Kas poolikud arendused muutuvad tondilossideks?

1Partner Kinnisvara juhi Martin Vahteri sõnul 2008. aasta kriisiga võrreldavat kinnisvaraarendajate pankrotilainet tulemas pole, kuid ühe sektori ettevõtjatel võib kitsaks minna.

Kinnisvaraturu ülevaated, Uusarendused, Uued korterid, Martin Vahter, Kinnisvaraturg ja koroonakriis, 1Partner Kinnisvara, Uued  kodud, Uued korterid Tartus, Uued korterid Tallinnas

Martin Vahteri kinnitusel on elamuarenduste tervis hea, sest eelmisest kriisist õpiti ning laovaru on väike. “Ütlen ära, et tondilosse seekord ei tule. Arendajad tegid pigem projekte niiöelda maja haaval ning alustasid uue ehitamist alles siis kui vana müüdud. Ilma müügibroneeringuteta uut maja pelgalt lootuse pealt ehitama ei hakatud,” ütles Vahter.

“Ka pangad piirasid kahtlastele või vähese müügieduga arendustele ning tühjadele kruntidele laenamist, mis vähendas oluliselt riskantseid investeeringuid. Nendel väiksematel arendajatel, kel mingeid reserve müügi venimise korraks pole, võib igal ajal probleeme tekkida. Samas sellist suuremat krahhi, et terved kvartalid on pimedad, seekord ei tule,” lisas Vahter.

1Partneri juhi sõnul tehakse valmis arendused, mille ehitusleping sõlmitud ja pool maja püsti. Inimestel on kodu ikka vaja ning heas asukohas ning suure müügipotentsiaaliga projektid valmivad nii ehk naa. Näiteks kerkib Lasnamäe Majaka asumisse Tallinna ülemise tuletorni ümber väga eriline, kuid mõistliku hinnaga kvartal, mille tehingud toimuvad ka praegusel ajal. Nõrgemad või päris algusetapis projektid on aga seisma pandud, et mingi selgus ära oodata,” kommenteeris Vahter.

“Sektor, kus arendajad selgelt plaane ringi teevad, on ärikinnisvara. Järgmise paari-kolme aastaga pidi Tallinnas valmima 175 000 ruutmeetrit büroosid, aga osa neist jääb küll tulemata. Mis pooleli, see tehakse lõpuni, aga uute osas on arendajad väga ettevaatlikud. Kui kodu on asi, millesse inimesed on valmis korralikult investeerima, siis büroo on palju ratsionaalsem valik. Päris paljud ettevõtted ei pruugi enam üldse kontorisse samal kujul tagasi minna, tehakse kodus, tõmmatakse ruutmeetreid kokku ja jagatakse teiste ettevõtetega üldpindasid,” lisas Vahter.

Millest sõltub sise- ja välisukse hind?

26.05.2020

alt
alt

Kriis toob uute kortermajade projektidesse muudatused

26.05.2020

Sarnased uudised

alt

Mullu valmis kõige rohkem eluruume 3-5 korruselistes majades

alt

Tartu uusarenduste müügiturg kasvas mullu kriisist hoolimata

alt

Kaamos Kinnisvara: elamuarenduse aasta on alanud positiivselt

alt

Uusarenduste jääk aina langeb

alt

Uute korterite rabamine jätkub, valmis korterite jääk kasvab

alt

Mis kriis? Uusarendusi müüakse mulluse tempoga!

alt

Uusarenduste müük kogub uuesti hoogu

alt

Kriis toob uute kortermajade projektidesse muudatused

alt

Tallinnas ja Harjumaal müüdi kuu ajaga üle 500 uue korteri

Kõige populaarsemad

1

Soodsa üürihinna nautimise asemel tasub tegeleda kodu ostmisega

2

Kinnisvaraturule on saabunud defitsiit

3

5 asja, mille arvelt ei tohiks kontorit valides kokku hoida

4

Merekindlus saab uue naabri

5

Korterelamute rekonstrueerimise kriisitoetus jätkub

6

Ettevõtted otsivad võimalust bürooruumide ristkasutuseks

Toimetaja valik

alt

Kuidas koostada kinnisvarakuulutust, mis köidab tähelepanu ja tekitab usaldust?

alt

Kuidas korteri üürilt õigesti makse tasuda?

alt

Kinnisvaraturu struktuurimuutus: korteriomanditehingud jäid kinnisasjade tehingutele alla