates võiks mõju hindadele vähemalt käesoleva 2020. aasta jooksul olla jätkuvalt negatiivne. Selle taga on eelkõige tööpuuduse suurenemine, mis lõikab kinnisvaraturult hulga potentsiaalseid ostjaid ära.

Hinnalanguse ülemiseks piiriks võiks jääda kümmekond protsenti. Allahindlus võiks enam puudutada vanemaid-odavamaid ja kehvema heakorraga kinnisvaraobjekte, kus klient on hinnatundlikumast segmendist, mida tööpuuduse kasv on enam mõjutanud.

Hinnasurve võiks vähem puudutada uuemaid ja kvaliteetsemaid, ka hea kvaliteediga remonditud objekte. Need on korterid ja majad, kus hind ei ole ostja jaoks ostuotsuse langetamisel kõige olulisem kriteerium ja tähtsamaks peetakse asukohta, läheduses paiknevat kooli-lasteaeda, ruumide funktsionaalsust, sisekujundust, vaadet, avarat katuseterrassi vm sarnaseid väärtust oluliselt mõjutavaid tegureid.

Mõningane ajutine korrektuur kinnisvarahindades ei tapa kinnisvaraturgu. Hinnalangus jääb 2008.-2009. a langusest väiksemaks ja languseperiood jääb lühemaajaliseks. Kinnisvaraturg liigub vaatamata ajutistele takistustele edasi.

Teated kinnisvaraturu kooma langemisest või ammugi surmast on asjakohatud. Tegemist on tugeva külmetusega, mis tuleb läbi põdeda. Eesoleva aasta jooksul on turuosalistel kindlasti keeruline, kuid rasketel aegadel võiks silme ees hoida järgmisel aastal ees terendavat tugevat majanduskasvu prognoosi. 2021. aastalt oodatav majanduse taastumine võiks olla imeravim, mis villaste sokkide ja hanerasva asemel kinnisvaraturu samm-sammult taas tugevatele jalgadele tagasi tõstab.

Vigade varjamine ei päästa kinnisvara müüjat vastutusest

29.06.2020

alt
alt

Puhkusekorteri üürijale kehtivad samad reeglid, mis püsielanikelegi

30.06.2020

Sarnased uudised

alt

Kinnisvaraturule saabusid Eestisse tagasipöördujad

alt

Oktoobri kinnisvaraturul koroonaviiruse mõju ei peegeldunud

alt

Uuring: Tallinna kesklinnas soovib elada ainult viiendik Eesti noortest

alt

Uute korterite rabamine jätkub, valmis korterite jääk kasvab

alt

Notarite Koda: kinnisvaratehingud on aastatagusega võrreldes taastunud

alt

Pealinna paneelikate hinnad on uusarenduste kõrval tardunud

alt

Oktoober tõi korteriturule aasta parima tulemuse

alt

Pealinna korteriturg õitseb ega lase end koroonast kuidagi segada

alt

Tallinna korteri ruutmeetri hind tõusis oktoobris 6,3 protsenti

Kõige populaarsemad

1

Oktoobri kinnisvaraturul koroonaviiruse mõju ei peegeldunud

2

Citycon omandas Kristiine Keskusega piirnevad krundid

3

LHV Varahaldus ostab Jüril kolm kinnistut

4

LVM laiendab müügihitiks kujunenud eramupiirkonda Kuressaare piiril

5

EfTEN Real Estate Fund III siseneb hooldekodude segmenti

6

Vaata, mida kujutab endast Maakri HUB

Toimetaja valik

alt

5 asja, millele uut kodu valides tähelepanu pöörata

alt

Kuidas valida kinnisvara hindajat?

alt

Kinnisvaratehinguid saab edaspidi tõestada üle videosilla