Luminor: kinnisvara hinnamulli lõhkemist näha ei ole

Luminor panga peaökonomisti Tõnu Palmi sõnul pole praegu näha buumiaegset eufooriat ja kinnisvara hinnamulli, mida Eesti koges 2007. aastal - Eesti majanduse kindlustunne püsib tema sõnul madalam isegi pikaajalisest keskmisest ning kinnisvara hinnakasv ei erine palju euroala keskmisest ja on kooskõlas sissetulekute kasvuga.

Kinnisvaraturu ülevaated, Toimetaja valik, Kinnisvarastatistika, Luminor, Tõnu Palm, Kinnisvaramull

"Aina kõrgemad ja kohati kriisieelset taset ületavad kinnisvarahinnad külvavad täna varasemast rohkem küsimusi ja vahest ka hirmu, et kas taaskord on tegemist mulliga, mis peagi lõhkeb. Samas on kinnisvaraturu tervist hinnates oluline vaadata ühe tegurina inimeste võlgnevuse kasvu ja täna on see selgelt mõõdukam kui kriisieelne kasvutempo," ütles Palm pressiteates.

"Eestis on eluasemelaenude portfelli aastakasv umbes 7 protsenti ja euroalas keskmisel 3,4 protsenti. See pole kaugeltki võrreldav 2006. – 2007. aasta ehk kriisieelse tempoga, mil eluasemelaenude portfell kerkis keskmiselt 64 protsenti aastas. Seejuures lisanduv laenumaht küündis 14 protsendipunktini SKP-st ja seda on palju ka agressiivse majandustiigri jaoks," lisas Palm. 

Palmi sõnul püsib Eesti majandust terviklikult vaadates selgelt mitte majandusbuumi trajektooril, vaid aeglustuval kasvutrendil. "Mõõdukam areng on kinnisvaraturu tervise jaoks hea. Kinnisvarasse investeerimisel tasub ennekõike arvestada oma sissetulekute ja tuleviku ootustega ning väikese varuga. Üle oma varju pole mõtet hüpata," selgitas peaökonomist.

"Samas liigne tagasihoidlikkus ei pruugi samuti kasuks tulla, sest kinnisvarahinna suund on ülespoole ning seda eelkõige keskustes arendatava uue kinnisvara toel. Teisalt Euroopa suurematele keskustele me hinnaskaalal niipea veel järele ei jõua ning elatustaseme seisukohalt on see hea," arvas Palm.

Palm tõi näiteks, et kui Tallinna kahetoalise korteri järelturu hind on jõudnud umbes 1800 eurole ruutmeetrist, siis rootslastel on võimalus maksta Stockholmi piirkonnas 5500 ruutmeetri eest ja linnakeskuses koguni juba üle 8600 euro. "Tõsi, palkade vahe on riikides samuti vähemalt kolmekordne ning seetõttu jääb Stockholmi kinnisvara kindlasti ka edaspidi kallimaks," nentis Palm.

Eurostati kinnisvara hinnaindeksi järgi ületasid kinnisvarahinnad möödunud aasta kolmandas kvartalis kriisieelset taset Luksemburgis 60 protsenti, Rootsis 53 protsenti, Saksamaal 48 protsenti ja Eestis 20protsenti. 

2006. – 2007. aasta kinnisvara hinnamull lõhkes Palmi arvates paljuski ülelaenamise ja finantssektori liigse riskijanu tõttu, kuid vigadest on ökonomisti sõnul õpitud ning varasema kinnisvarabuumi märke tema hinnangul täna pole, arvestades ka makromajanduse tasakaalu ja fundamentaalnäitajaid.

Hinnakõikumistega tuleb riskantsemate varade puhul, nagu aktsiad ja kinnisvara, Palmi sõnul alati arvestada, sest kohati võib jõuline pakkumine joosta nõudlusest ette. Risk mullideks tekib Palmi hinnangul reeglina siis, kui kinnisvara hind ei käi pikemal perioodil ühte sammu ostujõu kasvuga või kui hinnakasvu taga on lühiajaline kapital, mis võib turult emotsiooni ajel lahkuda.

Allikas: BNS

Foto: Pixabay

Uusarendus meelitab ostjaid 5-aastase ehitusgarantiiga

06.02.2020

alt
alt

Kui palju tehakse tehinguid uute korteritega?

07.02.2020

Sarnased uudised

alt

Buumi pole, aga olukord on siiski uskumatu

alt

Kus on kinnisvaramull?

alt

Kinnisvaraturu struktuurimuutus: korteriomanditehingud jäid kinnisasjade tehingutele alla

alt

Eesti elamuhinnad kasvasid kolmandas kvartalis EL-i keskmisest vähem

alt

Tulevikule annab näo kliimapagulane, mitte EURIBOR

alt

Ostujõu kasv soosib korteriturult eramuturule siirdumist

alt

Kinnisvaraettevõtjad ootavad mõõdukat kasvu

alt

Kui palju saab korteri hinnast alla tingida?

alt

Kantar Emor: Eestlaste koduostubuum jätkub ka lähiaastatel

Kõige populaarsemad

1

Kinnisvarabuum on inimeste peas, tehingute arv ja -hinnad seda tegelikult ei kinnita

2

Elamispindade eufooria taandus maikuus

3

Triple Net Capital ehitab Tondile 200 korteriga äri- ja eluhoone

4

Tallinna ühes suurimas elamuarendusprojektis startis neljas etapp

5

Üüriinvestori parim panus on Haabersti kolmetoaline

6

Tallinnas pandi nurgakivi Eesti esimesele rohelisele kõrghoonele

Toimetaja valik

alt

Mida jälgida vana (maa)maja renoveerimisel?

alt

Buumi pole, aga olukord on siiski uskumatu

alt

Kus on kinnisvaramull?