Koroonakriisi tulemusena tuleb hiigelkontorid väiksemateks ehitada

1Partner Kommertskinnisvara juhi Kirill Viguli sõnul on Tallinna ärikinnisvara muutuste tormis – paljud ettevõtted tahavad oma senised suured kontorid väiksemate vastu vahetada ning büroomajade omanikud peaksid sellega kiiresti arvestama.

Ärikinnisvara, Kirill Vigul, Büroopindade ümberehitus, Kontoripinnad, Büroopinnad, Büroopindade üürimine, Büroopindade  üür

Kirill Viguli kinnitusel on päris paljud suurte, enam kui 500-ruutmeetriste kontoritega ettevõtted märganud, et osa tööd saabki kodus ära teha ja igale inimesele pole nii palju ruumi ja toole vaja. “Sellised firmad otsivad praegu 150–300-ruutmeetriseid kontoreid ning nende nõudlus on varasemaga võrreldes kasvanud,” rääkis Vigul.

“Ettevõtete efektiivsus suureneb ja 1000-ruutmeetrisele pinnale on üht üürnikku keeruline leida. Pigem peaksid büroode omanikud hakkama aegsasti suuri kontoreid väiksemateks jagama, et teiste ärimajadega paremini konkureerida,” nentis Vigul.

“Lisaks suurtele pindadele on löögi all ka b-klassi kontorid äärelinnas. Koroonakriis pani üürnikud ringi vaatama ja pigem otsitakse väiksemat, aga parema kvaliteediga pinda kesklinnas. Seepärast ei lähegi kõigil ärimajadel praegu teps mitte halvasti. 50–70-ruutmeetriste A-klassi minibüroode vastu on nõudlus suurem kui enne koroonakriisi,” ütles Vigul.

“Muudatused ootavad ees ka kaubandus- ja teeninduspindasid. Kaupmehed jäid keskustesse lõksu, külastatavus pole taastunud ning paralleelselt sai e-kaubandus tugeva energiasüsti. See tähendab, et kaubanduskeskuste omanikud peavad konkurentsis püsimiseks olema senisest paindlikumad,” lisas Vigul.

“Suures plaanis on ärikinnisvara tehingute arv langenud nagu elupindadegi puhul. Ettevõtted kaaluvad otsuseid palju põhjalikumalt kui varem, aga tehinguid ikkagi tehakse. Pole ühtegi ärisektorit, mis päris seisaks. Vahendasime ise värskelt suured tootmispinnad tööstustele Kundas ja Keilas,” tõi Vigul näite.

“Võetakse üürile ka uusi restorani- ja kaubanduspindasid. Kel riskijulgust, võib praegu näiteks veel mõni kuu tagasi 4000-eurose kuuüüriga toitlustuspinna 1500ga kätte saada,” rääkis Vigul.

1Partner Kommertskinnisvara juhi sõnul tehakse praegu pea kõik tehingud omavahendite eest. “Ega kõik korraga vaeseks jäänud. Raha on ja ootab õiget hetke, paljud loodavad, et saavad senisest soodsamalt. Oportunismi on ka omajagu, pressitakse ka näiteks 80-protsendilisi soodustusi ning teinekord võib see ka õnneks minna,” lisas Vigul.

“Mitte kõik, aga suuremad pangad on äridele sügiseni rahakraanid kinni keeranud. Suheldakse oma olemasolevate klientidega ja uutel klientidel on raske laenu saada. Uue raha osas oodatakse kuni laenupuhkused läbi saavad ning jälgitakse majandusest tulevaid signaale,” ütles Vigul.

Foto: Pixabay

Kinnisvara müük võib jääda registreerimata tehnosüsteemide taha

03.06.2020

alt
alt

Tallinna Sadam avas 1,7-miljonise Pikksilma promenaadi

04.06.2020

Sarnased uudised

alt

Lidli pood kerkib ka Tartu kesklinna

alt

Uue pilvelõhkuja ankurrentnikuks saab Coop

alt

Algatati Estiko Grupi arendatava ärikvartali planeering

alt

Tartu kavandab Turu tänavale uut kaubandushoonet

alt

Kodukontor on tore küll, aga kes katab kulud?

alt

Tallinna Sadam avas D-terminali parkimismaja

alt

Mapri ehitab Pärnu maantee vanast tööstushoonest büroo

alt

Fausto investeerib Maakri 23a majasse 25 miljonit eurot

alt

East Capital alustab arendustegevusega ning omandas Rae vallas 30 hektarilise maatüki

Kõige populaarsemad

1

Alates 1. märtsist laieneb vingugaasianduri kohustus

2

Uutele hoonetele peab paigaldama elektriautode laadimistaristu

3

Jaanuari tehinguaktiivsus oli mullusega võrreldaval tasemel

4

Lasnamäele rajatakse Tondiraba park

5

Luksustooted käivad paljudele uusarenduste asukatele üle jõu

6

Paldiski kinnisvaraturu mootorid: töökohad ja hea ühendus Tallinnaga

Toimetaja valik

alt

Kuidas koostada kinnisvarakuulutust, mis köidab tähelepanu ja tekitab usaldust?

alt

Kuidas korteri üürilt õigesti makse tasuda?

alt

Kinnisvaraturu struktuurimuutus: korteriomanditehingud jäid kinnisasjade tehingutele alla