Eluasemelaenude nõudlus on kõrge

Kuigi laenuturg oli jaanuaris eelmistest kuudest rahulikum, väljastati eluasemelaene ligi 100 miljoni euro väärtuses. See tähendab, et laenunõudlus on siiski suur – arvestades, et tavaliselt ei laenatagi aasta esimestel kuudel eriti aktiivselt.

Kodulaen, Eluasemelaenu taotlemine, Eluasemelaen, City24.ee

Jaanuaris võeti uusi eluasemelaene 9 protsenti suuremas mahus kui aasta varem. Selle peamiseks põhjuseks on kasvavad kinnisvarahinnad. Kuna soetada tuleb kallimaid eluasemeid, on suuremad nii omafinantseering kui ka laenusumma. Keskmine laenusumma kasvas eelmise aasta lõpuks ligi 90 000 euroni. Pankade väljastatud eluasemelaenude kogumaht oli jaanuaris 8,1 miljardit eurot ja aastaga oli see kasvanud 7 protsenti.

Muude laenude ja liisingute jääk oli jaanuari seisuga kokku 2 miljardit eurot. Eelmise aasta sama ajaga võrreldes on viimastel kuudel hoogsamalt antud tarbimislaene: jaanuaris kokku 35 miljoni euro eest. Ka autoliisinguid väljastatakse endiselt suhteliselt palju, kuid autoliisinguturu varasem väga kiire kasv on peatunud. Märkimisväärne nõudlus tarbimisfinantseerimise järele on ootuspärane, kuna tööpuudus on väike ja inimeste kindlustunne suur.

Ettevõtete laenuturgu elavdasid üksikud suured laenud, mis anti kinnisvara- ja ehitussektorile. Kuu lõpus oli ettevõtetele Eestis tegutsevatest pankadest väljastatud laenu- ja liisinguportfelli maht kokku 9,3 miljardit eurot ehk sama suur kui aasta varem. Portfelli mahu kasvu on pidurdanud kahe Eestis tegutsenud filiaali sulgemine; nende sündmusteta oleks laenumaht kasvanud umbes 3 protsenti. Oma investeeringuid rahastavad ettevõtted ka välismaalt, pangandusvälisest finantssektorist ja teistelt reaalsektori ettevõtetelt saadud vahenditega.

Pankade Eestis välja antud laenude kvaliteet püsib väga hea. Üle 60 päeva hilinenud maksetega laenude osakaal on vaid 0,6 protsenti. Viimastel kuudel on siiski veidi kasvanud üle 60 päeva hilinenud maksetega tarbimislaenude osakaal: 0,3 protsendi võrra, kokku 1,5 protsendini.

Hoiused Eestis tegutsevates pankades kasvavad endiselt tempokalt. Eesti ettevõtetel on hoiuseid kokku 7 ja majapidamistel 8,2 miljardit eurot, mõlema aastakasv on 8 protsenti. Mitteresidentide hoiuste osakaal kõikides hoiustes on 8 protsenti. Valdava osa neist moodustavad teiste Euroopa Liidu riikide majapidamiste hoiused.

Foto: Pixabay

Nõudlus uute elamispindade järele püsib endiselt

26.02.2020

alt
alt

Euroopas on algamas hoonete renoveerimislaine

26.02.2020

Sarnased uudised

alt

Suurem omafinantseering toob kodulaenu kergemalt

alt

Eluasemelaenuturg on koroonakevadest kiiresti kosunud

alt

Pangad finantseerivad taas keerulisemaid koduoste

alt

SEB: eluasemelaenude väljastamise maht kasvas aastaga 2 protsenti

alt

Laenupakkujad võistlevad taas koduostjate nimel

alt

Maksepuhkusel eluasemelaenude summa väheneb tasapisi

alt

Pankade ühise maksepuhkuste korra kehtivusaeg lõppes

alt

Eluasemelaenuturu aktiivsus on taastumas

alt

7 ajatut tõde kodulaenu taotlemisel

Kõige populaarsemad

1

Startis sügise suurim valmismajade kampaania

2

Kuidas valida elutoa diivanit?

3

Invego rajab Tiskreoja elurajooni juurde ulatusliku ridaelamukompleksi

4

Pangad finantseerivad taas keerulisemaid koduoste

5

Tallinna uus linnakeskus Fahle Park rajab liiklusele uued otseteed

6

Äripindade allahindlused said selleks korraks läbi

Toimetaja valik

alt

5 asja, millele uut kodu valides tähelepanu pöörata

alt

Kuidas valida kinnisvara hindajat?

alt

Kinnisvaratehinguid saab edaspidi tõestada üle videosilla