Kinnisvarainvestori taasärkav vaenlane – vakants!

Tänases keskkonnas, kus majanduse väljavaade on kahanevatele kasvunumbritele vaatamata stabiilne, tekivad investoritest kinnisvaraomanikel nii-öelda „vanad-uued“ väljakutsed.

Investeerimine, Domus Kinnisvara OÜ, Jaan Liitmäe

Keerulistel masuaegadel oli omaniku valik raskustes üürniku puhul kas langetada mingiteks perioodideks tugevalt üürihinda või paindumatu lähenemise korral üürnik sootuks kaotada taludes rahavoo vähenemist. Lisaks oldi valmis ka andma üürnikule õigust koondamistelaine järgselt võtma vabanevatele pindadele allüürnike. Tänasel hetkel kipub aga kasvava äriga üürnik järjest sagedamini lahkuma rendilepingu lõppedes tervikuna uuele värskelt ehitatud või renoveeritud (suuremale) pinnale ning omanikule terendab valus vakantsusperiood, mille alternatiiviks omaniku vaates vaid halvad kompromissid – kas langetada hinda või investeerida lisaks pinna kvaliteedi tõstmisesse säilitamaks olemasolevat üürihinda. Tulemuseks varasemast nõrgem tootlus ning selle tuletisena ka langev vara väärtus.

Viite masuaegadele tõin välja just põhjusel, et siis olid paljudes situatsioonides sundviskes nii omanik kui üürnik. Omanikul tahtis omakapital kaitsmist, pangalaen teenindamist ning kogu hoone kõrvalkulud tasumist. Seega oli hoone akendes valguse alles hoidmine igale omanikule kriitiline. Üürnikul oli samal ajal vaja jätkuvalt oma majandustegevust üleval hoida, kuigi inimeste arv kahanes ning selle baasilt tekkis omanikuga ühisosa, kus mõlemad tahtsid üksteiselt midagi. Vahe tänase situatsiooniga seisneb selles, et muutunud vajadustega üürnikul on võimalus senise lepingu lõppedes lihtsalt lahkuda ning jätkuvalt tugev uute pindade pakkumine, lubab sellist praktikat sageli kasutada. Ainus aspekt, kus huvid lühiajaliselt rohkem või vähem osapooltel kohtuvad, on üürniku huvi saada oma kolimiseperioodiks täiendavat paindlikust, andes omanikule võimaluse lühiajaliselt vana pinda jätkuvalt üürituna hoida, otsides paralleelselt vabanevale pinnale uut üürniku. Kuigi statistikas on vakantsusnumbrid pigem jätkuvalt madalad üle kõikide erinevate segmentide, on eelmise majanduskasvu perioodil ehitatud uusobjektide omanikel täna valida üürniku lahkumisel kas (ajutiselt) kõrgema vakantsi või madalamate hindade vahel, sest värskelt ehitatud pind saab hinnapreemia juba kasutusesolevatelt pindadelt endale.

Mida saab olema lähitulevikus väga huvitav jälgida, on omanike ning rentnike valikud uute pindade osas sõlmitavate rendilepingute kestvuse ning hindade fikseerituse osas. Nimelt tahavad mõlemad osapooled korraga nii kindlust lähituleviku tarbeks koos paindlikkusega alates mingist hetkest tulevikus tingimusi vajadusel muuta või lepingust sootuks väljuda. Kui hinnas kokkulepe võib saabuda turu piisava läbipaistvuse puhul üsna kiiresti, võib kokkuleppe saavutamine lepingu tähtajaga seotud mõlema poole õiguste osas osutuda keerukamaks. Kokkuvõtvalt suunab üürnike julgem liikumine ühelt pinnalt teisele omanike soovima pikemaid murdumatuid lepinguid, mille vastu üürnikud soovivad omakorda olulist hinnalangetust. Tulemuseks on hetkel tüüpilised esimese 5 aasta puhul muutmatud lepingud, millise tähtaja saabumisel hakkavad rentnike koosseisus toimuma reeglina pidevad muudatused.

Kokkuvõttes on sündivad kokkulepped rendilepingute kestvuse ning tingimuste osas alati mõlema osapoole huvide ning hirmude sümbioos, mis lubab mõlemal osapoolel nende tingimustega kokkulepitud perioodi jooksul „elada“. Vakantsus tuleb mängu kui olemasoleva pinna omaniku ootus uue üürihinna ning muude tingimuste osas sunnib rentniku liikvele või nagu täna sagedamini näeme, tahab hea tööandja pakkuda töötajatele kaasaegseimat töökeskkonda ning siis ollakse valmis ka kolimisest tulenevaid ebamugavusi taluma, lootuses et see hoiab töötaja rahuloleva ning rõõmsana.    

Gaasiküttega kortereid ja maju ei maksa karta

10.10.2019

alt
alt

Uksed lukku! Enamik varastest käib läbi lukustamata uste ja lahtiste akende

14.10.2019

Sarnased uudised

alt

Efteni kolmanda fondi puhaskasum kasvas aprillis 465 000 euroni

alt

Efteni kolmas fond peatab Eften Kinnisvarafondiga ühinemise

alt

Kinnisvaravaldkonna võitlus rahapesu vastu

alt

Naised on kinnisvarasse investeerimisel otsusekindlamad

alt

Kinnisvarainvesteeringu tegemise vaenlane number üks

alt

Porto Franco sõlmis 102 miljoni eurose laenulepingu

alt

Efteni kolmanda fondi kasum langes jaanuaris 464 000 eurole

alt

Pro Kapital pikendas võlakirjade lunastustähtaega kahe aasta võrra

alt

Möödunud aastal maksis investeerimiseks sobiv üürikorter keskmiselt 62 600 eurot

Kõige populaarsemad

1

Tartu endisest kunstimuuseumist saab eksklusiivne korterelamu

2

Kinnisvaraturul läheb paremini kui oleks võinud oodata

3

Justiitsministeerium lubab üüriturule paindlikkust

4

Aastaks 2050 tuleb renoveerida suur osa hoonefondist

5

Mida tähele panna, kui ehitate oma maja pangalaenuga?

6

Üürnikud lahkuvad kriisis selja pööranud kinnisvaraomanike juurest

Toimetaja valik

alt

Kuidas valida kinnisvara hindajat?

alt

Kinnisvaratehinguid saab edaspidi tõestada üle videosilla

alt

Kinnisvaratehinguid tehakse ka tänases kriisiolukorras