Mida tähendab, et kinnisvara puhul maksab asukoht?

Kinnisvaraturu kõige levinuimaks klišeeks on „kinnisvara puhul maksab asukoht, asukoht ja veelkord asukoht“. Pindi Kinnisvara juhatuse liige Peep Sooman kirjutab lahti, mida see väide tegelikult tähendab ja milline mõju on soodsal asukohal.

Nädala küsimus, Nõuanne, Asukoha valik, Kinnisvara müük, Kuhu osta kinnisvara?, Peep Sooman, Kinnisvara asukoht Et asja mitte segaseks ajada, võtame hetkel vaatluse alla elukondliku kinnisvara, sest äriobjektide puhul kehtivad veidi teistsugused kriteeriumid. Erandeid on alati, kuid allpooltoodud viis rusikareeglit kehtivad enamustel juhtudel.

Kaugus keskusest

Igal asustusüksusel on keskus ja igal riigil on keskus. Mida lähemal riigi keskuse keskpunktile, seda kallim on kinnisvara. Eesti keskuseks, nii halduslikus kui majanduslikus mõttes, on Tallinn. Tallinna keskpunktiks peetakse omakorda Viru ja/või Vabaduse Väljakut ning ajalooliselt ka Raekoja Platsi. Seega, mida lähemal paikneb objekt neile väljakutele, seda kallim ta justkui on. Alati pole see siiski absoluutne ja selgituse annab järgmine punkt.

Piirkonnasisene asukoht

Inimestel on tekkinud elukeskkonna suhtes teatud standardsed ootused. Nii võib vaikses ja rohelises sisekvartalis müüdav elamispind olla kümneid protsente kallim korterist, mis paikneb aktiivses liiklussõlmes. Hullemal juhul on kena kortermaja vastas mõni maha jäetud hoone, kus kodutud öösiti lõket põletavad. See mõjub elamispinna hinnale laastavalt.

Majasisene asukoht

Liftita majades on kõige kallimaks 2.-3. korrus, kuhu ülearu palju trampida pole vaja. Seda muidugi juhul, kui ülemistelt korrustelt hingematvat vaadet linnale või merele pole. Liftiga hoonete puhul aga kõrgus maksab – rohkem valgust, vähem müra ja avaram vaade. Soklisse rajatud madalad ja niru loomuliku valgusega pugerikud on ja jäävad oluliselt odavamaks. Kui elamispinna akendest avanevad vaated sisehoovi, on tegemist lisaväärtusega, sõidutee poolsed mürarikkamad korterid ei ole nii nõutud kaup. Samuti on oluliseks ilmakaar – lõunapoolsed elamispinnad on valgusrikkamad ja enamasti kõrgemalt hinnatud.

Ligipääsetavus

Autoga või jala saab üldiselt igale poole ligi, küsimus on eelkõige ajas. Küll aga muutub probleemiks, kui ühistranspordi peatused on liiga kaugel või ühissõidukite peatusintervall on liiga hõre, sest kõikidel pereliikmetel ei pruugi autot olla või napib parkimiskohti. Linnaäärsetel aladel võib suisa ette tulla, et mõnes kohas on ühistranspordiühendus eeskujulik, aga kõik ühissõidukid sõidavad vales  suunas ehk keskusest eemale. Kui lapsed ilma vanemate abita kooli või trenni ei pääse, siis see mõjutab kinnisvara hinda negatiivselt.

(Avalike) teenuste kättesaadavus

Tänapäeval enam postkontori või raamatukogu kauguse pärast keegi endale kodu ostmata ei jäta. Ideaalis peaks aga elamispinnast jalutuskäigu ehk maksimaalselt kilomeetri kaugusel olema pood koos apteegiga, kool ja lasteaed. Keskusest eemal paiknevate elurajoonide korral tehakse tavaliselt mööndus ning aktsepteeritakse, et punktist A punkti B võib liigelda ka ühistranspordiga, kuniks jalutada ei tule kokku üle kilomeetri.

Nii ongi igati loogiline, miks Tallinna üheks kallimaks korterelamute piirkonnaks Vanalinna kõrval on näiteks Kentmanni ja Tatari tänavate ümbrus ning miks linnaäärsetele põldudele ehitatud eramajade hinnad ei saa ühegi nipiga vastu Kristiine samaväärsetele eramutele.

Kodudes kogutaks jäätmeid liigiti, kui nende äraandmine poleks nii tülikas

07.10.2019

alt
alt

Eesti elamukinnisvara hinnad kasvasid EL-i keskmisest kiiremini

07.10.2019

Sarnased uudised

alt

Kuidas osta korter sissemakseta?

alt

Kuidas kinnisvara hindamisest maksimumi võtta?

alt

Põletav küsimus: Kas praegu on mõistlik kodu osta või mitte?

alt

Kas notariaalsest kaugtõestamisest saab uus normaalsus?

alt

Mida jälgida elamukrundi valikul?

alt

Kuidas mõjutab COVID-19 uusi kodulaene?

alt

Millised tegurid mõjutavad kinnisvara väärtust?

alt

Millele pöörata tähelepanu eriolukorra ajal kodu ostes?

alt

Kas eriolukord annab õiguse nõuda üürisumma vähendamist?

Kõige populaarsemad

1

Puhas sissekolimise rõõm ja luksus!

2

Patarei Merekindluse hoovid saavad 5000-ruutmeetrise klaaskatuse

3

DEPO avab Tallinnas Eesti suurima aia- ja ehituskaupade poe

4

Riigikohus: vald ei tohi eramaal asuvat teed alusetult kasutada

5

City24.ee toob reaalsed kliendid

6

Valminud on Pärnu kolmanda silla eskiislahendus

Toimetaja valik

alt

5 asja, millele uut kodu valides tähelepanu pöörata

alt

Kuidas valida kinnisvara hindajat?

alt

Kinnisvaratehinguid saab edaspidi tõestada üle videosilla