Heitunud metsaomanikud müüvad maa maha

Ranged nõuded, keerulised kliimaolud ja linnainimeste pahameel metsaraiete üle on seadnud täbarasse olukorda väikemetsaomanikud, kes näevad pahatihti lahendusena metsamaa müüki. Erametsaliidu juhi hinnangul mõjutab tänane metsadebatt kõige valusamalt maapiirkondades elavaid inimesi.

Seadusandlus, Kinnisvara müük, Ando Eelmaa, Metsamaa müük, Eesti Erametsaliit, Metsa müük, Metsamaa hind, Metsa hind

“Viimase viie aasta jooksul on väikemetsaomanikud olnud aktiivsed oma metsamaa müümisel. Metsa ostavad kokku agressiivsed hangeldajad ja endise omaniku rahulik majandamine asendatakse intensiivse äriplaaniga,” märkis Eesti Erametsaliidu juhatuse esimees Ando Eelmaa.

Maa-ameti andmetel on füüsilisest isikust metsaomanikud teinud aastatel 2014–2018 metsamaaga 16 640 tehingut, kokku ligi 100 000 hektari osas. Väikemetsaomanike arv ja nende omandis oleva metsamaa pindala on sellega järjepidevalt vähenenud. Kinnistute müügiga kaasneb sageli ka elukoha vahetus ja maapiirkondadest lahkumine. Need otsused vähendavad veelgi väikeste maakogukondade sidusust. Sageli on oma metsa lähedal elavad omanikud kohaliku elu jaoks olulised kogukonna liidrid, tööandjad ja teenusepakkujad.

Eelmaa sõnul on metsamajandamine väikestele metsaomanikele oluline täiendav sissetulekuallikas. “Mets toob piltlikult toidu lauale, parandab katuse ja koolitab lapsed. Mets on ikka olnud maainimese pank ja pensionisammas,” ütles Eelmaa. “Metsa kui keskkonna väärtust näeb ka selle omanik. Aga naabril ei saa keelata tema enda õunapuult toiduks vilju noppida sellepärast, et teise maja aknast on neid õunu ilus vaadata,” näitlikustas erametsaliidu juht tänast olukorda, kus metsaomanikud kipuvad võimalike piirangute, võõraste pahameele aga ka kõrge maksukoormuse tõttu oma metsa ise majandamise asemel hoopis maha müüma.

Ühe lahendusena näeb Eesti Erametsaliit ka maksusüsteemi muutmist nii, et see motiveeriks väikemetsaomanikke metsamaa müümise asemel oma metsi majandama. Kuna omandireformiga tagastatud metsamaa müük on tulumaksuvaba, kipuvad väikeomanikud praegu eelistama kinnistu müüki.

Olukorra parandamiseks on liit rahandusministeeriumile teinud ettepaneku metsaomanike maksustamisel arvesse võtta investeeringud enne ja pärast metsamaterjali müümist. Täpsemalt, et füüsilisest isikust metsaomanike maksustamisel rakendada metsatehingutel tulumaksusoodustust 5000 eurot aastas.

Tartu linn plaanib uute kortermajade ehitamist

05.02.2020

alt
alt

LVM: kinnisvaraekspert Arakast ehmatasid Kalamaja ühetoalised

06.02.2020

Sarnased uudised

alt

Kinnisvara müük põhjustab rohkelt õiguslikke vaidlusi

alt

Tootsi tuulepargi kinnistu enampakkumise võitis Eesti Energia

alt

Haruldus: Saaremaal ootab uut omanikku renoveeritud Mustjala tuulik

alt

Keila SOS lasteküla asemele tuleb hooldushaigla

alt

Veebruarist saab notaritoiminguid teha ka Eesti välisesindustes

alt

Valitsus eraldas Kiviõli maade ostuks ligi kolm miljonit eurot

alt

Lahe Kinnisvara sõlmis Riigi Kinnisvara AS-ga lepingu 76 kinnisvaraobjekti müügiks

alt

Kavandatav üüriregulatsioon on pigem kosmeetilist laadi

alt

Mõned majad oskavad rääkida

Kõige populaarsemad

1

Aktiivne korteriturg ei ole eramumüüki hoogustanud

2

10 nõuannet, kuidas vältida piiritüli

3

Merko ehitab ligi 9 miljoniga Tartu maanteele Hiltoni hotelli

4

Pro Kapital sõlmis Ratsuri majade 3,5-miljonise ehituslepingu

5

Tallinnas ja Harjumaal müüdi kuu ajaga üle 500 uue korteri

6

Kiikri kvartali arendusprojekti eelviimane etapp sai nurgakivi

Toimetaja valik

alt

Luminor: kinnisvara hinnamulli lõhkemist näha ei ole

alt

Kas seadustamata hoone eest ootab kopsakas trahv?

alt

Küsitlus: Parkimiskoht ja köögimööbel olgu uue korteri hinna sees!