Korterite hinnad rallisid ka jaanuaris

Uus aasta algas kinnisvaraturul traditsiooniliselt vaikselt, kuid see ei pidurdanud jätkuvat hinnatõusu, ega ka muidu suurt huvi uue kodu ostmise vastu, vahendab jaanuarikuu kinnisvaraturu ülevaadet Uus Maa Kinnisvarabüroo analüütik Igor Habal.

Kinnisvaraturu ülevaated, Igor Habal, Kinnisvaraturu analüüs, Korteriturg, Uus Maa Kinnisvarabüroo

Jaanuar on traditsiooniliselt kinnisvaraturu üks kõige vähemaktiivsemaid kuid – 2017. aastal oli jaanuar korteritehingute arvult tagantpoolt kolmas, 2018. aastal tagantpoolt teine ja 2019. aastal tagantpoolt esimene. Aasta esimene kuu seostub valdavalt kasinusega – oma osa on siin väga kulukal aasta viimasel kvartalil, mil lisaks kinnisavaratehingutele tuleb teha ka muid väljaminekuid.

Nii sõlmiti kogu Eestis äsja lõppenud jaanuaris esialgsetel andmetel 1584 korteriomandi ostu-müügitehingut, mis võrreldes eelmise aasta sama ajaga on 45 tehingu võrra vähem. Müüdud korterite mediaanhind suurenes aga 6% võrra, tõustes tasemele 1489 €/m2. Tegemist on jaanuari kõigi aegade kõrgeima tehingute mediaanhinnaga.

Lõviosa tehingutest, ehk 60% (940 korterit), sõlmiti Harjumaal. Järgnesid Ida-Virumaa (147 korterit), Tartumaa (132 korterit) ja Pärnumaa (102 korterit), samas kui Hiiumaal ei sõlmitud mitte ühtegi korteritehingut. Võrreldes mullusega jäid esialgsel hinnangul plussi seitse maakonda, suurim muutus tuli aga Tartumaalt, kus sõlmiti 57 tehingut vähem kui mullu jaanuaris.

Tehingute mediaanhind oli samuti kõrgeim Harju- ja Tartumaal, mis olid ka ainsad maakonnad, kus näitaja ületas 1000 €/m2 piiri (vastavalt 1873 €/m2 ja 1375 €/m2). Võrreldes mullusega kasvas Harjumaal mediaanhind 5,7% ja Tartumaal 8,3%. Need on ka maakonnad, mis suuresti oma mahu tõttu kujundavad üle-Eestilist hinnataset. Näiteks 2019. aastal sõlmiti kahes maakonnas 2/3 kogu Eesti korteritehingutest.

Tallinn: uusarendused ja hinnatõus

Tallinnas sõlmiti jaanuaris esialgsetel andmetel 740 korteri ostu-müügitehingut, mille mediaanhind oli 1915 €/m2. Võrreldes eelmise aasta sama ajaga sõlmiti 22 tehingut vähem, samas mediaanhind oli 2% kõrgem.

Kui 2019. aastal oli tehingute mediaanhind teatavasti veidi vähem kui 1900 €/m2, siis 2020. aasta lõpuks jääb vastav näitaja ilmselt 2000 €/m2 ümber.

2019. aasta IV kvartali lõpuks oli uusarenduskorterite keskmine pakkumishind ilma parkimiskoha ja panipaigata ca 2750 €/m2, mis oli 5% kõrgem kui tunamullu samal ajal. Kuna ka järelturukorterite hinnad on liikunud sünkroonis uute korterite hindadega, siis jääb aastane hinnakasv tõenäoliselt sellesse vahemikku.

Ka tehingute arv jääb mullusega võrreldes stabiilseks – aasta jooksul valmib sama suurusjärk uusarenduskortereid nagu mullu (umbes 3300–3400) ning kuna uusarendusturg on viimasel viiel-kuuel aastal olnud turu aktiivsuse peamine indikaator, lähtume ennustuste tegemisel peamiselt just sellest. Jaanuaris tuli turule ligi 300 uusarenduskorterit, millest suurima mahu moodustas Haaberstisse kerkiv Rocca Towers’i I etapp 132 korteriga.

Tartu: rahuliku pealispinna all pulbitses aktiivne turg

Tartus oli jaanuar esialgsetel andmetel tagasihoidlik – sõlmiti vaid 89 korteri ostu-müügitehingut, mis tähendab, et esmakordselt pärast 2016. aasta jaanuari jäädi alla 100 tehingu piiri. Erinevalt tehingute arvu tagasihoidlikkusest, oli mediaanhinna näitaja läbi aegade paremuselt teine, ületades sarnaselt 2019. aasta augustiga 1500 €/m2 piiri. Oma osa oli siin uusarendustel, kus sõlmiti mitmeid tehinguid hinnaga 3000 €/m2 ja enam.

Statistilise pealispinna all oli turg aga väga aktiivne. Jaanuari märksõnaks olid uusarendused, mille suur maht peegeldab aktiivset ehituslubade turgu – 2019. aastal anti ehituslube umbes 840 korteri ja ridaelamuboksi ehitamiseks, 2018. aastal oli vastav arv umbes 600. Lisaks suurtele arendustele (Raadimõisa Kodu Tartu külje all, Mõisavahe Kodu Annelinnas) on turgu elavdanud mikrokorterite arendused Laial ja Staadioni tänaval. Sealjuures ületati neist viimases arenduses pakkumishinnana esmakordselt Tartus 4000 €/m2 piir.

Kinnisvaraturu üldist aktiivsust on kinnitanud ka maaklerid, kelle hinnangul oli palju ostuhuvilisi ja hindamisi. Nii oli elav ka tavapäraselt vaikne üksikelamute turg, kus reeglina kasvab huvi pigem kevadel.

Pärnu: aktiivne tehinguturg

Pärnus sõlmiti 2020. aasta jaanuaris 72 korteri ostu-müügitehingut, mille mediaanhind oli 1035 €/m2.
Tehingute mõttes oli tegemist viimaste aastate aktiivseima jaanuariga, millele suure panuse andsid eelkõige just väikesed korterid – kuni 55 m2 suuruste korterid moodustasid tehingute koguarvust enam kui kaks kolmandikku (mullu oli see protsent vaid 57).

Tõenäoliselt oli uusarenduste vähesuse tõttu mediaanhind aga mullusest madalam – eelmise aasta jaanuaris oli vastav näitaja 1125 €/m2 ning üle-eelmisel aastal 1284 €/m2. Kuna Pärnus suurenes ehitusloaga lubatud korterite arv 2019. aastal enam kui 350ni (2018 oli vastav maht 200 korterit), siis on vastupidiselt jaanuarile oodata mullusega üsna sarnase aktiivsusega aastat.

Narva: rekordiline hinnatase

2020. aasta algas Narvas tehingute mediaanhinna paari viimase aasta parima tulemusega. Müüdud 47 korteri mediaanhind oli esialgsetel andmetel 477 €/m2, mis oli viimaste aastate tasemest keskmiselt 70–80 €/m2 võrra kõrgem. Kõrge mediaanhind saavutati peamiselt tänu 1- ja 2-toaliste korterite müükidele. Absoluutarvudes tehingute keskmine hind ei erinenud (21 400 eurot), 2018. aasta (20 616 eurot) ja 2019. aasta (20 192 eurot).

Kuna aga korterite pakkumishind pole märkimisväärselt suurenenud, võib arvata, et jaanuarikuine kõrge hinnatase jääb aasta kontekstis erandlikuks.

Foto: Pixabay

Keila SOS lasteküla asemele tuleb hooldushaigla

04.02.2020

alt
alt

Tartu linn plaanib uute kortermajade ehitamist

05.02.2020

Sarnased uudised

alt

Oktoobri kinnisvaraturul koroonaviiruse mõju ei peegeldunud

alt

Uuring: Tallinna kesklinnas soovib elada ainult viiendik Eesti noortest

alt

Uute korterite rabamine jätkub, valmis korterite jääk kasvab

alt

Notarite Koda: kinnisvaratehingud on aastatagusega võrreldes taastunud

alt

Pealinna paneelikate hinnad on uusarenduste kõrval tardunud

alt

Oktoober tõi korteriturule aasta parima tulemuse

alt

Pealinna korteriturg õitseb ega lase end koroonast kuidagi segada

alt

Tallinna korteri ruutmeetri hind tõusis oktoobris 6,3 protsenti

alt

Uue kodu ostmise soov püsib

Kõige populaarsemad

1

Saaremaal üüritakse välja imelist spaamaja

2

Rail Baltica Ülemiste ühisterminali ehituseks läheb järgmisel aastal

3

Oktoobri kinnisvaraturul koroonaviiruse mõju ei peegeldunud

4

Citycon omandas Kristiine Keskusega piirnevad krundid

5

LHV Varahaldus ostab Jüril kolm kinnistut

6

LVM laiendab müügihitiks kujunenud eramupiirkonda Kuressaare piiril

Toimetaja valik

alt

5 asja, millele uut kodu valides tähelepanu pöörata

alt

Kuidas valida kinnisvara hindajat?

alt

Kinnisvaratehinguid saab edaspidi tõestada üle videosilla