Kuidas käituda, kui helistab kinnisvaramaakler?

Paljud inimesed eelistavad oma kodu ise müüa või välja üürida, kuid puutuvad vaatamata sellele kokku maakleritega, kes uurivad, kuidas nad saaksid kinnisvara müügile või üürimisele kaasa aidata.

Nädala küsimus, Nõuanne, Kuidas valida kinnisvaramaaklerit?, Erki Sepa, Mart Saa, Kinnisvaramaakler, Peep Sooman, Karin Noppel-Kokerov

„Aeg-ajalt pöörduvad meie poole pahased kliendid, kellele ei meeldi, et pärast kinnisvarakuulutuse ülespanekut võtavad nendega ühendust maaklerid ja pakuvad abi kodu müümisel. Paraku ei ole kinnisvaraportaali võimuses kuidagi maakleritele nende käitumist ette kirjutada,“ ütles City24.ee juhataja Karin Noppel-Kokerov.

Laam kinnisvara juhatuse liikme Mart Saa sõnul on kirjeldatud teema olnud päevakorral läbi aastakümnete. „Vähem aktuaalne on see ajal, mil müümine on raskem. Siis vajatakse maaklerite abi ja nõustutakse pea alati nendega koostööd tegema. Halvematel aegadel on kinnisvaraturul ka palju vähem inimesi, kes ise tahavad müügiprotsessi läbi viia.“

Saa arvates on enamik inimestest täna koostööks siiski valmis, kui maakleril on ostja ette näidata. Kuid alati leidub isikuid, kes soovivad ise müügiprotsessi läbi viia ja see on igati arusaadav. „Kui maaklerile öeldakse, et mina ei soovi sinu kliendile müüa ja koostööd teha, siis tuleks maakleril seda aktsepteerida. See on omaniku õigus.“

Pindi Kinnisvara juhatuse liikme Peep Sooman ütles, et loomulikult pole maaklerita kodu müümine mingi patt, kuid küsimus taandub iga müüja isiklikule kompetentsile ja ajale.

„On hulk inimesi, kes suudavad kuulutusele lisada ilusa teksti ja korralikud fotod ning oskavad ka kinnisvaraportaalides olevate kinnisvarapakkumiste põhjal enam-vähem õige müügihinna määrata. Minu soovitus on, et pange ise müües kinnisvarakuulutuse juurde selge märge „Maakleritel palume mitte tülitada“.

„Kui inimene kirjutab kuulutuses, et palun maakleritel mitte tülitada, siis peaks seda soovi austama,“ rääkis ka RE/MAX City juhatuse liige Erki Sepa. „Aga alati ei maksa arvata, et maakler tahab müügi üle võtta, tihti helistatakse selleks, et pakkuda lihtsalt klienti kellele korter võiks sobida. Kui maakler küsib selle eest ühe protsendi vahendustasu ja viib kogu tehingu selle eest korralikult lõpuni, siis pole ju midagi hullu.“

Maakleritel on oma portfellides tavaliselt lisaks müügiobjektidele ka palju ostusoovidega kliente, kes ise ei soovi pidevalt portaalides surfata ja seda õiget endale otsida. „Inimesed tahavad tänapäeva kiire elutempo juures aega kokku hoida, et mitte käia vaatamas objekte, mis neile ei pruugi sobidagi. Seepärast tellitakse õige objekti leidmiseks teenus maaklerilt, kes aitab välja valida sobivaimad objektid,“ kirjeldas Mart Saa.

„Tasub meeles pidada, et maakleri töö pole ainult kuulutuste ülespanek, vaid ta on võimeline ka objekti dokumentatsiooni korrastama, juriidilist nõu andma ning puhtfüüsiliselt kinnisvara kiiremaks ja õiglase hinnaga müügiks ette valmistama. Maakler esindab tegelikult tervet kinnisvarafirma tagatuba, kus on palju kogemusi ja teadmisi, kuidas kinnisvaratehing paremini lõpule viia. Kinnisvarafirma esindajana kasutan isegi mina alati maakleri teenuseid ja seda ühel väga kindlal põhjusel – et vältida isiklike emotsioonide lokkamist. Maakler on hea vahemees, lepitaja, kui tuleb näiteks ostja ja hakkab sinu kinnisvara maha tegema, lootes hinda alla suruda või kasvavad emotsioonid mõnel muul põhjusel üle pea,“ rääkis Sooman.

„Eks see osaline pelglikkus maaklerite suhtes on tingitud sellest, et turul on veel suvalisi maaklereid, kes otsivad lihtsalt hõlptulu ja ei suuda omanikule müügiprotsessis lisaväärtust luua. Ise oma kodu müües soovitaks siiski maakleritega suhelda, kui mõni neist juhtub helistama, aga kindlasti guugeldadage ning uurige maakleri tausta,“ soovitas Sepa.

Kinnisvaramaaklerite usaldusväärsust saab näiteks uurida ka Eesti Kinnisvaramaaklerite Koja maaklerite registrist.

Karin Noppel Kokerovi sõnul tuleb tahes-tahtmata arvestada faktiga, et valdav osa Eesti kinnisvaratehinguist saab teoks maaklerite abiga. Oma teenuste pakkumine või müümine on osa kinnisvaramaakleri igapäevatööst ja sarnaselt toimivad kõik teenuste ning kaupade vahendajad. Kui keegi teenust ei soovi, saab alati viisakalt keelduda.

„Juhul kui inimene on otsustanud ise kinnisvaraportaali kaudu oma kodu müüa ja saab seepeale kõnesid maakleritelt, siis soovitan siiski helistaja rahulikult ära kuulata – võib-olla on tal teie jaoks just parim pakkumine,“ sõnas Noppel-Kokerov.

Foto: Pixabay

Tartu kesklinna parkimismaja arhitektuurivõistluse võitis „Turuplats“

30.10.2019

alt
alt

Aasta puitehitis on Tulivee salapiiritusemuuseum ja kontserdikeskus

01.11.2019

Sarnased uudised

alt

Kuidas osta korter sissemakseta?

alt

Kuidas kinnisvara hindamisest maksimumi võtta?

alt

Põletav küsimus: Kas praegu on mõistlik kodu osta või mitte?

alt

Kas notariaalsest kaugtõestamisest saab uus normaalsus?

alt

Mida jälgida elamukrundi valikul?

alt

Kuidas mõjutab COVID-19 uusi kodulaene?

alt

Millised tegurid mõjutavad kinnisvara väärtust?

alt

Millele pöörata tähelepanu eriolukorra ajal kodu ostes?

alt

Kas eriolukord annab õiguse nõuda üürisumma vähendamist?

Kõige populaarsemad

1

Puhas sissekolimise rõõm ja luksus!

2

DEPO avab Tallinnas Eesti suurima aia- ja ehituskaupade poe

3

City24.ee toob reaalsed kliendid

4

Swedbanki peakontor kolib Hipodroomi kvartalisse

5

Andree Raid: Kinnisvarainvestorid, palun rahakott valmis panna!

6

Lumi Capital avas logistikakinnisvarale keskenduva ärisuuna

Toimetaja valik

alt

5 asja, millele uut kodu valides tähelepanu pöörata

alt

Kuidas valida kinnisvara hindajat?

alt

Kinnisvaratehinguid saab edaspidi tõestada üle videosilla