Koroonaviirus suurendab ebakindlust kinnisvaraturul

Swedbanki arvestuste järgi Tallinna eluaseme taskukohasus eelmisel aastal järk-järgult langes, kuna Tallinna korterite hinnakasv oli pealinlaste netopalga kasvust kiirem. Eelmisel aastal kasvas Tallinna korterite keskmine ruutmeetri hind 7,4%, samal ajal kui pealinlaste netopalk vaid 3,7%.

Kinnisvaraturu ülevaated, Swedbank, City24.ee, Marianna Rõbinskaja

Taskukohasuse halvenemise taga oli osaliselt 2018. aasta kõrgem võrdlusbaas – siis tegi taskukohasus järsu tõusu tänu tulumaksureformi toel kiiresti kasvanud netopalgale. Samuti mõjutas taskukohasust eelmise aasta viimases kvartalis korterite kiire hinnakasv.

Korterite keskmise ruutmeetri hinna ja palga suhe on aga viimasel kuuel aastal püsinud ligikaudu samal tasemel: eelmisel aastal pidi pealinna elanik Tallinna korteri ühe ruutmeetri eest välja käima 1,6-kordse netopalga.

Kvartaalset hinnakõikumist Tallinna korteriturul mõjutab uusarenduste valmimine

Eelmise aasta korterite hinnakasvu kiirenemise taga oli erandlik neljas kvartal, mil keskmine hinnakasv ulatus 11,6%-ni. Hinnakasvu vedasid siis nii uute korterite suurem osakaal tehingutes kui ka uusarenduste valmimine kallimate korterite segmendis. Neljandas kvartalis oli uute ja järelturu korterite hinnavahe ning uute korterite osakaal tehingutes viimase aja üks kõrgemaid – uute korterite hinnad olid järelturu korterite hindadest keskmiselt 30% kallimad ning uute korterite osakaal tehingutes moodustas 32%. Neljanda kvartali tugeva hinnakasvu põhjuseks oli ka madalam võrdlusbaas – 2018. aasta neljandas kvartalis oli hinnakasv vaid 2%, mida mõjutas majapidamiste ajutiselt halvenenud kindlustunne eluaset osta.

Koroonaviirus võib majapidamiste ebakindlust suurendada

Eelmisel aastal valmis Tallinnas 7% vähem kortereid ning ehituslube väljastati 1% vähem kui aasta varem. Uute korterite laojääk on eelmisel aastal veidi allapoole tulnud. Tehingute arv püsis Tallinna korteriturul eelmisel aastal ligikaudu samal tasemel kui kahel eelneval (9700-9800 tehingut). Eluasemelaenude portfell kasvas teist aastat järjest 7%, samas kui elanike hoiused suurenesid 9%. Majapidamiste kindlustunne osta või ehitada eluase on 2017. aasta tipust allapoole tulnud, kuid majapidamiste hinnang oma rahalisele olukorrale on järjest tõusnud. Mõnevõrra madalam pakkumine on olnud heas tasakaalus nõudlusega, kuid sel aastal näeme kinnisvaraturul tõenäoliselt jahenemist.

Koroonaviirusest tingitud hirm ja piirangud võivad suurendada majapidamiste ebakindlust ning palgakasv võib aeglustuda enam kui seda varasemalt ootasime. See võib vähendada nõudlust ning kinnisvarahindade kasvu järsult pidurada või need isegi langusesse viia. Meie hinnangul peaks mõju jääma aga lühiajaliseks. Suuri muutusi esimese kvartali statistikas veel ei kajastu. Esialgsetel andmetel oli selle aasta kahel esimesel kuul Tallinna korterite keskmine hinnakasv 6,7%. Eriolukorra tõttu on kinnisvaratehingute tegemine probleemne. See toob tehingute arvu kiire kukkumise, mis peaks peale eriolukorra lõppemist taastuma.

Korterite taskukohasus paranes nii Riias kui ka Vilniuses

Swedbanki indeksi järgi paranes neljandas kvartalis korterite taskukohasus Riias ja Vilniuses. Vilniuses paranes taskukohasus suuresti tänu kiirele netopanga kasvule, mis oli neljandas kvartalis 15%. Korterite hinnakasv oli neljandas kvartalis kõige kiirem Tallinnas, millele järgnes Vilnius (10%) ning Riia (6%). Pealinnade võrdluses oli neljandas kvartalis eluase jätkuvalt kõige taskukohasem Riias, kus suure osakaalu tehingutes moodustavad Nõukogude-aegsed korterelamud ning uute korterite osakaal on tagasihoidlik.

Elukohaandmete õigsust saab kontrollida ja vajadusel muuta e-rahvastikuregistris

16.03.2020

alt
alt

Kesk-Peetri: Mõnus elukeskkond suurlinna piiril

18.03.2020

Sarnased uudised

alt

Ilusa kinnisvarakuu lõpetas kriis

alt

Korterite pakkumishindade murenemine algas Mustamäelt

alt

Tallinna korteri ruutmeetri hind kasvas märtsis aastaga 11,6 protsenti

alt

Kriis toob kinnisvaraturule ka uusi võimalusi

alt

Koroonakriis ei ole korterite müügihindu veel oluliselt kõigutanud

alt

Mis siis, kui kinnisvarahinnad tõusevad koroonakriisist hoolimata?

alt

Inimesed istuvad kodus ja uudistavad kinnisvarakuulutusi

alt

Kriis paneb inimesed mõtlema maale kolimisele

alt

Kriisis saavad esimesena pihta päevinäinud korterite müüjad

Kõige populaarsemad

1

Ilusa kinnisvarakuu lõpetas kriis

2

Koroonakriis ei ole korterite müügihindu veel oluliselt kõigutanud

3

Kas kinnisvara eksperthinnang valmistas pettumuse?

4

Korterite pakkumishindade murenemine algas Mustamäelt

5

Kinnisvaratehinguid saab edaspidi tõestada üle videosilla

6

Esimese korruse kaubanduspindade nõudlus on oluliselt kasvanud

Toimetaja valik

alt

Kinnisvaratehinguid saab edaspidi tõestada üle videosilla

alt

Kinnisvaratehinguid tehakse ka tänases kriisiolukorras

alt

Kinnisvara ostuesindus on mõeldud neile, kes oma hambaid ise ei paranda