Uuring: kolmandik vastanutest plaanib lähiaastatel kinnisvara soetada

Luminor plaanib sel aastal kodulaenude andmist kahekordistada. Panga poolt Baltikumis läbi viidud uuringu kohaselt kavatseb ligikaudu kolmandik vastanutest lähima viie aasta jooksul kinnisvara soetada.

Kodulaen, korteri ostmine.

Luminori krediiditoodete juhi Heiki Raadiku sõnul on Luminor jõudnud viimased kaks aastat kestnud ümberkorralduste faasist kasvufaasi ning kodulaenude segment on panga jaoks strateegiline suund. „Kui seni on pank finantseerinud iga kümnendat kodulaenu võtnud inimest, siis meie tänavune eesmärk on väljastada iga viies uus kodulaen.“

Raadik rõhutas, et Luminor on kodulaenuturul konkurentsivõimeliste hindadega tagasi ning seda võimaldab ka eelmisel nädalal 500 miljoni euro väärtuses negatiivse intressimääraga tagatud pandikirjade emiteerimine.

„Samas on selge, et praegu tuleb kõigi plaanide puhul arvestada ka koroonaviirusega seotud arengutest tulenevate mõjudega,“ lisas ta.

Kinnisvaraeksperdi Tõnu Toomparki sõnul on nõudlus kinnisvaraturul olnud tugev, seda on toetanud kõrge tööhõive ja aina kasvavad sissetulekud.

“Konkurents pakkumiste vahel on samuti endiselt tugev, mis on hoidnud hinnad kontrolli all. Oluline on silm peal hoida, milline saab olema majandusturbulentsi mõju Euroopa majandusele ja seeläbi ka Eesti kinnisvaraturule,” ütles Toompark.

Nõudlust kinnitab ka Luminori poolt kolmes Balti riigis läbiviidud kinnisvaralaenude teemaline uuring. Ligikaudu kolmandik vastanutest Eestis (33%), Lätis (27%) ja Leedus (35%) plaanib järgmise viie aasta jooksul osta kinnisvara. Seda toetab eraisikute sissetulekute, ostujõu ja säästude kasv. Kusjuures rohkem kui pooltel vastajatel käib ostuprotsess suhteliselt kiiresti. Alates ideest kuni kinnisvara ostmiseni kulub vähem kui aasta (Eestis 59%, Lätis 56% ja Leedus 65% vastanutest).

Peamised põhjused eluaseme ostmiseks on ühest küljest soov kolida teise kohta ning pea samaväärselt nähakse selles head investeeringut. Soov elada teises kohas on sama suur nii Eestis kui ka Leedus (38%). Lätis on see näitaja natukene väiksem (36%). Uue kinnisvara soetamist näevad hea investeeringuna enim lätlased (41%) ja vähemtähtsaks peavad seda eestlased ja leedukad (vastavalt 37% ja 35%). Eesti paistab peamiselt silma sellega, et olemasolevat eluaset peetakse liiga väikeseks (eestlased 35%, samas kui lätlased 25% ja leedukad 26%).

Pea pooled küsitletutest nii Eestis (48%), Lätis (43%) ja Leedus (43%) ostsid viimase kodulaenu eest korteri tüüpprojektis, näiteks paneelmajas.

Rääkides maja ostust, siis eestlased (14%) ostsid maja pigem maale (võrdluseks Läti 12% ja Leedu 11%) ning Leedukad (20%) eelistasid maja linnas (Eestis ja Lätis oli see 11%). Kõige sagedamini eelistavad kolme riigi elanikud 51–80 ruutmeetri suurust kodu (Eestis vastas nii 45%, Lätis, 41% ja Leedus 46% vastanutest).

Luminori tellitud kinnisvarateemalise uuringu viis läbi uuringuagentuur SKDS. Uuring viidi läbi veebruaris 2020 ning vastajaid oli Eestis 1032, Lätis 1005 ja Leedus 1000.

Mida arvestada soklikorruse korterit ostes?

11.03.2020

alt
alt

Vahetult Tallinna piiri taga on kinnisvara hind kõrgem kui äärelinna asumites

12.03.2020

Sarnased uudised

alt

Rusikareegel esimese kodu ostuks

alt

Tuhanded plaanivad pensionirahaga tasuda eluasemelaenu

alt

Eluasemelaenude intressimäär langes kolme aasta madalaimale tasemele

alt

Inimesed on hakanud rohkem kodulaene võtma

alt

Kuidas saab pangalaenu noor inimene või maakodu ostja?

alt

Eluasemelaenude kasvu tõukab tagant suur nõudlus

alt

SEB: Pandeemia ei ole noorte jaoks eluasemelaenude võtmist pidurdanud

alt

Uuring: noored on valmis kodulaenule kulutama 300 eurot kuus

alt

Swedbanki kodulaenude suur ülevaade

Kõige populaarsemad

1

Kiratsev korteriühistu võib kinnisvaraturul saatuslikuks saada

2

Invego rajab Tallinna mereäärse Luccaranna elamurajooni

3

Millised on üleandmise-vastuvõtmise akti olulised aspektid kinnisvara ostul, müügil ning üürimisel?

4

Pärnu maantee ääres algas uue viiekordse kortermaja ehitus

5

Tallinna ehitusprojektide menetluste arv lööb rekordeid

6

Kaarsilla Kinnisvara ehitab Kandi arendusse kolmanda hoone

Toimetaja valik

alt

Mida jälgida vana (maa)maja renoveerimisel?

alt

Buumi pole, aga olukord on siiski uskumatu

alt

Kus on kinnisvaramull?