Korterite hindu ei dikteeri enam müüjad, vaid ostjad

Kinnisvaraportaali City24.ee juhataja Karin Noppel-Kokerov andis lühiintervjuu ajalehele „Stolitsa“, milles kirjeldas praegust olukorda kinnisvaraturul.

Kinnisvaraturu ülevaated, Kinnisvaraturg ja koroonakriis, City24.ee, Kinnisvaraturg, Karin Noppel-Kokerov, Üürimine, Kinnisvara ost-müükMis ootab meie kinnisvaraturgu?

Kinnisvaraturgu ootab kohanemine uute oludega. Peale eriolukorra kehtestamist märtsis tabas kogu majandust šokk, mis peegeldub ka aprillis drastiliselt vähenenud tehingute arvus. Viimastel nädalatel on näha turu elavnemist ja City24 portaali külastatavus on tõusnud tavapärasele aprillikuisele tasemele. City24 külastajajatel on tavapärasest suurem huvi maamajade ja suvilate vastu, taastunud on korterite vaadatavus. Üürikorterite huvi püsis samal tasemel, samas on pakkumiste arv eelkõige Tallinna kesklinna kallimate korterite näol tõusnud, mis on tinginud üürihindade languse. Hetkel oleks pigem optimistlik ning ootaks tehingute mahu järk-järgulist taastumist. IMF prognoosib Eestile -7,5% majanduslangust aastaks 2020. See on väiksem kui oli eelmise kriisi ajal, samas tuleb silmas pidada, et karantiini tegelikud mõjud hakkavad majandusse jõudma alles aasta teises pooles. Positiivse poole pealt on pangad loonud ühised reeglid kodulaenu maksepuhkuse andmiseks ja on endiselt valmis kodu ostmist finantseerima.

Pikk kodusistumine on kindlasti muutnud inimeste omavahelisi suhteid kui ka ootusi kodule. Suurenenud on privaatsusvajadus. Inimeste kolimine kodukontoritesse on tõstnud vajadust kinnise ruumi järele, kus saab privaatselt tööd teha. Seda eriti lastega peredes. Seega võiks oodata, et kindlustatud pered hakkavad otsima ruumikamaid ja rohkemate tubadega elamisi.

Suured muutused on toimumas kinnisvara ostu-müügiprotsessis. Objekte tutvustatakse rohkem üle veebi, tähtsaks muutuvad head fotod, virtuaaltuurid ja videod.

Kriis on juba muutnud pikka aega kehtinud kinnisvaratehingute sõlmimise traditsiooni. Nüüd ei pea tehingu osapooled ilmtingimata notari juurde kohale minema, vaid tehinguid sõlmitakse kaugtuvastuse abil.

Kas kinnisvara ostmiseks või müümiseks on praegu hea või halb aeg?

Kodu ostmiseks on alati hea aeg, sest inimesed peavad ju kuskil elama ja pikemas perspektiivis kinnisvara niikuinii kallineb. Laenuga ostmise korral peab olema valmis pikemas plaanis laenuintresside tõusuks, mis tõstab kinnisvara lõplikku hinda oluliselt. Samuti võib tõusta pankade poolt nõutava sissemakse suurus ning muutuda ka tingimused laenuvõtjale. Seega ei pruugi ootamisega saavutatud hinnalangus kompenseerida laenust tulenevat kulukuse tõusu. Kui ei olda hilisemalt valmis suuremaid sissemakseid tegema võib ostuvõimalusest hoopis ilma jääda. Praegu on turg stabiliseerumas ning turul on häid pakkumisi. Riskid tuleks siiski hoolega läbi kaaluda.

Kui osta elamispindu investeerimise eesmärgil, kas edasimüümiseks või väljaüürimiseks, siis tasub natuke oodata ja hinnata kinnisvaraturu ning majanduse suundumusi üldisemalt. Poolteist kuud karantiini on olnud liiga lühike aeg, et põhjapanevaid järeldusi teha. Kinnisvara müüakse väga erineval põhjusel, mõnel on kiiresti raha vaja, teist kannustavad näiteks müüma perekondlikud probleemid, nii et alati midagi müüakse. Praegu peab müümisel arvestama aga sellega, et korterite hindu ei dikteeri enam müüjad, vaid ostjad.

Mida soovitaksite teha inimestel, kes teenisid raha kinnisvara väljaüürimisega?

Üüripindade vajadus ei kao kuskile, küll aga teevad üürihinnad korrektuuri allapoole, sest välisturistide ja võõrtööliste kadumise tõttu on hüppeliselt kasvanud üüripakkumiste maht. Üürilevõtjal on valida suurema hulga korterite vahel.

Kõige suurema probleemi ees on täna lühiajalised üürijad, kes on hakanud turistide puudumise tõttu oma külaliskortereid pikemaks ajaks välja üürima. Üürileandjail soovitan kulud üle vaadata kalkuleerida, kus on viimane piir, millega tasub korterit välja üürida. Üüri tulusus kindlasti väheneb, kui suudetakse üürnikke hoida.

Link originaalartiklile.

Riik tahab metsaomanikke kaitsta pealetükkivate kokkuostjate eest

30.04.2020

alt
alt

Tallinna Vanasadamas sai nurgakivi kruiisiterminal

30.04.2020

Sarnased uudised

alt

Kinnisvaraturule on saabunud defitsiit

alt

Uusarendused leiavad praegu väga hästi ostjaid

alt

Ärikinnisvara nõudlus püsib lähiajal madalam

alt

Mullu valmis kõige rohkem eluruume 3-5 korruselistes majades

alt

Paldiski kinnisvaraturu mootorid: töökohad ja hea ühendus Tallinnaga

alt

Jaanuari tehinguaktiivsus oli mullusega võrreldaval tasemel

alt

Tartu uusarenduste müügiturg kasvas mullu kriisist hoolimata

alt

Eelmisel aastal tõusis Keilas nii korterite, majade kui maa hind

alt

Uuring: eksperdid prognoosivad Tallinna kinnisvarahindade jätkuvat tõusu

Kõige populaarsemad

1

Kas eelistada kinkelepingut või testamenti?

2

Uusarendused leiavad praegu väga hästi ostjaid

3

Nõmme keskuse areng on sisse saanud uue hoo

4

Merko Ehitus käivitab 130 korteriga Metsatuka arendusprojekti Nõmmel

5

Soodsa üürihinna nautimise asemel tasub tegeleda kodu ostmisega

6

Pirita velodroomist võib saada spordikeskus

Toimetaja valik

alt

Kuidas koostada kinnisvarakuulutust, mis köidab tähelepanu ja tekitab usaldust?

alt

Kuidas korteri üürilt õigesti makse tasuda?

alt

Kinnisvaraturu struktuurimuutus: korteriomanditehingud jäid kinnisasjade tehingutele alla