Muudatus nõuab hoonetele elektriautode laadimistaristute paigaldamist

Ehitusseadustiku muutmise eelnõu seob hoone energiatõhustamise toetused saavutatud energiasäästu mahuga ning uutel ja oluliselt rekonstreeritavatel hoonetel peab olema paigaldatud laadimistaristu elektriautodele.

Seadusandlus, Ehitamine, Uusarendused, Ehitusseadustik, Elektriautode laadimiskohad, Elektriautode laadimine, Elektriautode laadimistaristu

Laadimistaristu tuleb paigaldada juhul kui parkimiskohti on kavandatud rohkem kui kümme. Elamu püstitamisel tuleb kõik parkimiskohad varustada ka juhtmetaristuga. Juhtmetaristu koosneb kaablikaitsetorudest, millesse on parkimiskoha omaniku või rentniku soovi korral võimalik paigaldada elektrikaabel laadimispunkti jaoks.

Sellega on tagatud, et parkimiskohtade omanikud saavad vajaduse korral hõlpsalt paigaldada elektriauto laadimispunkti. Mitteelamu puhul tuleb juhtmetaristuga varustada vähemalt viiendik laadimiskohtadest ja paigaldada tuleb vähemalt üks laadimispunkt.

Olemasolevate hoonete olulisel rekonstrueerimisel on elektriautode laadimistaristu nõuded samad, mis uute hoonete püstitamisel, ehk juhul kui hoone teenindamiseks on ette nähtud rohkem kui 10 parkimiskohta, seisab majandus-ja kommunikatsiooniministeeriumi eelnõu seletuskirjas.

Kuna laadimistaristu paigaldamisega kaasnevad kulud ja ehitustööd, on sellele seatud viie aasta pikkune üleminekuaeg. Nõue ei kohaldu juhul kui laadimistaristu paigaldamise kulud ületavad seitse protsenti rekonstrueerimise kogumaksumusest.

Elektriauto laadimistaristut  ei pea paigaldamata  hoonetes, mille püstitamiseks või oluliseks rekonstrueerimiseks on  ehitusloa taotlus esitatud enne  2021. aasta 10. märtsi.

Nõude sätestamisel piirdutakse minimaalse elektriauto laadimispunktide arvuga, sest 2019. aasta alguse seisuga oli maanteeameti registrisse kantud 1443 elektriautot,  mis on kõigist registrisse kantud autodest 0,2 protsenti.

Eelnõu võtab üle EL-i direktiivi puhta energeetika meetmepaketist, mille eesmärk on energiatõhususe esikohale seadmine, taastuvenergia valdkonnas globaalse juhtpositsiooni saavutamine ja tarbijate seisukohalt õiglase energia hinna tagamine.

Euroopa Liidu energia lõpptarbimisest 40 protsenti ja kasvuhoonegaaside heitest 36 protsenti on tingitud olemasoleva hoonefondi kasutamisest. Sellega moodustab hoonefond Euroopa Liidu energiatarbest kõige suurema osa. Eestis ulatub hoonete osa energia lõpptarbimisest 50 protsendini.

Allikas: BNS

Foto: Pixabay

Pärnu elanikud on elukeskkonnaga rahul

04.11.2019

alt
alt

Küsitlus: Parkimiskoht ja köögimööbel olgu uue korteri hinna sees!

04.11.2019

Sarnased uudised

alt

Nordecon ehitab 32 miljoniga Tiskreoja elurajooni 400 korterit

alt

Noblessneri sadamalinnaku järgmises etapis valmib ligi 23 700 ruutmeetrit korteri- ja äripindu

alt

Arco Vara: ehitusaktiivsus kasvab tänavu Tallinna lähipiirkondades

alt

Uute viie ja enama korrusega kortermajade ehitamisele kehtestatakse peagi lifti rajamise nõue

alt

Elanikud vaidlustavad Pärnu masinatehase asemele elurajooni ehitamise

alt

Uus korter pealinna: Kus on kõige rohkem uusarendusi?

alt

Kõige mainekamad kinnisvaraarendajad on Merko, Liven ja YIT

alt

Kodust ilma jäämiseks piisab allkirjast

alt

Lasnamäele kerkib kaasaegne MotorCenter keskus

Kõige populaarsemad

1

Uute korterite põud ei jäta ostjale kauplemisruumi

2

Uus korter pealinna: Kus on kõige rohkem uusarendusi?

3

Tallinna ähvardab sotsiaalne ja ruumiline kapseldumine

4

Kas korterite kiire hinnatõus on statistiline illusioon?

5

Airbnb toaüürijatelt oodatakse suuremat tulumaksu laekumist

6

Sündis kinnisvaraettevõte 1Partner Seven

Toimetaja valik

alt

Küsitlus: Parkimiskoht ja köögimööbel olgu uue korteri hinna sees!

alt

5 tähelepanekut 2019. aasta üüriturust

alt

Peidetud kinnisvarapärlid ehk kuhu investeerida?