Muutused kaubanduskeskustes on ilmselt paratamatud

Koroonaviiruse puhang on pannud kaubanduskeskused löögi alla. Enamikes Euroopa riikides on need suletud ja ilmselt avatakse alles piirangute lõdvendamise viimases faasis, kui viirus on lõpuks selgelt taandumas ning inimesed võivad taas lähestikku suhelda ja liikuda. On tõenäoline, et praegu toimuvad arengud muudavad ostukeskuste turgu jäädavalt.

Ärikinnisvara, Kaubanduspindade üür, Uus Maa Kinnisvarabüroo, Kaubanduspindade rent, City24.ee, Jaanus Laugus, Kaubanduspinnad, Kaubanduskeskused Tallinnas, Kaubanduskeskused

Lühikese ajaga on hoogustunud e-kaubandus ja tohutu koormuse on saanud logistikalahendused. Ostame ju enamiku kaupa internetist koos kontaktivaba kohaletoomisega. See on uus trend, mis ilmselt jääb ka edaspidi tarbija harjumustesse ning paljud esmatarbed, näiteks toit, aga ka kodutehnika ja mööbel, tellitakse tulevikus internetist.

Seega võib eeldada et logistikakeskused ja laomajandid saavad üha enam hoogu juurde ning kaubanduskeskuste ostlemise pool väheneb veelgi. Ellu jäävad need keskused, mis muutuvad jõulisemalt ja suunduvad vaba-aja veetmise kontseptsiooni suunas.

Ootame ostutänavaid

Eestis on viimastel nädalatel aina enam põnevust tekitamas trend, kus kaubanduskeskuse pood asendatakse eraldiseisva kauplusega. Ja seda Tallinna parimates piirkondades. On märgata, et kaupmehed soovivad senisest enam vabadust otsustada, kuidas oma poega toimetada ning võimalust ka kriisitingimustes kliente teenindada.

Võimalik, et ka Tallinnas saavad uue jõu ostutänavad, kus kauplejatel kõigil omad poed ja võimalus kinni pidada ohutusreeglitest. Ka linnavalitsusel tasuks kaaluda Viru ja näiteks Harju tänaval parendustöid, mis võimaldaks ka märjal või lumisel ajal puhta ja kuiva jalaga tänavakauplusi külastada. Sarnaselt Stockholmi või Helsinki kesklinna tuiksoontega, kus tänavatel on korralik drenaaž ja elektriküte.

Ühtlasi tundub see hea idee ka tulevasi kommertsarendusi silmas pidades. Järgmise kaubanduskeskuse asemel sobiks linnapilti pigem kaubatänav, kus kuiva jalaga saab mõnusalt, värskes õhus ja ukselt uksele oste sooritada.

Foto. Pixabay

Valitsus kiitis heaks maade hindamise läbiviimise

17.04.2020

alt
alt

Lasnamäe veerele kerkib uus kaubandushoone, ankurrentnikuks on Prisma

17.04.2020

Sarnased uudised

alt

Tartu Kandi arenduses peeti kahekordset sarikapidu

alt

Seli müüs Danske peahoone Bigbankile

alt

A. Lauteri tänavale kavandatakse kõrghoonet

alt

DEPO avab Tallinnas Eesti suurima aia- ja ehituskaupade poe

alt

Lumi Capital avas logistikakinnisvarale keskenduva ärisuuna

alt

Swedbanki peakontor kolib Hipodroomi kvartalisse

alt

Patarei Merekindluse hoovid saavad 5000-ruutmeetrise klaaskatuse

alt

Efteni kolmas fond tegi septembris rekordkäibe

alt

LVM: majutus-toitlustuspindadel algas suurem omanikevahetus

Kõige populaarsemad

1

III kvartali kinnisvaraturu aktiivsus oli kõrgem kui mullu

2

Uus parkimisnorm on löök koduostja rahakotile

3

Segased signaalid kinnisvarasektoris

4

Patarei Merekindluse arhitektuurikonkursi võitis ideekavand „Taevakaar“

5

Ehitushinnad langesid ka kolmandas kvartalis

6

Enim vargusi pannakse toime lukustamata ukse või lahtise akna kaudu

Toimetaja valik

alt

5 asja, millele uut kodu valides tähelepanu pöörata

alt

Kuidas valida kinnisvara hindajat?

alt

Kinnisvaratehinguid saab edaspidi tõestada üle videosilla