MKM soovitab Ida-Viru maakonnas ehitada 20-miljonise filmistuudio

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi (MKM) Ida-Viru maakonna ettevõtluse arendamisvõimaluste ülevaates osutatakse ühe võimalusena Viru Filmifondi filmistuudio ehitamisele, projekti eeldatav maksumus oleks 20 miljonit eurot. 

Filmistuudio.

Filmifondi koordineeriva SA Ida-Viru Ettevõtluskeskuse (IVEK) 2020-2025 arenguvajaduste hulgas välja toodud filmistuudio pakuks filmiloojatele tingimusi tööks siseruumides, ning aitaks MKM-i hinnangul tuua maakonda rohkem filmitegijaid ja looks turu teenusepakkujatele. Stuudio suurus on esimeste hinnangute kohaselt vähemalt 10 000 ruutmeetrit, 20-miljonisele ehitusmaksumusele, lisanduksid opereerimiskulud, näiteks turundus ja halduskulud. 

Samuti märgitakse ülevaates, et järeltöötluse ehk postproductioni võimaluste loomise vastu filmitööstuse tarvis on aktiivset huvi tuntud ja IVEK plaanib selle teema arendamisse panustada. Potentsiaalsed arvutitöökohad ka näiteks vastavate oskustega vanemaealistele inimestele on käsitletav niinimetatud hõbemajanduse osana. Samas vajab teenuse arendamine ja pakkumine toetust, näiteks filmifondilt kulude osalist toetamist. 

IVEK-i arenguvajadusena toob MKM-i analüüs välja ka info- ja kommunikatsioonitehnoloogia (IKT) koolitusasutus Jõhvi 42, mille eesmärk oleks värvata kohalikud spetsialistid eelkõige suurte rahvusvaheliste IKT ettevõtete teenistusse arendajatena. Ettevalmistused on asutuse rajamiseks käivitunud – hoone on leitud ning koostatakse rahastusskeemi, et leida 2 miljonit eurot käivitamiseks ja ligikaudu 500 000 eurot jooksvate aastaste kulude katteks. 

Viru Filmifond on Eesti esimene regionaalne filmifond, mis on asutatud 2013. aastal, nelja Ida-Virumaa omavalitsuste poolt. Viru Filmifond suurenes 2019. aastal tänu rahandusministeeriumi Ida-Viru programmi kaasrahastusele. Fondi regionaalsed rahastajad on Toila vald, Jõhvi vald, Alutaguse vald, Lüganuse vald ja Kohtla-Järve linn. Fond on rahaliselt toetanud 18 audiovisuaalse teose loomist.

IVEK-i peamisteks ülesanneteks on ettevõtjate ja MTÜde nõustamine, turismiklastri töös hoidmine ja arendamine ning Viru Filmifondiga seotud
tegevused. Käivitatud on haridusklastri loomine, tulevikuplaanis on kultuuriklastri loomine. Sihtasutuse eelarve on haridus- ja kultuuriklastrit arvestamata 1,5 miljonit eurot aastas. 

Ida-Virumaa ettevõtluse arendamisega tegeleb ka SA Ida-Viru Tööstusalade Arendus (IVTA), mille peamine ülesanne on Ida-Virumaa tööstusalade arendamine, eelistatult ette valmistatud infrastruktuuriga tööstusaladele uute sise- ja välisinvesteeringute maakonda toomine ning selleks vajaliku investorteeninduse teenuste pakkumine. 

IVTA 2020-2025 aastate arenguvajaduste plaanis on Auvere elektrijaama lähedale pealt kaevandatud aladele kavandatav põllumajanduse ja energeetika suunitlusega Auvere Agropark. Tööstuspargis toimuks köögiviljakasvatuse, kalakasvatuse, linnukasvatuse ning taastuvenergia valdkondade, sealhulgas päikesepaneelide ja madalate tuulikute, arendamiseks võimaluste loomine. Ala suurus on umbes 1500 hektarit ja 500-hektarise esimese etapi investeerimisvajadus infrastruktuuri väljaarendamiseks onligikaudu 5 miljonit eurot. 

Kavas on ka Ida-Viru Teadusnõukogu asutamine, et aidata formuleerida teaduspõhiselt maakonna ettevõtete ees seisvaid küsimusi, leida lahendusteid otsides vastavaid teadlasi, tehnoloogiaid ning paremini sisustada nutikast spetsialiseerumisest tulenevaid väljakutseid. Neli korda aastas koguneva nõukogu töösse on plaanis kaasata ka väliseksperte.

MKM-i tehtud ülevaate eesmärgiks on kaardistada ettevõtluse valdkonna toetusvõimaluste ja finantseerimisinstrumentide kasutust ning kättesaadavust Ida-Virumaal, samuti näha ette võimalikud lisategevused nende kättesaadavuse parandamiseks.

Allikas: BNS

Foto: Pixabay

10 nõuannet, kuidas vältida piiritüli

17.02.2020

alt
alt

Hipodroomi ärikvartali arhitektuurikonkursi võitis HGA

18.02.2020

Sarnased uudised

alt

Tallinna Vanasadamas sai nurgakivi kruiisiterminal

alt

Tallinna Vanasadama D-terminal uueneb 2020. aasta kevadeks

alt

Tallinna Sadama D-terminali ehituse algus lükkub juunikuusse

alt

Ülemiste Citys sai valmis uus 470-kohaline parkimismaja

alt

Tallinna Vanasadamas asuv D-terminali hoone rekonstrueeritakse

alt

Tallinna-Helsingi tunnel läheb maksma ligi 16 miljardit eurot

alt

Tallinna Sadam alustab D-terminali rekonstrueerimisega maikuus

alt

Jõelähtme võib osta Linnamäe hüdroelektrijaama

alt

Circle K ehitab Tallinna ringteele Jürisse uue teenindusjaama

Kõige populaarsemad

1

Alates 1. märtsist laieneb vingugaasianduri kohustus

2

Uutele hoonetele peab paigaldama elektriautode laadimistaristu

3

Jaanuari tehinguaktiivsus oli mullusega võrreldaval tasemel

4

Lasnamäele rajatakse Tondiraba park

5

Luksustooted käivad paljudele uusarenduste asukatele üle jõu

6

Paldiski kinnisvaraturu mootorid: töökohad ja hea ühendus Tallinnaga

Toimetaja valik

alt

Kuidas koostada kinnisvarakuulutust, mis köidab tähelepanu ja tekitab usaldust?

alt

Kuidas korteri üürilt õigesti makse tasuda?

alt

Kinnisvaraturu struktuurimuutus: korteriomanditehingud jäid kinnisasjade tehingutele alla