Eesti koolidest saavad tulevikus vanadekodud

Euroopa Komisjoni rahvastikuprognoosi kohaselt kasvab üle 65-aastaste osakaal rahvastikus järgmistel kümnenditel hüppeliselt. 1Partner Kinnisvara juhi Martin Vahteri sõnul mõjutab see trend ka kinnisvaraturgu – noortele peredele mõeldud elamute kõrvale juba kerkivad seenioride majad ja koolidest võivad saada vanadekodud.

Kinnisvaraturu ülevaated, Martin Vahter, 1Partner Kinnisvara

Martin Vahteri kinnitusel on Soomes levinud seenioride majad, kus on väikesed korterid ning ühisruumid, toitlustus ning ka meditsiiniabi. “Kõik on tsentraalselt organiseeritud ja kuna teenuste kulu jagatakse inimeste vahel ära, siis on see ka mõistliku hinnaga,” rääkis Vahter.

“Sellised korter-vanadekodud on inimlik viis vanaduspõlve veetmiseks. Inimesel on oma tuba ja luba, aga samas tagatakse esmavajalikud tugiteenused,” lisas Vahter.

“Tallinna Linn ehitab sarnast tüüpi 80-korteriga seenioride elamut Põhja-Tallinna. Kindlasti ei jää see ainsaks ning sellised elamud jõuavad varsti ka kinnisvaraarendajate huviorbiiti. Eks arendajad peavad juba praegu vananeva ühiskonnaga arvestama, näiteks kolmekorruselises uues majas on lift juba reegel, mitte erand,” ütles Vahter.

1Partneri juhi sõnul on ka paljude Eesti pensionäride või nende laste rahalised võimalused kasvanud. “Iseseisvusaastatega on tekkinud jõukamad põlved, kes on elu jooksul kinnisvara või vahendeid kogunud ja valmis senise kodu eale sobivama vastu vahetama, ” ütles Vahter.

Euroopa Komisjoni rahvastikuprognoosi kohaselt moodustavad praeguste sündimus- ja rändetrendide püsimisel 2060. aastal üle 65-aastased ELi rahvastikust 32 protsenti, mis on üle kümne protsendipunkti võrra enam kui praegu.

“Sellises kasvutempos peame varsti mitte ühe maja, vaid linnaosade kaupa vanuritele sobivaid elamispindasid rajama või kohandama. Võimalus on selliseid kommuune ka rajada Tallinnast välja, kus enamus linnasid-asulaid on väheneva rahvastikuga. Pensionäride asulad loovad omakorda selliste kommuunide teenindamiseks töökohti,” kommenteeris Vahter.

“Paratamatult muutub tulevikus ka praeguste populaarsete ja elujõuliste elurajoonide elanikkonna struktuur. Peetrisse ehitatakse kolmandat kooli, Viimsis on neid juba kuus. Kui lapsed suureks kasvavad, siis polegi üldse utoopiline, et vananeva ühiskonna tulemusena saavad tulevikus paljudest koolidest vanadekodud,” ütles Vahter.

Foto: Pixabay

Rahapesuskandaalid mõjutasid ka kinnisvaraturgu

16.12.2019

alt
alt

Üle poole Eesti elanikest ei oma kodus esmaseid tulekustutusvahendeid

18.12.2019

Sarnased uudised

alt

Kinnisvaratehingute koguväärtus on seitsme protsendi võrra kõrgem kui aasta tagasi

alt

„Jõuluks koju“ viskas kinnisvara hinnad taevasse

alt

Eesti elamukinnisvara hinnad kasvasid EL-i keskmisest kiiremini

alt

Lasnamäel alles läheb suuremaks ehitamiseks

alt

Tallinna korterid tegid omanikud mullu jälle jõukamaks

alt

Kõrged kinnisvarahinnad ostjaid ei kohuta

alt

Eesti kalleimad ja odavaimad korterid suuremates linnades aastal 2019

alt

Tallinna korteri ruutmeetri hind kerkis detsembris 12,1 protsenti

Kõige populaarsemad

1

Kavandatav üüriregulatsioon on pigem kosmeetilist laadi

2

Järsult kallinenud parkimistasud panevad põntsu mitmele Tallinna äripiirkonnale

3

Uusarendused on Riias kuum teema: Merko Läti tütar investeerib kinnisvaraprojektidesse 260 miljonit

4

Tartus valmis Maarjamõisa parkimismaja

5

Eesti elamukinnisvara hinnad kasvasid EL-i keskmisest kiiremini

6

Riik aitab parandada Kagu-Eesti spetsialistide elamistingimusi

Toimetaja valik

alt

Kas seadustamata hoone eest ootab kopsakas trahv?

alt

Küsitlus: Parkimiskoht ja köögimööbel olgu uue korteri hinna sees!

alt

5 tähelepanekut 2019. aasta üüriturust