Muudatus nõuab hoonetele elektriautode laadimistaristute paigaldamist

Ehitusseadustiku muutmise eelnõu seob hoone energiatõhustamise toetused saavutatud energiasäästu mahuga ning uutel ja oluliselt rekonstreeritavatel hoonetel peab olema paigaldatud laadimistaristu elektriautodele.

Seadusandlus, Ehitamine, Uusarendused, Ehitusseadustik, Elektriautode laadimiskohad, Elektriautode laadimine, Elektriautode laadimistaristu

Laadimistaristu tuleb paigaldada juhul kui parkimiskohti on kavandatud rohkem kui kümme. Elamu püstitamisel tuleb kõik parkimiskohad varustada ka juhtmetaristuga. Juhtmetaristu koosneb kaablikaitsetorudest, millesse on parkimiskoha omaniku või rentniku soovi korral võimalik paigaldada elektrikaabel laadimispunkti jaoks.

Sellega on tagatud, et parkimiskohtade omanikud saavad vajaduse korral hõlpsalt paigaldada elektriauto laadimispunkti. Mitteelamu puhul tuleb juhtmetaristuga varustada vähemalt viiendik laadimiskohtadest ja paigaldada tuleb vähemalt üks laadimispunkt.

Olemasolevate hoonete olulisel rekonstrueerimisel on elektriautode laadimistaristu nõuded samad, mis uute hoonete püstitamisel, ehk juhul kui hoone teenindamiseks on ette nähtud rohkem kui 10 parkimiskohta, seisab majandus-ja kommunikatsiooniministeeriumi eelnõu seletuskirjas.

Kuna laadimistaristu paigaldamisega kaasnevad kulud ja ehitustööd, on sellele seatud viie aasta pikkune üleminekuaeg. Nõue ei kohaldu juhul kui laadimistaristu paigaldamise kulud ületavad seitse protsenti rekonstrueerimise kogumaksumusest.

Elektriauto laadimistaristut  ei pea paigaldamata  hoonetes, mille püstitamiseks või oluliseks rekonstrueerimiseks on  ehitusloa taotlus esitatud enne  2021. aasta 10. märtsi.

Nõude sätestamisel piirdutakse minimaalse elektriauto laadimispunktide arvuga, sest 2019. aasta alguse seisuga oli maanteeameti registrisse kantud 1443 elektriautot,  mis on kõigist registrisse kantud autodest 0,2 protsenti.

Eelnõu võtab üle EL-i direktiivi puhta energeetika meetmepaketist, mille eesmärk on energiatõhususe esikohale seadmine, taastuvenergia valdkonnas globaalse juhtpositsiooni saavutamine ja tarbijate seisukohalt õiglase energia hinna tagamine.

Euroopa Liidu energia lõpptarbimisest 40 protsenti ja kasvuhoonegaaside heitest 36 protsenti on tingitud olemasoleva hoonefondi kasutamisest. Sellega moodustab hoonefond Euroopa Liidu energiatarbest kõige suurema osa. Eestis ulatub hoonete osa energia lõpptarbimisest 50 protsendini.

Allikas: BNS

Foto: Pixabay

Pärnu elanikud on elukeskkonnaga rahul

04.11.2019

alt
alt

Küsitlus: Parkimiskoht ja köögimööbel olgu uue korteri hinna sees!

04.11.2019

Sarnased uudised

alt

Uutele hoonetele peab paigaldama elektriautode laadimistaristu

alt

Firmad lõid käed Kindrali Majade ehitamiseks

alt

Tartu väljastas ehitusload kahe korterelamu püstitamiseks

alt

Uute korterelamute ehitustööd tõid päevavalgele 18. sajandi laevavraki

alt

Tabasalu südamesse kerkiv elukvartal sai nurgakivi

alt

Merko käivitab Noblessneri sadamalinnakus uue korteriarendusprojekti

alt

Tallinna kesklinna kerkib luksuslik butiikmaja

alt

Metro Capital rajab Kadriorgu mere äärde kaks luksuslikku korterelamut

alt

Tartus said nurgakivi kaks Tüve tänavale ehitatavat munitsipaalmaja

Kõige populaarsemad

1

Kortereid rabatakse kokku justkui raha kaotaks väärtuse

2

Majutusteenuse osutamine muutus firmade jaoks lihtsamaks

3

Viljandile terendab kaks uut ostukeskust

4

Lähiaastatel jõuab elamute rekonstrueerimisse üle miljardi euro

5

Hipodroomi Kvartali üheks suurrentnikuks saab Rimi

6

Tallinna korteri ruutmeetri hind tõusis aprillis 7,1 protsenti

Toimetaja valik

alt

Mida jälgida vana (maa)maja renoveerimisel?

alt

Buumi pole, aga olukord on siiski uskumatu

alt

Kus on kinnisvaramull?