Muudatus nõuab hoonetele elektriautode laadimistaristute paigaldamist

Ehitusseadustiku muutmise eelnõu seob hoone energiatõhustamise toetused saavutatud energiasäästu mahuga ning uutel ja oluliselt rekonstreeritavatel hoonetel peab olema paigaldatud laadimistaristu elektriautodele.

Seadusandlus, Ehitamine, Uusarendused, Ehitusseadustik, Elektriautode laadimiskohad, Elektriautode laadimine, Elektriautode laadimistaristu

Laadimistaristu tuleb paigaldada juhul kui parkimiskohti on kavandatud rohkem kui kümme. Elamu püstitamisel tuleb kõik parkimiskohad varustada ka juhtmetaristuga. Juhtmetaristu koosneb kaablikaitsetorudest, millesse on parkimiskoha omaniku või rentniku soovi korral võimalik paigaldada elektrikaabel laadimispunkti jaoks.

Sellega on tagatud, et parkimiskohtade omanikud saavad vajaduse korral hõlpsalt paigaldada elektriauto laadimispunkti. Mitteelamu puhul tuleb juhtmetaristuga varustada vähemalt viiendik laadimiskohtadest ja paigaldada tuleb vähemalt üks laadimispunkt.

Olemasolevate hoonete olulisel rekonstrueerimisel on elektriautode laadimistaristu nõuded samad, mis uute hoonete püstitamisel, ehk juhul kui hoone teenindamiseks on ette nähtud rohkem kui 10 parkimiskohta, seisab majandus-ja kommunikatsiooniministeeriumi eelnõu seletuskirjas.

Kuna laadimistaristu paigaldamisega kaasnevad kulud ja ehitustööd, on sellele seatud viie aasta pikkune üleminekuaeg. Nõue ei kohaldu juhul kui laadimistaristu paigaldamise kulud ületavad seitse protsenti rekonstrueerimise kogumaksumusest.

Elektriauto laadimistaristut  ei pea paigaldamata  hoonetes, mille püstitamiseks või oluliseks rekonstrueerimiseks on  ehitusloa taotlus esitatud enne  2021. aasta 10. märtsi.

Nõude sätestamisel piirdutakse minimaalse elektriauto laadimispunktide arvuga, sest 2019. aasta alguse seisuga oli maanteeameti registrisse kantud 1443 elektriautot,  mis on kõigist registrisse kantud autodest 0,2 protsenti.

Eelnõu võtab üle EL-i direktiivi puhta energeetika meetmepaketist, mille eesmärk on energiatõhususe esikohale seadmine, taastuvenergia valdkonnas globaalse juhtpositsiooni saavutamine ja tarbijate seisukohalt õiglase energia hinna tagamine.

Euroopa Liidu energia lõpptarbimisest 40 protsenti ja kasvuhoonegaaside heitest 36 protsenti on tingitud olemasoleva hoonefondi kasutamisest. Sellega moodustab hoonefond Euroopa Liidu energiatarbest kõige suurema osa. Eestis ulatub hoonete osa energia lõpptarbimisest 50 protsendini.

Allikas: BNS

Foto: Pixabay

Pärnu elanikud on elukeskkonnaga rahul

04.11.2019

alt
alt

Küsitlus: Parkimiskoht ja köögimööbel olgu uue korteri hinna sees!

04.11.2019

Sarnased uudised

alt

Triple Net Capital pani nurgakivi Peetris asuvale Veskikodu elurajoonile

alt

Uus parkimisnorm on löök koduostja rahakotile

alt

Tartu DUO Loftid pidasid sarikapidu

alt

Kalaranna Kvartali suurarendus sai nurgakivi

alt

Maxima püüab pidurdada Tartu Lidli ehitust

alt

Tartu ehitab Ihastesse neli kortermaja

alt

Pro Kapital sõlmis Ratsuri majade 3,5-miljonise ehituslepingu

alt

Merko alustab Uus-Veerenni arenduse kolmanda etapi ehitusega

alt

Tartu linn plaanib uute kortermajade ehitamist

Kõige populaarsemad

1

Saaremaal üüritakse välja imelist spaamaja

2

Uuring: Tallinna kesklinnas soovib elada ainult viiendik Eesti noortest

3

Rail Baltica Ülemiste ühisterminali ehituseks läheb järgmisel aastal

4

Citycon omandas Kristiine Keskusega piirnevad krundid

5

Oktoobri kinnisvaraturul koroonaviiruse mõju ei peegeldunud

6

Kuidas säästa vannitoa sisustamisel ruumi?

Toimetaja valik

alt

5 asja, millele uut kodu valides tähelepanu pöörata

alt

Kuidas valida kinnisvara hindajat?

alt

Kinnisvaratehinguid saab edaspidi tõestada üle videosilla