Koroonaviirus pani Harjumaa ja Tallinna korteriturule pidurid peale – tehingute arv kukkus 44 protsenti

Teada on, et koroonaviiruse levik mõjutab kogu majandust ning sealhulgas ka kinnisvaraturgu. Hetkel ei oska veel mitte keegi öelda ega ennustada, milline on koroonaviiruse mõju kinnisvaraturule, kuid milliseid esimesi märke muutustest on juba näha, selgitab Lahe Kinnisvara hindaja Jaanika-Jane Tõnurist.

Kinnisvaraturu ülevaated, Kinnisvarastatistika, City24.ee, Jaanika-Jane Tõnurist, Lahe Kinnisvara

Tehingute arvu vähenemine

Harjumaa korteriturg on väga tugevasti mõjutatud Tallinna korteriturust, mistõttu on tehingute arvu ja keskmise hinna liikumine mõlemas piirkonnas võrdlemisi sarnane. Alates 2011. aastast on korteriturul tehingute arv Maa-ameti andmetel kasvanud. 2018. aastal tehingute arvu kasv pidurdus ning aasta jooksul teostati kokku 12385 tehingut, mida oli vaid 0,5% enam kui eelneval aastal. 2019. aasta jooksul teostati kokku 12667 tehingut, mida oli ca 2,3% enam kui 2018. aastal.

2019. aasta märtsis teostati Harjumaal 1157 ja aprillis 1055 korteriomandi tehingut. Tänavu teostati Harjumaal märtsis 993 tehingut, mis on 14,2 % vähem kui aasta tagasi. 2020. aasta 4. mai seisuga on teostatud aprillikuus vaid 590 tehingut, mis on võrreldes eelmise aasta aprilliga lausa 44,1 % vähem. Tehingute arv on viimase kuu aja jooksul langenud sealjuures nii Tallinnas, Tartus, Pärnus kui ka mujal Eestis.

Maakler Sirli Nurme sõnul tehti märtsikuu eriolukorra ajal varem kokkulepitud tehingud ikkagi ära. Terve aprillikuu kehtis Eestis eriolukord ja inimesed tunnevad huvi rohkem suvilate ja maamajade vastu. Põhjenduseks tuuakse, et kui järgmisel korral kehtestatakse eriolukord, on võimalus maale põgeneda.

Keskmise ruutmeetri hinna langemine

Sarnaselt tehingute arvule on kasvanud alates 2011. aastast Harjumaa korteriturul ka keskmine ruutmeetri hind. 2019. aastal teostati tehinguid keskmise hinnaga 1834 €/m2, mis on omakorda 6,6% kõrgem kui 2018. aastal.

2019. aasta märtsis teostati Harjumaal korteriomandi tehinguid keskmise hinnaga 1740 €/m2 ja aprillis 1747 €/m2. Tänavu teostati Harjumaal märtsikuus korteriomandi tehinguid keskmise hinnaga 1908 €/m2, mis on 9,7 % kõrgem kui aasta tagasi. 2020. aasta 4. mai seisuga on aprillikuu teostatud tehingute keskmine hind 1896 €/m2, mis on võrreldes eelmise aasta aprilliga 8,5 % kõrgem, kuid eelmise kuuga võrreldes 0,6 % madalam näitaja. Tehingute keskmine hind on viimase kuu aja jooksul langenud sealjuures nii Tallinnas, Tartus, Pärnus kui ka mujal Eestis. Ühe kuu baasil siiski veel järeldusi teha ei saa, kuna statistikat võivad mõjutada üksikud väga kallid või odavad tehingud ning arendatavate korterelamute asjaõigustehingute vormistamised.

Müügipakkumiste ja üüripakkumiste suurenemine

Korteri müügipakkumiste kui ka üüripakkumiste arv on aprillikuu seisuga tõusnud. Selleks on mitmeid põhjuseid. Esiteks mõned lühiajaliste korterite üüri majutusteenuste pakkujad on hakanud kortereid pikaajaliselt välja üürima. Teiseks on palju ka neid, kes on koroonakriisi tõttu kaotanud töö ning kellel on kas vaba raha otsa saamas või juba saanud ning kriisis “ellujäämiseks“ on vajalik kinnisvara müük. Kolmandaks soovitakse vara kõrgema hinnaga maha müüa enne kui korteriturul veelgi hinnad langevad. 2020. aasta märtsikuus oli kv.ee portaalis keskmiselt aktiivseid korteri müügipakkumisi Harjumaal 4227 ja neist 3853 pakkumist Tallinnas. 2020. aasta 4. mai seisuga oli aprillis Harjumaal pakkumisel keskmiselt 4418 korterit, millest Tallinnas 4032. 4. mai seisuga on Harjumaal müügipakkumiste arv ühe kuuga kasvanud 4,5 %. 2020. aasta märtsikuus oli kv.ee portaalis keskmiselt aktiivseid korteri üüripakkumisi Harjumaal 1428 ja neist 1390 pakkumist Tallinnas. 2020. aasta 4. mai seisuga oli aprillikuus Harjumaal pakkumisel 1856 üürikorterit, millest Tallinnas 1811. Üüripakkumiste arv Harjumaal 4. mai seisuga on kuu ajaga kasvanud lausa 30 %.

Kinnisvaraturu ülevaated, Kinnisvarastatistika, City24.ee, Jaanika-Jane Tõnurist, Lahe Kinnisvara

Tallinna korteri ruutmeetrihind langes aprillis võrreldes eelmise kuuga 0,7 protsenti

04.05.2020

alt
alt

Maamõõtjate tegevuslitsentside kehtivus pikeneb

04.05.2020

Sarnased uudised

alt

Uusarendused leiavad praegu väga hästi ostjaid

alt

Ärikinnisvara nõudlus püsib lähiajal madalam

alt

Mullu valmis kõige rohkem eluruume 3-5 korruselistes majades

alt

Paldiski kinnisvaraturu mootorid: töökohad ja hea ühendus Tallinnaga

alt

Jaanuari tehinguaktiivsus oli mullusega võrreldaval tasemel

alt

Tartu uusarenduste müügiturg kasvas mullu kriisist hoolimata

alt

Eelmisel aastal tõusis Keilas nii korterite, majade kui maa hind

alt

Uuring: eksperdid prognoosivad Tallinna kinnisvarahindade jätkuvat tõusu

alt

Korteritehingute ruutmeetri hinna vahe on kärisemas hiiglasuureks

Kõige populaarsemad

1

Uue pilvelõhkuja ankurrentnikuks saab Coop

2

Uus ehitisregister jõudis kasutajate ette

3

Lasnamäele rajatakse Tondiraba park

4

Pärnus sai nurgakivi ajaloo kalleim kortermaja

5

Lidli pood kerkib ka Tartu kesklinna

6

Eluasemelaenude kasvu tõukab tagant suur nõudlus

Toimetaja valik

alt

Kuidas koostada kinnisvarakuulutust, mis köidab tähelepanu ja tekitab usaldust?

alt

Kuidas korteri üürilt õigesti makse tasuda?

alt

Kinnisvaraturu struktuurimuutus: korteriomanditehingud jäid kinnisasjade tehingutele alla