Mis siis, kui kinnisvarahinnad tõusevad koroonakriisist hoolimata?

Arvad, et see on jabur pealkiri? Võimalik, kuid möödunud töönädal tõi mitmeid põnevaid uudiseid, mis seda mõtet võiks toetada, kirjutab Domus Kinnisvara juhatuse liige Ingvar Allekand.

Nädala küsimus, Kinnisvaraturu ülevaated, Kinnisvara hindamine, Kinnisvara müük, Domus Kinnisvara, Kinnisvarahinnad, Kinnisvara hind, Ingvar Allekand 

On ju ootuspärane, et kui majanduses on turbulentsed ajad, pannakse suuremad projektid üldjuhul seisma. Nii tundub kõrvalt vaadates ka kinnisvaraarenduses järsult käsipidurit tõmmatavat. Eriti kui infoväli piirdub vaid börsifirmade avalike teadetega. Avalikkusele nähtava pinna all aga toimuvad märksa põnevamad protsessid. Pole uudiseks, et praegune olukord erineb totaalselt 2007-2008 kriisi eelõhtust justnimelt üldise rahandusliku positsiooni ja likviidsuse poolest.

Kinnisvaraarendajate omavahelises suhtluses tuleb selgelt välja, et investeeringute hoogu on jõuliselt pidurdatud mitte seepärast, et raha pole, vaid ootuses, et avanevad soodsad ostuvõimalused. Paralleelselt suheldes pankuritega ilmneb, et rahastuse piiramise otsust (ei arendajatele ega tarbijatele) pole ükski pank seni teinud. Ja kuskil töötavad rahatrükimasinad kiiremini, kui Rootsi riik jõuab rahapesu eest trahve välja kirjutada. Usun, et praegune eriolukord ja selle põhjused võimendavad juba mõnda aega kestnud trende st varasema kogemuseta “arendajal” on täna ilmvõimatu oma projektile rahastust saada ning tõenäoliselt kehtib see ka kehvapoolsete näitajatega tarbijale kodulaenu taotlemisel. Ent see tundub ka ainukene potentsiaalne soodusostude tegemise koht – varasemad investeeringud, mida on võimendatud väga kõrge intressiga projekti kiire lõpetamise lootuses.

Kui suur on selliste projektide osakaal tänasel turul … pigem päris väike. Põhjuseks seesama eelviidatud trend, et pangad on juba mõnda aega suunanud oma ressursi nendele arendajatele, kellel varasem kogemus ja omapoolne likviidsus ette näidata. Kõik ülejäänud on pidanud raha kaasama alternatiivsetest allikatest, mis tähendab väikeseid summasid ja väikeseid projekte. Küllap mõni selline nüüd omale uue omaniku leiabki, kuid mõju kinnisvaraturule tervikuna pole sellel rohkem, kui taas paar negatiivset pealkirja meedias. Põhiline uute korterite maht tuleb suurtelt tegijatelt, kellel on üldjuhul ka odav rahastus (ühe erandiga ehk) ja märkimisväärne likviidsus. Nii võibki juhtuda, et kui eriolukord ja selle järellainetus on lõppenud, oleme sunnitud nentima, et praegune järsk pidurdamine on loodetud ülepakkumise asemel tekitanud kinnisvaraturule hoopis defitsiidi.

Täna on seda võimatu ette näha, sest pole selge kas ja millal viiruse peatamiseks tekitatud eriolukord reaalselt majanduskriisiks muutub. Arvestades tohutuid päästepakette nii meil kui mujal, ei pruugi seda üldse juhtuda.

Inimesed istuvad kodus ja uudistavad kinnisvarakuulutusi

31.03.2020

alt
alt

RKAS määrati keskseks hankijaks kinnisvara arendus- ja korrashoiuvaldkonna riigihangetes

31.03.2020

Sarnased uudised

alt

Mida tähendaks kinnisvaraturule uus eriolukord?

alt

Kas COVID-19 viib linnarahva maale elama?

alt

Kui palju tehakse tehinguid uute korteritega?

alt

Üürida end vaeseks või osta end rikkaks?

alt

Millal ületatakse Tallinnas korteri ruutmeetri 2000-eurone hinnapiir?

alt

Mis ootab 2019. aastal Tallinna korteriomanikke?

alt

Kas mikrokorter ikka on unistuste elukoht?

alt

Mullu valmis kõige rohkem eluruume 3-5 korruselistes majades

alt

Paldiski kinnisvaraturu mootorid: töökohad ja hea ühendus Tallinnaga

Kõige populaarsemad

1

Alates 1. märtsist laieneb vingugaasianduri kohustus

2

Uutele hoonetele peab paigaldama elektriautode laadimistaristu

3

Jaanuari tehinguaktiivsus oli mullusega võrreldaval tasemel

4

Lasnamäele rajatakse Tondiraba park

5

Paldiski kinnisvaraturu mootorid: töökohad ja hea ühendus Tallinnaga

6

Luksustooted käivad paljudele uusarenduste asukatele üle jõu

Toimetaja valik

alt

Kuidas koostada kinnisvarakuulutust, mis köidab tähelepanu ja tekitab usaldust?

alt

Kuidas korteri üürilt õigesti makse tasuda?

alt

Kinnisvaraturu struktuurimuutus: korteriomanditehingud jäid kinnisasjade tehingutele alla