Elektrienergiasalvesti abil saab taastuvenergiat kasutada ka päikesepaisteta

Eestis on üha rohkem kodusid, mis on varustatud päikesepaneelide või elektrituulikutega. Need on head abivahendid, et hoida keskkonda ja säästa raha. Probleem rohelise energia juures on selle ebapüsivus – päike paistab vaid päeval ja tuul puhub ka iiliti. Elektriinsener Ragnar Roos kirjeldab, kuidas ja millise seadmega päikesepaneelide või tuulikute abil toodetud energiat salvestada saab.

Energiatõhusus, Päikeseenergia, Taastuvenergia, Energia salvestamine, City24.ee, Kodune elektrivarustus, Elektrienergiasalvesti

Milles probleem seisneb?

Päikeseenergia tootmise puhul on mure ennekõike selles, et enamik koduomanikke on ajal, kui päike paistab, kodust ära ja ei saa seega toodetud energiat kohe tarbida. Sellises olukorras müüvad enamik nn mikrotootjaid oma toodetud elektri elektrivõrgule. Õhtul kui koju tullakse ja tekib energiavajadus, ostetakse see elektrivõrgult tagasi. Lihtsustatult võiks ju mõelda, et 1 euroga müün ja tagasi ostan ka 1 euroga, aga reaalsuses lisandub igale ostetud kilovatt-tunnile veel võrgutasu, mis maksab umbes sama palju kui ostetud elektri kilovatt-tund. Eeltoodule lisaks leiab igalt elektriarvelt ka teisi makse ja tasusid, millega meid koormatakse iga kilovatt-tunni ostmisel.

Selleks, et energiat toota siis, kui see on võimalik ja kasutada siis, kui tahetakse, on vaja salvestussüsteemi. Varem turul olnud akulahendused on olnud kodumajapidamistes kasutamiseks liiga suured ja rasked – need täidaksid terve keldri või garaaži. Lisaks on ka nende eluiga (laadimiskordade arv) suhteliselt piiratud. Praeguseks oleme tänu tehnoloogia arengule jõudnud sinnamaani, kus akud on muutunud kompaktsemaks ja kodumajapidamistes on lõpuks võimalik energiat salvestada.

Kuidas energia salvestamine toimub?

Elektrienergiasalvestid, mis töötavad koos elektrivõrguga, on maailma mastaabis väga uudne lahendus. Selleks, et energiat salvestada ja sobival hetkel kasutada on vaja akupanka ja kahesuunalist muundurit. Elektrienergiasalvesti ongi lihtsalt seletatuna nendest kahest osast koosnev lahendus.

Kahesuunaline muundur omakorda koosneb alaldist ja inverterist ehk sellega on võimalik muuta vahelduvvoolu alalisvooluks ja vastupidi. See on vajalik, kuna elektrivõrgus on vahelduvvool (AC), aga päikesepaneelid ja akud toimetavad alalisvooluga (DC). Muundur suunab toodetud, aga mitte kohe kasutusse mineva voolu akupanka ja annab võimaluse seda endale sobival hetkel kasutada.

Akupank, mis piisavalt energiat salvestab, peab olema kordades võimsam kui need, millega taskust telefone laeme. Samal ajal peab see olema mõõtmetelt sobiv kodukasutuseks. Sellisteks koduste akupankade loomiseks kasutatakse liitium-ioon akusid. Autosõpradele on liitium-ioon akud tuntud elektriautodest. Just autotootjad ongi selle lahenduse välja töötamise eestvedajad. Esimene kodukasutajale mõeldud elektrienergiasalvesti, mis

Eestis turule tuli, on xStorage home süsteem (pildil). See kasutab Nissani toodetud akupankasid, mille sarnaseid võib leida näiteks Leaf mudelites. Säärased akupangad on autodes põhjalikult testitud ja tänu sellele võib olla kindel nende turvalisuses ka kodustes tingimustes.

Miks tasub energiat salvestada?

Nagu mainitud, saavad elektrienergiasalvesti süsteemist kindlasti kasu need, kellel on elektri tootmiseks kasutusele võetud elektrituulikud või päikesepaneelid. Oma elektritootmine ei ole aga kasu saamise eelduseks – akupank on võimalik ka elektrivõrgust täis laadida. Kui seda teha öösel, kui elektri hind on odavam, saavad päevased toimetused tehtud soodsamalt.

Elektrisalvestussüsteem on kasulik ka siis, kui kodudes on probleeme elektri kõikumisega. Enamasti puudutab see neid, kelle kodu asub elektriliinide lõpus. Nendeks on enamasti maakodud või suvilad, aga ka need, kelle naabrid on suured elektritarbijad ja mõjutavad teisi samal liinil paiknevaid elamuid. Sellisel juhul tagab süsteem stabiilse elektrivoo.

Elektrienergiasalvesti võib kujuneda ka lisateenimise võimaluseks, kui Eestisse laieneb nn. sagedusturg, mis Euroopas juba toimib. Sellise elektrituru puhul laekub tarbijatele teenustasu, kui tal on seadmed, mis suudavad vajadusel toetada elektrivõrku. Elektrienergiasalvesti on piisavalt võimas, et sellise seadmena arvesse minna ja seega omanikule tulu teenida.

Rohemõtlemine surub ärikinnisvara

04.03.2020

alt
alt

Uus Maa avas frantsiisi Põhja-Tallinnas

05.03.2020

Sarnased uudised

alt

Eesti kodumajapidamised toodavad kuusteist korda rohkem päikeseenergiat

alt

Uuring: päikesepaneelidest huvitub kaks kolmandikku Eesti elanikest

alt

Läbi hoonefondi rekonstrueerimise kliimaneutraalseks Eestiks – miks on energiamärgis oluline?

alt

EL võtab sihikule hoonete energiasäästlikkuse kasvatamise

alt

Väikeelamute omanikel on võimalus saada suuremahulistele rekonstrueerimistöödele enam toetust

alt

Viljandimaal valmis kohaliku tööhõive soodustamiseks üürimaja

alt

Arvestite kauglugemine muutub kohustuslikuks igas korteris

alt

Lugu eramaja omanikust, kelle maja päikesekatus katab kogu majapidamise elektrikulu ja jääb veel ülegi

alt

Rohemõtlemine surub ärikinnisvara

Kõige populaarsemad

1

Uue pilvelõhkuja ankurrentnikuks saab Coop

2

Uutele hoonetele peab paigaldama elektriautode laadimistaristu

3

Lasnamäele rajatakse Tondiraba park

4

Luksustooted käivad paljudele uusarenduste asukatele üle jõu

5

Pärnus sai nurgakivi ajaloo kalleim kortermaja

6

Eluasemelaenude kasvu tõukab tagant suur nõudlus

Toimetaja valik

alt

Kuidas koostada kinnisvarakuulutust, mis köidab tähelepanu ja tekitab usaldust?

alt

Kuidas korteri üürilt õigesti makse tasuda?

alt

Kinnisvaraturu struktuurimuutus: korteriomanditehingud jäid kinnisasjade tehingutele alla