Kinnisvara müük võib jääda registreerimata tehnosüsteemide taha

Õhksoojuspumbad, elektrisüsteemid, WC-d, dušid ... Tihtipeale teevad inimesed nimetatutega seoses kodus muudatusi kergelt ja kiirelt, taipamata, et tehtu peab olema seadustatud ja kajastuma ehitisregistris. Miks, millal ja mida tehnosüsteemide muutmise korral teha, sellest kirjutab Kaanon kinnisvarabüroo maakler Annemai Tuvike.

Seadusandlus, Tehnosüsteemid, Vesi- ja kanalisatsioon, Tehnovõrkude registreerimine, Õhksoojuspumba paigaldamine, Kaanon, Tehnovõrkude seadustamine, Õhksoojuspump, Annemai Tuvike, Kinnisvara müük, Kaanon kinnisvarabüroo, Tehnovõrgud

Ehitiste ja ümberehituste seadustamine kerkis suuremal määral esile uue ehitusseadustiku vastuvõtmisega aastal 2015. Teema on ajas muutunud üha olulisemaks ning krediidiasutused jälgivad aina rangemalt kooskõla seadustega. Kindlasti vaatavad ka hindajad nüüd kogu dokumentatsioonile otsa varasemast kriitilisema pilguga.

Milles peitub probleem?

Koduomanikud teevad agaralt ümberehitusi ning seavad üles õhksoojuspumpasid ja paigaldavad puumajadesse dušše, mida seal algselt polnud. Või siis on kodus ainult kuivkäimla ning omanikud „veavad sisse“ vesikloseti. Igasugune tehnosüsteemide muutmine nõuab aga projekti, mille alla liigitub kõik, mis on seotud vee, kanalisatsiooni ja elektriga, samuti kütteseadmete paigaldamisega. Viimase puhul on eraldi teema tehnosüsteemide eemaldamine. Ehk siis ka vahetus (kohtküttelt üleminek kaugküttele või vastupidi) nõuab projekti koostamist.

Väike palve: head õhksoojuspumpasid paigaldavad ettevõtted, palun teavitage oma kliente, et paigaldamine on vaja kooskõlastada kohaliku omavalitsusega. Tavaliselt tulevad eespool kirjeldatud probleemid päevakorda alles siis, kui hakatakse kinnisvara müüma.

Miks on vaja koostada projekt?

Krediidiasutuste tingimused laenude andmistel on aastatega tunduvalt karmistunud ja sellest tulenevalt pööravad pangad rohkem tähelepanu korras dokumentatsioonile ja registritele. Krediidiasutus võib öelda, et sellele objektile me laenu ei anna, sest tegu on ebaseadusliku ümberehitusega ja ei olda nõus kõnealust vara võtma laenutagatiseks.

Teine probleem, mis kaasneda võib, on müügi venimine. Klient ei pruugi dokumentatsiooni korrastamise lõppu ära oodata, leiab samaaegselt teise objekti, kus asjad on korras ja millega ta saab minna koheselt panka.

Oluline on ka teada, et kohalikel omavalitsustel on antud õigus seaduste mittejärgijaid trahvida.

Lisaks: klientidele on tulnud üllatusena, et kui midagi on objektil ehitatud/paigaldatud ebaseaduslikult, siis kindlustusjuhtumi korral ei ole kindlustusseltsidel kohustust hüvitada varale tekkinud kahju, kus ei ole dokumentatsioon ja registrid korras.

Näide elust enesest:

Olen kuulnud juhtumist, kus ehitisregistrisse polnud õhksoojuspumpa ja dušši märgitud, mistõttu ostuhuviline ei jõudnud dokumentatsiooni korrastamist ära oodata ja otsis endale teise kodu. Kõnealune vara oli ka miljööväärtuslikus piirkonnas, seega õhksoojuspumba välisosa tuli ära varjestada. Dušiga oli lihtsam, sest selle sai plaanimaterjalile lihtsalt peale joonistada ja registriandmed aktualiseerida. Õhksoojuspumba jaoks oli aga ikkagi vaja projekti. Tulemus: olukord venis ning kogu protsess võttis aega mitu kuud. Lisaks siis muidugi mainitu, et konkreetne ostuhuviline loobus ja soetas teise korteri.

Järeldused:

Maakleritel/omanikel tasub enne vara müüki üle vaadata registriandmed, kas tegelik olukord ja registrites olevad andmed kattuvad. Kui ei, siis hakata andmete korrastamisega tegelema juba enne müügiga alustamist.

Ostjal on võimalik enne panka minemist huvipakkuva vara kohta ehitisregistris olevad andmed ise üle kontrollida. Kui seal on puudujäägid, saab ostuhuviline juhtida omaniku tähelepanu probleemi(de)le. Oluline ongi seda teha just enne pangaga lepingute sõlmimist, et vältida peavalu ja kulusid seadustamisega, mis võivad siis juba ostja mureks saada.

Foto: Pixabay

Maikuu üllatas Tallinna korterite hinnakasvuga

02.06.2020

alt
alt

Koroonakriisi tulemusena tuleb hiigelkontorid väiksemateks ehitada

03.06.2020

Sarnased uudised

alt

Üürisuhteid reguleeriv eelnõu jõudis valitsusse

alt

Tallinnas lõpetatakse muru kõrguse mõõtmine

alt

Korteriühistul tuleks põhikirjas loobuda 100% häälteeenamuse nõudest

alt

Üksnes rahanappusele viidates ei või kohalik omavalitsus jätta ühiskanalisatsiooni ehitamata

alt

Riik hakkab maa kasutusvalduse pikendamisel lähtuma turuhinnast

alt

Maamõõtjate tegevuslitsentside kehtivus pikeneb

alt

Riik tahab metsaomanikke kaitsta pealetükkivate kokkuostjate eest

alt

Maxima püüab pidurdada Tartu Lidli ehitust

alt

Valitsus kiitis heaks maade hindamise läbiviimise

Kõige populaarsemad

1

Eesti korteriturul taas lõug vee peal

2

City24 „Kodukohting“ kutsub külastama oma unistuste kodu

3

Vigade varjamine ei päästa kinnisvara müüjat vastutusest

4

Korterihindade poolekslöömist seekord ei tule

5

YIT alustab uue hipodroomi ehitust Tuulasse

6

Üürisuhteid reguleeriv eelnõu jõudis valitsusse

Toimetaja valik

alt

Kuidas valida kinnisvara hindajat?

alt

Kinnisvaratehinguid saab edaspidi tõestada üle videosilla

alt

Kinnisvaratehinguid tehakse ka tänases kriisiolukorras